En İyi NFT Siteleri

Değiştirilemeyen Token anlamına gelen Non Fungible Token ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılan NFT, aslında “değiştirilmesi mümkün olmayan para” olarak da ifade edebileceğimiz bir kripto para birimidir. Ancak bu para bildiğimiz para kelimesinin kapsadığı içerikten farklı olarak değer ifade eden her şeyi içine alan bir kavram. NFT, belirli bir değere sahip olan, alınıp, satılabilen ve tahsil edilebilen bir dijital varlık anlamına geliyor. Bu NFT varlıkların alışveriş yapılması için bir platforma ihtiyaç var. Biz de bu yazımızda en iyi NFT satış sitelerini ele aldık.

Neler NFT Olabilir?

Videodan tutun da, bir tweet, görsel her şey, sosyal medyada oluşturduğunuz içerikler, sanal arsalar, takım logoları, dijital resimler, aklınıza gelebilecek her şey NFT olabilir. Yeter ki özgün, nadir, kopyalanmamış, değiştirilemez bir eser olsun. 90 yılların, çocukların çok sevdiği popüler oyun kartlarını hatırlayanlar, meseleyi daha iyi kavrayacaktır. Taso’lar, futbol kartları, çocuklar arasında takas edilir, seriler tamamlanır, işte 5 bilyeye bir kart alınır, çok az bulunan bir kartta belki bütün bilyeler verilir filan. NFT ise bu çocukluğumuzda içinde olduğumuz manuel varlık satışı, takası ve değişiminin gelişmiş dijital dünyada karşılık bulması diye ifade etsek meseleyi çok da hafife almış olmayız sanırım. Tabii ki bugünün dijital dünyasında iş o kadar basit değil. NFT pazarı, milyon dolarlar değerinde işlemlerin yapıldığı çok ciddi bir sektör. Bu sektörde bir aksiyon alabilmek için çok iyi araştırmalar yapmak, platformlar hakkında bilgi edinmek ve birer dijital varlık olarak NFT’lerin özelliklerine vakıf olmak gerekiyor.

NFT Ne İşe Yarıyor?

NFT’ler sanal platformlarda oluşturulan dijital varlıklardır. Çeşitli blok zincirleri üzerine inşa edilmiş platformlarda yer alır. Her NFT’nin dijital varlık olarak belirlenmiş bir değeri vardır. Bu bir fotoğraf olabilir, tasarlanmış bir giysi olabilir, bir resim olabilir veya bunlardan oluşan bir koleksiyon olabilir. Örneğin Cem Yılmaz’ın kendi karikatürünü çizdiği bir Cem Yılmaz NFT koleksiyonu bulunmaktadır. NFT’lerin değeri, eşsiz ve değiştirilemez olmasından gelir. Aslında NFT’ler eşsiz ve değiştirilemez nadir dijital varlıkların tümünü kapsayan bir ifadedir diyebiliriz. Oluşturduğunuz bir NFT, dijital dünyada bir kod, sadece size ait olan bir ayak izi olarak yansıyacaktır.

Ünlü NFT’leri ve Örnekleri

 • NFT piyasasında en ünlü NFT’lerden birinin sahibi Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’e ait. Valuables’da Jack Dorsey’in ilk tweeti 2.9 milyon dolara satıldı.
 • Bir diğer ünlü NFT’de CryptoPunks’a ait,  Punk #6965 adlı eser. 1.5 milyon dolara satılan NFT’nin şu andaki değeri 7.6 milyon doları bulmuş durumda.
 • Ünlü sanatçı Beeple’ın iklim değişikliğinin tehlikelerini anlattığı “Everydays” serisindeki Ocean Front adlı eseri, açık arttırmada 6 milyon dolara satıldı.

En İyi NFT Pazaryerleri

NFT SitesiÜlkeDeğerlendirme
Binance NFTÇin10/10
OpeanSeaABD9.9/10
RaribleABD9.5/10
SolanartFransa9.5/10
SuperRareABD9.5/10
NiftyGatewayABD9.5/10
Axie InfinityVietnam9.5/10
NBA Top ShotABD9.2/10
MintableSingapur9.2/10
LooksRareSingapur9.2/10
Decentraland NFTArjantin9.1/10
Foundation NFTABD9.1/10

En iyi NFT alım siteleri hakkında sizlere bilgi verirken amacımız bir yatırım tavsiyesi yapmak değil. Bu makalede piyasada bulunan yüzlerce NFT marketten sizler için öne çıkan, popüler olan, ilgi gören NFT sitelerini seçtik. Bu sitelerin özellikleri, kullandıkları para birimleri, öne çıkan NFT içeriklerini ve bunun için ne kadar ücret ve komisyon aldıklarını inceledik.

Binance NFT

binance nft
 • Binance NFT Sitesinin bir NFT satışı başına aldığı işlem ücreti %1.
 • Binance için önerilen dijital cüzdanlardan bazıları: Trust Wallet, Binance Wallet, Metamask, Atomic Wallet, Exodus Wallet, Ledger, SafePal

Dünyanın en büyük kripto para ve NFT platformu olan Binance’ye üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Binance NFT market, Binance Smart Chain (BSC) ağı üzerine inşa edilmiş bir site. Binance bu piyasanın en büyüklerinden. Milyonlarca NFT’ye sahip. İşlem ücreti diğer platformlara göre çok düşük. Her gün milyonlarca kullanıcı, yarattığı NFT’leri Binance NFT Markette satışa sunuyor, satın alıyor ya da takas ediyor. Birçok popüler sanatçı eserlerini bu platform üzerinde oluşturup satmayı tercih ediyor. Binance kullanıcılarına, bazı özel sürprizler ve komisyon ücretlerinde indirimler sunabiliyor. Binance’nin sunduğu gizemli kutu seçeneğini değerlendirip, satın aldığınızda, şansınıza bağlı olarak çok yüksek ücretli NFT’lerden birini çok ucuza alma imkânı yakalayabilirsiniz.

OpenSea

opensea
 • OpenSea NFT sitesi, NFT satışından %2,5 işlem ücreti alıyor.
 • OpenSea için önerilen cüzdanlardan bazıları: MetaMask, Coinbase, Bitski, Dapper, Torus, Kaikas, Water connect, Fortmatic.

NFT pazarının en büyüklerinden bir olan OpenSea NFT platformu, kullanıcılarının birçok farklı alanda token üretmesine, satmasına ve satın almasına imkân sağlıyor. Bunlar, ticaret kartları, logolar olabilir, dijital sanat eserleri olabilir… Tüm özgün çalışmalarınızı OpenSea’de oluşturup, adınıza tescilleyip, tanıtımını ve satışını yapabilirsiniz. OpenSea NFT platformu Ethereum blockhain’inde geliştirildi. Platformda 80 milyonun üzerinde NFT ve binlerce NFT koleksiyonu bulunuyor. Kullanıcılar NFT’lerini ve NFT koleksiyonlarını OpenSea aracılığıyla ücretsiz olarak oluşturabiliyor.

Rarible

rarible
 • Rarible NFT Satış Platformu, NFT satışından, satış başına %2,5 komisyon alıyor.
 • Rarible için önerilen en iyi kripto cüzdanlarından bazıları Metamask, Walletlink, Torus, Coinbase, MyEther

Rariple NFT Satış Sitesi, Türkiye’de çok popüler olan platformlardan biri. Rariple, merkezi olmayan, topluluğa ait, kullanıcılarına çok geniş bir skalada çeşitli NFT’lere erişim sağlayan bir NFT pazarı. Desteklediği blok zincir ağları, Flow, Ethereum ve Tezos. Kullanımı kolay bir ara yüzü var. NFT işlemlerini gerek basmak olsun gerekse de takas etmek olsun hızlı ve kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Rarible’de tekli veya koleksiyon NFT satışı yapabilirsiniz.

Solanart

solanart
 • Solanart’ın NFT Satış Komisyonundan aldığı işlem ücreti: %3
 • Solanart için önerilen dijital cüzdanlardan bir kaçı; Solflare, Sollet, Ledger, Slope, Clover, Phantom,

Solanart NFT Market, Solana tabanlı NFT’leri satın alabildiğiniz ve de satışını yapabildiğiniz bir popüler bir platform. Bu platformda sanatçılar kendi NFT’lerini oluşturabiliyor, eserlerini güvenli bir biçimde sergileyebiliyor. Dijital koleksiyonlar oluşturabiliyor ve satışa sunabiliyor. Solanart, Solana tabanlı NFT’lerin satışına ve satın alınmasına imkân tanıyor. Solanart NFT Markette birçok dijital koleksiyon yer alıyor. Solpunks, Degenerate Ape Academy NFT koleksiyonları bunlardan bazıları.

SuperRare

superrare
 • SuperRare NFT Sitesi, sanatçılardan ilk satışlarından %15 komisyon ücreti alıyor.
 • SuperRare NFT Sitesi sadece Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor.

SuperRare, dijital sanat odaklı, tıpkı bir sanat galerisi gibi, özgün, sanat değeri olan NFT’leri içeriğinde bulunduran bir NFT market. Siteye öyle kolay girilemiyor. Bir sanatçının sizi siteye davet etmesi gerekiyor. Başvuranların da çok azı siteye kabul ediliyor. Bir bakıma SuperRare, gerçek sanatçıları yapının içine dâhil ediyor. Bu açıdan piyasadaki en güvenilir NFT sitelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Nifty Gateway

nifty gateway
 • Nifty Gateway NFT Sitesi, NFT satışından %15 oranında komisyon ücreti alıyor.
 • Nifty Gateway NFT market, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş. Bu nedenle işlemlerinizi Ethereum cüzdanları ile yapabilirsiniz. Nifty Gateway Omnibus Wallet yanı sıra harici cüzdanları da hesabınıza bağlayabilirsiniz.

Nifty Gateway NFT Sitesi NFT satışı için çok kapsamlı, seçici bir ticari platform. Birçok ünlü NFT sanatçısının eserlerini Nifty Gateway’de bulmak mümkün. Nifty Gateway NFT sitesi kullanıcılarına farklı ödeme seçenekleri sunuyor. Ethereum para birimi kullanabileceğiniz gibi, kredi kartı ve banka kartınızla da satın alma işlemi yapabiliyorsunuz. NFT satışı yaptıysanız, kazandığınız parayı direkt banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Ben kripto parayla filan uğraşamam diyenler için büyük kolaylık olduğunu belirtmek lazım. Nifty Gateway NFT sitesinin bir avantajı da şüpheli NFT’ler için şikayet etme özelliğini sitesine eklemesi. Getirdiği yeniliklerle Nifty Gateway, NFT siteleri içinde en seçkin, en güvenilir sitelerden biri olma yolunda hızla ilerliyor.

Axie Infinity

axie infinity
 • Axie Infinity NFT Sitesi, NFT işlemleri üzerinden, hem alıcıdan hem de satıcıdan %4,25 oranında komisyon almaktadır.
 • Axie Infinity NFT Sitesinde Ethereum ve Ronin dijital cüzdanlarıyla işlem yapabiliyorsunuz.

Axie Infinity NFT Sitesi, Ethereum blokzincirine bağlı Katman 2 Blokzinciri olan Ronin üzerinde kurulmuş popüler bir platform.  Daha çok oyun odaklı NFT’lerin olduğu bir NFT sitesi. Axie Infinity NFT market, kullanıcılarının yalnızca oyun içi, dijital NFT’ler ve koleksiyonların oluşturulmasına, satılmasına ve satın alınmasına olanak veriyor. Sitenin öne çıkan bir özelliği de şimdiye kadar NFT olarak satılan en pahalı sanal arsanın, 2.3 milyon dolara bu siteden satılması. Axie Infinity iki haftalık periyodlarla, kullanıcılarına AXS veya SLP tokenleri dağıtıyor. Ödemelerinizi nakit olarak da yapabiliyorsunuz.

NBA Top Shot

nba topshop nft
 • NBA Top Shot NFT Sitesi, satılan NFT başına işlem ücreti olarak %5 oranında bir komisyon alıyor.
 • NBA Top Shot NFT için kullanabileceğiniz dijital cüzdanlar: Dapper, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, DAI ve USDC sabit coin.

NBA Top Shot NFT Sitesi, Flow Blokzinciri üzerinde inşa edilmiş. Satış oranları çok yüksek. Site özellikle moment olarak adlandırılan kısa basketbol videolarının temsil edildiği dijital kartların takas edilmesine, saklanmasına ve toplanmasına imkân tanıyor. Nadir olarak gerçekleşen bir anı tasvir eden bu dijital varlıkları toplayıp seti tamamlayan kullanıcılar, çok nadir dijital varlıkların kilidine ulaşabiliyor. NBA Top Shot NFT Sitesi yüzbinlerce dolara satılan LeBron James Momentleri ile de dikkat çeken bir NFT pazarı.

Mintable

mintable
 • Mintable NFT Sitesi, NFT satışı başına %5 oranında komisyon ücreti alıyor.
 • Mintable NFT Sitesinde Metamask cüzdanlarınızla işlem yapabilirsiniz.

Mintable NFT Sitesi’ni öne çıkaran özelliklerden bir de giriş ve NFT oluşturmak için herhangi bir ücret almaması. Bu sitede görsel NFT’lerin yanı sıra ses, video veya herhangi bir objenin NFT olarak oluşturulmasına, alınıp, satılmasına izin veriliyor. Mintable’nin bir başka özelliği ise sabit fiyatla birlikte NFT’lerinizi açık arttırma usulü de satmanıza imkân tanıması. Açık arttırmada NFT fiyatlarını, NFT sahibi belirliyor.

LooksRare

looksrare
 • LooksRare NFT Sitesi, NFT satışından, işlem ücreti olarak %2 oranında komisyon almaktadır.
 • LooksRare NFT sitesinde token satın alabilmek için OKX, FTX, Huobi Global, Bybit gibi dijital para borsalarından bir tanesine girip işlem yapabilirsiniz. Coinbase cüzdan da kullanabilirsiniz.

LooksRare NFT sitesi, OpenSea platformuna alternatif olarak kurulmuş ve bu gün OpenSea’nın en büyük rakibi konumuna gelmiş bir NFT pazarı. Sitenin özelliği NFT yaratıcılarını, koleksiyoncuları ödüllendiren bir sisteminin olması. Aynı zamanda merkezi olmayan, topluluk ağına ait ilk NFT pazarı. LooksRare sitesinin yerel kripto para birimi LOOKS olarak geçiyor.

Decentraland NFT

decentraland nft
 • Decentraland NFT Sitesi, her NFT satışından işlem ücreti olarak %2,5 oranında komisyon alıyor.
 • Decentraland NFT Sitesi’nde 100 farklı dijital para üzerinden alım, satım ve takas yapılabiliyor. Bitcoin, Tether, Ethereum gibi para birimleri bunlardan bazıları.

Decentraland NFT Sitesi, Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiş bir NFT marketi. Para birimi Mana. Site, sanal arazi, oyun içindeki karakterler için tasarlanmış giysiler, çeşitli uygulama ve içeriklerden oluşan NFT’lerin ve koleksiyonların oluşturulduğu ve satışının yapıldığı bir platform. 2020’de kurulan Decerland NFT market, çok yüksek satışların yapıldığı bir Pazar. 2021 Kasım’ında bir sanal arsa, sitede 2.4 milyona satıldı. Site bu tür yüksek satışlarla dikkat çekiyor.

Foundation NFT

foundation nft
 • Foundation NFT Sitesi, NFT satışlarından işlem ücreti olarak %10 oranında komisyon alıyor.
 • Foundation NFT Sitesi, Ethereum ile işlem yapıyor. Metamask ve Walletconnect cüzdanları ile hesap açabiliyorsunuz.

Foundation NFT Sitesi, özellikle NFT için kurulmuş bir site. Gerçek sanatçıların NFT’lerinin bulunduğu, herkesin giremediği, davetiye usulü girilen bir site. Sanatçıların davetiye verebilmesi için de öncelikle satış yapması gerekiyor. Her NFT satışı aynı zamanda bir davetiye kazanmak demek. NFT oluşturma ücretleri diğerlerine göre yüksek. Sanal bir sanat galerisi ve müzayede salonu gibi bir site. Satışlar açık arttırma usulü yapılıyor.

Eğer kripto yatırımı yapmayı düşünüyorsanız en iyi Bitcoin siteleri yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum yapın