En İyi Köpek Mamaları

Köpek sahipleri için öne çıkan birkaç marka daha tercih edilebilir durumda olsa da, aslında köpek maması dendiği zaman tüm dünyada tercih edilen çok sayıda marka bulunuyor. Elbette seçilen köpek markasının besin değerleri bakımından zengin olması, dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılaması ve aynı zamanda keyifle tüketilebilir olması gerekiyor. Elbette çeşitli besinlere karşı hassasiyeti olan ya da özel bir durumu bulan köpekler için buna yönelik mamalar tercih etmek gerekiyor. Bu yüzden piyasada bulunan ürünler arasından seçim yapmadan önce en iyi köpek mamaları sayfamızı detaylıca incelemenizi öneriyoruz.

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil dostlarımızın sağlıklı ve mutlu olması, bizi de doğrudan etkiler. Dolayısıyla onların daha sağlıklı ve mutlu olması için mama seçiminde de bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Mama seçiminde öne çıkan ve dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Mamaların içermesi gereken besin öğeleri köpeğin yaşına göre belirlenmelidir,
 • Köpeğinizin cinsi ya da ırkı mama seçiminde önemlidir,
 • Bazı mamalar aşırı tüy dökmeye neden olabileceği için köpeğin tüy yapısı göz önünde bulundurulmalıdır,
 • Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf köpekler için kilo kontrolü yapılmalıdır,
 • Köpeğinizin alerjik reaksiyonlarını bilmek doğru mama seçimini yapmayı kolaylaştırır.

Tüm bunların dışında en önemli etkenlerden biri de köpeğinizin damak zevkidir. Köpeğinizin hoşlanmayacağı bir mamayı seçmeniz köpeğinizin mama yememesi ve ortaya çeşitli sağlık sorunları çıkması ile sonuçlanabilir.

Piyasada Bulabileceğiniz En İyi 15 Köpek Maması

Köpek Maması Marka SıralamasıKullananların Değerlendirmesi
Royal Canin5/5
Hill’s5/5
N&D4.8/5
Acana4.8/5
Proplan4.8/5
Mystic4.7/5
Orijen4.7/5
Reflex4.6/5
Trendline4.6/5
Goody4.6/5
Pro Choice4.6/5
Dog Chow4.5/5
Mera4.5/5
Lavital4.5/5
Econature4.5/5

Özellikle internetten alışverişin yaygınlaşması ve yurt dışından sipariş vermenin kolaylaşması ile birlikte daha fazla ürüne ulaşmak mümkün hale geldi. Bu durum köpek mamaları için de geçerli. Yani eskiden raflarda yalnızca birkaç ürün bulabiliyorken, artık online mağazaların kategorileri arasında onlarca ürüne ulaşmak mümkün. Bu durum hangi köpek mamasının seçilmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaratabilir. Bu yüzden biz de sizler için köpek maması seçimini kolaylaştıracak bir rehber hazırladık. İşte karşınızda piyasada bulabileceğiniz en iyi 15 köpek maması…

Royal Canin Köpek Maması

royal canin köpek maması

Köpekler tarafından en sevilen mama markalarından biri olan Royal Canin, soya içermesi sebebiyle pek çok hayvan sever tarafından kötü olarak nitelenir. Fakat soyanın köpekler açısından zararlı olduğuna dair kesinliği kanıtlanmış herhangi bir bilimsel çalışma bulunmaz. Nitekim kullanıcı geri dönüşleri değerlendirildiği zaman piyasada bulunan köpek mamaları arasında en kaliteli ve evcil dostlarımızın en beğendiği mamalardan biri olarak değerlendirilir. Royal Canin köpek mamaları tahıl içermesi sebebiyle amino asit, karbonhidrat, mineral, vitamin, yağ asitleri ve lif bakımından zengindir. Bu yüzden köpeklerin ihtiyacı olan besinlerin karşılanması ve sağlıklı bir gelişim açısından faydalıdır. 

Hill’s Köpek Maması

hills kopek mamasi

Hill’s, Colgate ve Palmolive gibi kişisel bakım ürünleri üreten firmalara bağlı olarak çalışır. Köpek mamaları dışında kuş yemi, akvaryum balıkları yemi ve tıbbi pet bakım ürünleri de üretir. Yavru ve yetişkin köpekler için ürettiği farklı mama çeşitleri bulunur. Dünya genelinde 86 ülkede satış gerçekleştiren firma, dünya üzerinde en çok talep edilen birkaç köpek maması markasından biridir. Tüm ırklara yönelik mama üreten bir marka olan Hill’s, hamile ya da anne köpekler için yüksek enerji içeriğine sahip mamalar da üretiyor.

N&D Köpek Maması

nd köpek maması

Eğer köpeğiniz için konserve yaş mama arıyorsanız, ND tercih edebileceğiniz en iyi markalardan biri. Marka kuru mama seçenekleri de üretiyor fakat konserve yaş mama ürünlerinin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Kinoa, Prime, Ocean, Pumpkin, Ancestral, Ecopet ve Ecopet Natural gibi farklı seçenekleri bulunuyor. Markanın yavru köpekler, yetişkin köpekler ve yaşlı köpekler için farklı mama alternatifleri mevcut. Mini köpekler için ayrı, medium ve maxi ırka dahil olan köpekler için ayrı mamalar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda günlük mama ve hafif mama gibi farklı seçeneklerin yanı sıra emziren anne köpekler, gebe köpekler ve yaşlılık hastalıkları bulunan köpekler için de farklı mamaları bulunuyor. 

Acana Köpek Maması

acana köpek maması

Acana zengin protein ve et içeriğine sahip olan mamaların yanı sıra tahıl, pirinç ve patates gibi yüksek karbonhidrat değerlerine sahip besinleri içeren mamalar da üretiyor. Herhangi bir hassasiyeti bulunmayan köpekler için günlük mamalar bulabileceğiniz gibi, beslenme hassasiyeti bulunan köpeklere özel mama çeşitlerini de Acana markasının geniş ürün yelpazesi içerisinde bulabilirsiniz. Veterinerler ve profesyonel köpek yetiştiricileri tarafından da tercih edilen bir marka olan Acana, tüm formüllerinde bağışıklık sistemini güçlendirici formüller kullanıyor.

Proplan Köpek Maması

pro plan köpek maması

Eğer birkaç günde bir ya da haftalık olarak mama almak istemezseniz, tercih edebileceğiniz en iyi mamalardan biri kesinlikle Proplan. Yavru, yetişkin ve yaşlı olan tüm köpek ırkları için genellikle 3 kiloluk ya da 15 kiloluk mamalar üreten Proplan, fiyat olarak biraz yüksek olsa da köpeklerin en çok beğendiği mamalardan biri durumunda. Özellikle 15 kiloluk ürünlerde kilitli paketlerde gelen mama uzun süre saklayabilmeyi mümkün hale getiriyor. İçerdiği besin değerleri, bir köpeğin gün içinde alması gereken tüm protein ve mineral desteğini sağlıyor. Proplan şu an tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tercih edilen köpek maması markaları arasında yer alıyor.

Mystic Köpek Maması

mystic köpek maması

Mystic, piyasadaki diğer köpek mamaları göz önünde bulundurulduğunda nispeten yeni bir köpek maması. 2022 itibariyle henüz 1. yaşını kutluyor. Mystic markası hem kendi mamalarında hem de köpek mamalarında sıra dışı bir yöntem kullanıyor. FMIS adını verdikleri bu yöntemde etler soğuk zincir ile alındıktan sonra hiçbir katkı maddesi olmadan moleküllerine ayrılıyor. Homojen bir sıvı haline geline et hamur kıvamındaki mamaların içine püskürtülüyor. Böylelikle evcil dostlarımızın taze eti sindirme oranı yüzde 99 gibi son derece yüksek bir orana çıkıyor. Dolayısıyla mamalar yüksek orandaki et kokusu sayesinde köpekler için çok daha ilgi çekici bir hale geliyor. 

Orijen Köpek Maması

orijen köpek maması

Tüm ırk ve tüm yaştaki köpekler için mama üreten bir marka olan Orijen, rakipleri ile mukayese edildiğinde çok daha yüksek fiyatlara sahip. Bu köpek maması yüksek fiyatlarının dışında son derece sağlıklı ve besleyici olması ile de ön planda. Kaliteli bir mama için yüksek fiyatlar ödemekten imtina etmiyorsanız, Orijen tercih edebileceğiniz bir mama. 

Reflex Köpek Maması

reflex köpek maması

Reflex yaş ve kuru köpek mamaları ile birlikte ödül mamaları da üretiyor. Yetişkin ve yavru köpek mamalarının yanı sıra özel ihtiyaçları olan köpekler için kısırlaştırılmış ve kilo problemi olan köpekler için de mamalar mevcut. Kuru ve yaş mamalar köpeklerinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kaliteli. Aynı zamanda ödül mamaları da hem köpek sahipleri için hem de köpek eğitmenleri için son derece ideal. Royal Canin, Pro Choice, Dog Chow ve Proplan gibi mamalar ile birlikte Türkiye’de en çok tercih edilen mamalar arasında bulunuyor. 

Trendline Köpek Maması

trendline köpek maması

Trendline piyasadaki en ucuz köpek mamalarından biri olarak karşımıza çıksa da, bu onu kalitesiz bir mama yapmıyor. Her ne kadar evinizdeki evcil dostlarınızın için kullanacağınız bir mama olsa da, sokaktaki köpekleri beslemek isteyen ya da çok fazla köpeği olan insanlar için de son derece ideal. Çünkü hacim bakımından oldukça büyük mamaları son derece uygun fiyatlara alabilirsiniz. Trendline markasının tüm köpek ırkları için ve hassasiyeti olan köpekler için özel mamaları bulunuyor.

Goody Köpek Maması

goody köpek maması

1999 yılından bu yana köpek maması üreten Goody, bu alandaki en iyi markalardan biri olarak değerlendirilir. Bilimsel olarak optimize edilmiştir ve sindirim sistemi hassasiyeti olan köpekler için tercih edilebilecek en iyi mamalardan biridir. Yüksek protein içeriği sayesinde hem kasların gelişimine, hem vücudun sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Yüzde 22 oranında bir ham proteine sahip olduğu için köpeklerin ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasını sağlar. 

Pro Choice Köpek Maması

pro choice köpek maması

Pro Choice köpeklerin ırkı, hassasiyetleri ve yaşam tarzları da göz önünde bulundurularak özel olarak üretilen bir mamadır. Özellikle köpeklerin ihtiyaç duyduğu yağlar ve hayvansal proteinler bakımından son derece zengindir. Köpekler için yaş ve kuru mama üreten Pro Choice, 16 ülkede hizmet veren önemli köpek mamalarından biri durumunda. Pro Choice bugün “kendimizin yemeyeceği hiçbir şeyi hayvanlara yedirmiyoruz!” mottosuyla piyasadaki en güvenilir köpek mamaları arasında yer alıyor. 

Dog Chow

dog chow köpek maması

Dog Chow, hem kendi hem de köpek mamaları konusunda önemli bir marka olan Purina bünyesinde bulunur. Canlı probiyotikler içermesi sebebiyle özellikle sindirim sisteminde sorun olan ya da kilo problemi yaşayan köpekler için tavsiye edilir. Dog Chow tıpkı diğer tüm Purina ürünleri gibi ABD’de üretilir ve buradan dünyanın pek çok ülkesine dağıtılır. İçerdiği vitamin ve mineral destekleri sayesinde yavru, yetişkin ve kısırlaştırılmış köpekler için son derece idealdir. 

Mera Köpek Maması

mera köpek maması

Mera, Almanya menşeli olan ve Almanya’da en çok tercih edilen köpek mamalarından biri durumunda. Almanya ve Türkiye dışında daha pek çok ülkede de Mera marka mamalara ulaşmak mümkün. Ördek, hindi, kuzu, tavuk, somon, biftek, balık, domuz eti ve daha pek çok farklı lezzet ile çeşnilendirilmiş mamaları bulunur. Tahıl içermiyor olması pek çok köpek sahibi için tercih sebebidir. 

La Vital Köpek Maması

lavital köpek maması

Türk menşeli bir marka olan Lavital küçük, orta ve büyük ırk köpekler için farklı mamalar üretiyor. Kendisini dengeli bir mama olarak tanımlayan Lavital, tüm yaşlardaki ve tüm ırklardaki köpekler için 10’un üzerinde farklı mama seçeneği sunuyor. Kuzu etli ve somon balıklı köpek maması seçenekleri en çok tercih edilen mamalar arasında. Lavital aynı zamanda kolay sindirilir olması, bağışıklık sistemini koruması, büyüme desteği sağlıyor olması ve GDO içermiyor olması gibi özellikleri ile de öne çıkıyor. Eğer yerli olarak üretilen bir mama arıyorsanız, tercih edebileceğiniz önemli bir alternatif.

Econature

econature köpek maması

Econature az miktarda tahıl içermesinin yanı sıra, hayvansal protein barındırmayan bir köpek maması. Türkiye’de üretilen ve Manisa merkezli olan Econature, yüksek besin değerleri ve ortalamanın altındaki fiyatları ile tercih sebebi. Lavital ile birlikte yerli mama tercih eden köpek sahipleri için en güçlü alternatiflerden biri durumunda.

Yukarıda hazırlamış olduğumuz liste hem onlarca yıldır mama üreten, hem de mama üretmeye yeni başlamış olan pek çok mama içeriyor. Bu mamalar içerisinde ABD ve Avrupa menşeli pek çok mama bulunmakla birlikte, yerli olarak Türkiye’de üretilen mamalar da mevcut. Siz de yukarıdaki mamalar arasından köpeğinizin hassasiyetlerine ve ihtiyaçlarına da bağlı olarak en iyi olduğunu düşündüğünüz mamayı tercih edebilirsiniz.

Benzer bir içeriğimiz de kedi mamaları için bulunuyor. En iyi kedi maması sayfamızdan markaları inceleyebilirsiniz.

“En İyi Köpek Mamaları” üzerine 3 yorum

 1. İçinde hiç et olmayan, araştırmalara göre Dünya’nın “pahalı çöp” olarak kabul ettiği bir mamayı birinci sıraya koymak baya şaka gibi. 2. Sırada olan Hill’s en çok geri çağrı alan ve mama içinden metal parçaları çıkmış bir mama. Bu listeyi neye göre hazırladınız. Bırakın iyi mamayı benim köpeğime vermeyeceğim mamalar burada listede. Madem böyle bir işe soyunuyorsunuz, hakkını verin, düzgün araştırın. Dünyanın en kötü maması listesinde olacak markalar bile sizin listenizde var.

  Yanıtla
  • Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Listemde yer alan markaları seçerken çeşitli faktörleri dikkate aldım.

   Listemizi kullanıcı yorumları ve memnuniyetleri göz önüne alarak oluşturduk. Herkesin beklentileri farklı olabileceği için bazı markalar herkes için uygun olmayabilir. Ancak, kullanıcı geri bildirimleri liste oluşturma sürecinde önemli bir faktördür.

   Ancak, güncel bilgilere dayanarak ve markanın güncel performansını gözlemleyerek listemi oluşturdum. Başka önerileriniz varsa, lütfen bana bildirin. Herhangi bir endişeniz veya başka bir sorunuz varsa, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

   Yanıtla
 2. Orijen ve acana ile diğer mamaları nasıl kıyaslayabiliyorsunuz. Nd ve mera bir ölçüde iyi. Kalanı çöp. Bırakın siz bu işi. Hayvanlara yazık ediyorsunuz

  Yanıtla

Yorum yapın