En İyi Muhabbet Kuşu Yemi

Muhabbet kuşları ya da papağanlar, kafes kuşları olarak pek çok insana arkadaşlık ediyor. Kimisi içinse muhabbet kuşu beslemek bir tutkuya dönüşmüş durumda. Kafeste beslenen tüm bu kuşların iyi bakılması büyük önem taşır ve bunun için ilk olarak özen gösterilmesi gereken konu yem seçimidir. Peki piyasada bulunan en iyi muhabbet kuşu yemi hangisi ve yem seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sizler için piyasadaki muhabbet kuşu yem çeşitlerini araladık ve en iyiler arasından bir liste oluşturduk…

Muhabbet Kuşu Yemi Çeşitleri

Muhabbet kuşu yemi farklı besin ürünleri kullanılarak üretilir. Üretilen muhabbet kuşu yemi çeşitleri içerisinde darı, yulaf, keten tohumu, buğday, ay çiçeği tohumları, susam, mısır, nijer tohumu ve arpa bulunur. Bazı yem çeşitlerinde bunlardan hepsi ya da bazıları bir arada bulunabilir. Yem içerisinde bulunan tohumların sayısının artması, yemin besleyiciliğini de artırır. Örneğin yemler içerisinde sık kullanılan darı besleyicilik bakımından zengin değildir ve bu yüzden kuşlara yalnızca darı içeren yemler verilmemelidir. Bir diğer yandan eğer birden fazla kuş besliyorsanız, bazı yem çeşitlerinin 10 ya da 25 kiloluk paketleri de bulunur. 

Muhabbet Kuşu Yemi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşlarına verilecek olan yemler kuşların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve sağlıklı bir hayat sürmesi açısından büyük önem taşır. Bu yüzden yem seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu noktaların şöyle bir listesini yapabiliriz:

  • Piyasada bulunan pek çok yem belirli kuş türlerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bu yüzden seçiminin de kuş türüne göre yapılması gerekir.
  • Kuşların üreme ya da tüy dökme dönemlerine özel yemler seçilmelidir.
  • Vitamin ve mineral bakımından zengin olmalıdır.
  • Kuşların alıştıkları bir yemden başka bir yeme geçmesi zaman alır, bu yüzden alışma sürecini de göz önünde bulundurmak gerekir. 

Tüm bunların dışında muhabbet kuşu yemi seçerken en uygun görülen karışım ve içerisinde bulunması gereken malzemeler şu şekildedir: Yüzde 5 ila 10 nijer tohumu ve diğer tohumlar, yüzde 10 yulaf, yüzde 30 aspur ve yüzde 40 ila 50 arasında darı çeşitleri.

En İyi 15 Muhabbet Kuşu Yemi

Muhabbet kuşu yemi içerisinde bulunan malzemeler ve bu malzemelerin kalitesi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, bir muhabbet yemi seçmek zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Biz de bu kafa karışıklığını gidermek amacıyla amacıyla sizler için bir liste hazırladık. İşte karşınızda piyasada bulabileceğiniz en iyi 15 muhabbet kuşu yemi…

Versele Laga Kuş Yemi

versele laga muhabbet kuşu yemi

Vitamin ve mineral katkılı bu muhabbet kuşu yemi renkli tohum ve tahıllardan oluşur. İçeriğinde sarı ve kırmızı darı, soyulmuş yulaf, kanarya tohumu, yalancı safran tohumu, soyulmuş ayçekirdeği, buğday, nijer tohumu ve çok daha fazla besin ürünü bulunur. Fermuarlı ve kolay kapanan paketlerde satıldığı için saklaması kolaydır ve uzun süre bayatlamadan kullanılabilir. Kuşların tüylerinin parlak ve canlı olmasını sağlayan bu yem, Türkiye’de bulunuyor fakat her yerde karşınıza çıkmayabilir. 

Tropifit Kuş Yemi

tropifit muhabbet kuşu yemi

İçeriği sarı ve kırmızı darı, işlenmiş yulaf, italyan darısı, kenevir tohumu, extrude mısır ve buğday, ardıç tohumu ve siyah ay çekirdeği ile zenginleştirilmiş olan Tropifit, vitamin ve mineral bakımından zengindir. İçerisindeki tüm tohumlar ekolojik olarak temiz bölgelerden tedarik edilmiştir. Ötmeyi ve üremeyi destekleyici özelliklere sahiptir. 

Garden Mix Muhabbet Kuşu Yemi

garden mix muhabbet kuşu yemi

Hava alan poşet içerisinde bulunan bu yem saklamayı kolaylaştırır ve uzun süre saklama imkanı sunar. Aynı zamanda kafes içi askı aparatı ile birlikte gelir. İz element ve B vitamini bakımından zengindir. Karbonhidrat oranı yüksek ve yağ oranı ise düşüktür. Gluten içermez. Kuşların tek tip beslenmeden sıkılmasının önüne geçer ve beslenme çeşitliliği yaratır. Muhabbet kuşları dışında ispinoz, papağan ve paraket gibi kuş türleri için de uygundur. 

Vitakraft Muhabbet Kuşu Yemi

vitakraft muhabbet kuşu yemi

Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikte olan bu muhabbet kuşu yemi içerisinde yonca, buğday, yulaf ve kanola gibi bitki kökenli besinler; mısır, yulaf ve arpa gibi hububatlar; bezelye, havuç ve soya gibi sebzeler bulunur. Uzun süre tazeliğinin korunması adına fermuarlı poşeti ile birlikte gelir. Aynı zamanda içerdiği E, V, B1, B2 ve B12 vitaminleri ile birlikte biotin, folik asit, magnezyum ve çinko bakımından da zengindir. Biotin içeriği tüylerinin çok daha canlı ve uzun olmasını sağlar. Vitakraft yemin besleyici özelliklerinin yanı sıra tedavi edici özellikleri de bulunur. 

Jungle Muhabbet Kuşu Yemi

jungle muhabbet kuşu yemi

Jungle muhabbet kuşu yemi yüzde yüz doğal olarak ve muhabbet kuşlarının beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Meyve aroması ile kuşların damak zevkine uygundur. Vitamin ve mineraller ile desteklendiği için kuşların sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasına yardımcı olur. Jungle muhabbet kuşu yemi içeriği şunlardan oluşur: Kızıl, sarı ve beyaz darı, aspur kuş yemi, keten tohumu, nijer tohumu, yulaf ve vitaminli galeta. Aynı zamanda sindirime de yardımcıdır. 

Nature Plan Muhabbet Kuşu Yemi

nature plan muhabbet kuşu yemi

Kuşların fiziksel ve biyolojik özellikleri göz önünde bulundurularak üretilen Nature Plan muhabbet kuşu yemi, probiyotikler, vitaminler, kalsiyum ve bal ile desteklenmiştir. İçerdiği besin öğeleri ise şunlardır: Beyaz, sarı, kırmızı ve siyah darı, keten tohumu, kanarya yemi, nijer tohumu, kenevir tohumu, yulaf tohumu ve yabani tohumlar, istiridye kabuğu, deniz yosunu, bitkisel yağ, meyve aromaları ve bal tozu. Tek bir kuş için günlük 10 gram yani yaklaşık olarak bir yemek kaşığı verilmelidir. 

Pupa Milano

pupa muhabbet kuşu yemi

Muhabbet kuşu dışında paraket, papağan, güvercin ve kanarya gibi kuşlar için de uygun olan Pupa yem A, D, E vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda pek çok mineral ile desteklenmiştir. Yemin içeriğinde yer alan besin maddelerinin listesi ise şu şekilde: Keten tohumu, kenevir, rapiska, bezelye, darı, soya, aspur, bisküvi, mısır, yulaf, pirinç, çılpan, mercimek, burçak, sorgun, buğday ve bitki özleri.

Harrison’s

harrisons muhabbet kuşu yemi

Pelet yem olarak geçen Harrison’s ince olarak hazırlanır ve belirli çaplarda buhar yardımıyla preslenerek şekillendirilir. Homojen bir yapıya sahip olduğu kuşların içinden seçerek yemesi gibi bir durum söz konusu değildir, yani ihtiyaç duyulan tüm vitamin ve mineraller alınmış olur. Kuşların cinsine göre 3 farklı türü bulunur. Super fine, fine ve coarse türleri arasından seçim yapılabilir. Yurt dışında getirilen bu muhabbet kuşu yeni Türkiye’de zor da olsa bulunabilir. Kuşların bu yeme alışma süresi ise 30 ila 60 gün arasında değişir. 

Gold Wings Premium Muhabbet Kuşu Yemi

gold wings muhabbet kuşu yemi

Gold Wings yurt dışında çeşitli yarışmalara katılmış olan ödüllü bir yemdir. Türkiye dışında 8’i Avrupa’dan olmak üzere 17 farklı ülkede kullanılır. Dünyanın en kaliteli tahıl ve tohumları ile üretilmiş, vitamin ve mineraller ile desteklenerek besleyici özelliği artırılmıştır. İçeriğinde sarı, beyaz, kızıl ve siyah darı, aspur olarak da adlandırılan kanarya tohumu, aspir ve renkli drajeler bulunur. Kuşların büyüklüğüne ve türüne de bağlı olarak günlük 40 ila 50 gram arasında verilebilir. 

Bonnie Muhabbet Kuşu Yemi

bonnie muhabbet kuşu yemi

Tüm muhabbet kuşları için uygun olan Bonnie yem vitamin, mineral, istiridye kabukları ve amino asitlerden oluşan zengin bir karışıma sahiptir. Zengin içeriğinin yanı sıra kolay sindirilen bir yem olan Bonnie, maliyet olarak diğer yemlere oranla biraz daha yüksek. Yemin içeriğinde bulunan besin öğeleri ise şunlar: Sarı, kırmızı ve beyaz darı, kanarya yemi, amivit, nijer tohumu. Aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından onaylanan koruyucu ve antioksidanlar ile de desteklenmiştir. İçerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar kuşların hasta olma ihtimalini minimum seviyeye indirir. 

Quik Muhabbet Kuşu Yemi

quik muhabbet kuşu yemi

Quik yem muhabbet kuşlarının hem doğal olarak beslenmelerini sağlamak, hem de büyümenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için üretilir. İçeriğinde beyaz ve sarı darı, kanarya yemi, nijer tohumu, soyulmuş yulaf, yalancı safran ve vitamin karışımları bulunur. 1 kiloluk fermuarlı paket uzun süreli olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda uzun süre taze kalıyor olması kuşların da bu yemi tüketmeye devam etmesini sağlıyor. Tüketim konusunda paket üzerinde yazılı olan talimatların uygulanması gerekir. 

Beaks Muhabbet Kuşu Yemi

beaks muhabbet kuşu yemi

Beaks yem içerisindeki dengeli lif kaynakları sayesinde sindirimi kolaylaştırır. İçeriğinde sarı, ak, kızıl ve siyah darı, kenevir tohumu, keten tohumu, yulaf, nijer tohumu, aspir tohumu ve renkli granül bulunur. Aynı zamanda iskelet sistemi, tırnak ve gaga gelişiminin desteklenmesi adına D vitamini, kalsiyum, iyot ve fosfor içerir. Keten tohumu sayesinde tüylerin parlak ve sağlıklı olması sağlanır. Kapaklı ve plastik bir kutuda olması saklamayı kolay hale getirir ve yem her zaman ilk günkü tazeliğini korur. Verilecek olan miktar kuşun türüne göre değişmekle birlikte, yem kabının sürekli dolu olması önerilir. 

Vivid Bird Muhabbet Kuşu Üretici Yemi 25 KG

vivid bird muhabbet kuşu yemi

Yerli olarak üretim gerçekleştiren Vivid Bird kuş yemi; muhabbet kuşu özel karışımı, granüllü muhabbet kuşu özel karışımı ve üretici muhabbet kuşu yemi olmak üzere üçe ayrılır. Tüm ürünlerin içeriği birbirine benzemekle birlikte standart muhabbet kuşu yemi içerisinde şunlar bulunur: Sarı, kızıl, beyaz ve siyah darı, soyulmuş yulaf, keten tohumu ve sade kanarya yemi. Diğer yem çeşitleri ise yulaf, nijer ve kenevir ile desteklenmiştir. Muhabbet kuşu yemi alanında 2009 yılından bu yana hizmet vermekte olan Vivid Bird, yıllık 25.000 ton civarında üretim gerçekleştirmektedir. 

Eurogold Muhabbet Kuşu Yemi

eurogold muhabbet kuşu yemi

Eurogold muhabbet kuşu yeminin herbal mix, fruit mix, +vitamine ve kabuğu soyulmuş olmak üzere farklı çeşitleri bulunur. Ayrıca yavru muhabbet kuşları için özel olarak üretilmiş bir yem türü de bulunur. En kaliteli tohumlar seçilerek özenle bir araya getirilmiştir. Kuşların daha büyük bir keyifle yemelerini sağlamak için bal ve meyve aromaları ile desteklenmiştir. Ayrıca içerisinde sarı, beyaz ve kırmızı darı ile birlikte kanarya yemi, yulaf ve keten tohumu bulunur. Ayrıca vitamin ve mineral karışımları ile besleyiciliği artırılmıştır. 

Polo Muhabbet Kuşu Yemi

polo muhabbet kuşu yemi

Listedeki son ürün olan Polo yem darı, keten tohumu ve meyve aromaları içerir. Sahip olduğu ekstra vitamin ve mineraller ile bir yandan besleyici özelliği bulunurken, bir yandan da sağlığını korumasına yardımcı olur. Böylelikle kuşunuz kendisini daha enerjik hisseder. Aynı zamanda piyasadaki diğer kuş yemleri ile mukayese edildiğinde fiyatının daha uygun olduğu söylenebilir. 

Siz de ister kendinize arkadaşlık etmesi için bir muhabbet kuşu besliyor olun, ister muhabbet kuşu üreticisi olun, yukarıdaki muhabbet kuşu yemleri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Bu yemlerin hemen hemen tamamının farklı alışveriş sitelerinde bulunuyor olması, bu yemler arasında karşılaştırma yapmanızı kolaylaştırır. Böylelikle aradığınız yeme çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın