En İyi 50 CC Motor

Kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşan motosikletler önce zamandan daha sonra da yakıttan tasarruf sağlıyor. Trafik sıkışıklığı durumlarından etkilenmeyen ideal ebatlara sahip motosikletler aynı zamanda macera ve eğlence arayışında olanlara da hitap ediyor. Birbirinden farklı modelleri ile değişik ihtiyaçları karşılayan motosikletler arasında şehir içi en ideal kullanımı sunan 50 cc’lik seçenekler öne çıkıyor. Peki 50 cc motosikletler neden bu kadar çok tercih ediliyor ve model seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Gelin bütün detaylara birlikte göz atalım…

50 CC Motor Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemin en popüler araçlarından olan 50 cc motosikletler sahip oldukları pek çok avantaj ile diğer seçenekler arasından sıyrılıyor. B ve A2 sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilmesi, vergiye tabii olmaması, sigorta gerektirmemesi ve 3 yılda bir muayene istemesi gibi özellikler bu modellerin sıklıkla tercih edilme nedenleri arasında öne çıkanlar. Ayrıca yüksek hızlara çıkmadığından şehir içi kullanımda rahatlık sağlaması, farklı tasarımlara sahip olması ve sunduğu keyifli sürüş de bu araçları öne çıkarıyor. Haliyle model çeşitliliği bakımından bu kadar farklı seçeneğin olduğu bir ortamda, motosiklet satın almadan önce bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Öncelikle motosiklet satın alırken kendi kişisel kullanımınıza ve zevklerinize hitap eden bir model seçimi önemlidir. 50cc motorlarda tasarım anlamında sayısız seçenek bulunur. Renk ve ergonomik tasarım gibi kriterlere önem veriyorsanız kendi tarzınızı yansıtan bir model seçerek işe başlayabilirsiniz.
  • Motosikleti bir bayi bünyesinde satın alırken bütün parçaların o bayi tarafından takılmış olması gerekir. Bu nedenle araçta herhangi bir eksiklik olmadığını iyice kontrol etmelisiniz. 
  • İkinci el araç satın alırken biraz daha dikkatli olmak lazım. Bunun için muayeneleri ve parçaları ilanda anlatıldığı gibi olan modelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca piyasadaki benzer ürünleri karşılaştırmalı ve fiyat performans açısından ihtiyacınızı daha iyi karşılayan modellere yönelmelisiniz.
  • 50 cc motosiklet denilince dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da fiyat aralığıdır. Farklı modellerde oldukça farklı fiyatlar sunulduğu için bütçe aralığı belirleyerek daha net bir arama yapabilirsiniz.

En İyi 15 50 CC Motor

Şehir içi araç kullanımını keyifli, ekonomik ve hızlı hale getiren bir 50 cc motosiklet arayışındaysanız piyasadaki çeşitlilik sizi kararsız bırakmış olmalı. Motosiklet satın almadan önce mutlaka incelemeniz gereken piyasadaki en iyi 15 modeli sizler için derledik…

Kuba X-Boss 50

kuba x-boss

4 zamanlı bir motor tipi tek silindirli yapısı ile Kuba X-Boss 50, hem performans olarak tatmin edici, hem de retro görünümü ile estetik bir tasarıma sahip. Manuel vites yapısına sahip olan bu 50 cc motor 4 vites seçeneği ile birlikte geliyor ve yakıt olarak benzin kullanıyor. Bu motorun öne çıkan özellikleri olarak uygun fiyatını, 9 litrelik yakıt deposunu ve 233 kiloluk yük taşıma kapasitesini gösterebiliriz. 

Volta Revolt RC3

volta revolt

Volta Revolt RC3 hem elektrikli hem de benzinli olarak üretilmiş bir model. Benzin ile çalışan modelin performans olarak bir adım daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Saatte 45 kilometrelik bir azami hızı bulunan bu motor, disk kampana fren sistemine sahip. Motorun kırmızı, siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunuyor. Aynı zamanda bu listedeki en düşük fiyatlı 50 cc motorlardan biri durumunda. Volta Revolt RC3 modelinin en dikkat çekici özelliği olarak ise şunu gösterebiliriz. 100 kilometrede yalnızca 1.91 litre yakıt tüketiyor.

Yuki Casper 50

yuki casper 50 cc

Yuki, bu motor modelini “Hepimizin bildiği model” olarak tanıtıyor. Çünkü günlük hayat içerisinde en sık karşılaştığımız 50 cc motor modelinin bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen bu model aynı zamanda motorlu taşıtlar vergisinden ve trafik sigortasından muaf. Yani her yıl ödemeniz gereken MTV ve sigorta bedeli cebinizde kalıyor. Siyah, beyaz ve kırmızı renk seçenekleri bulunan Casper’s 50 modelinin maksimum hızı ise saatte 45 kilometre. 4,8 litrelik yakıt kapasitesi bulunan bu 50 cc motorun en dikkat çekici özelliği ise otomatik vites olması. 

RKS Blazer 50-XR

rks blazer

4 zamanlı ve tek silindirli bir model olan RKS Blazer 50-XR, disk kampana fren sistemine sahip. Benzin ile çalışan bu modelin yakıt kapasitesi ise 5 litre. Düşük devirlerde bile yüksek tork üreten bu model, düşük emisyon değerlerine sahiptir ve yakıt tasarrufu sağlar. Otomatik vites olması sürüşü çok daha kolay ve konforlu hale getirir. RKS Blazer 50-XR modelinin en dikkat çekici özelliği olarak sele altı bölmesini gösterebiliriz: Bu bölme içerisinde kask, çeşitli belgeler ya da çanta koyabilecek kadar geniştir. Bu da yolculuğunuzda size eşlik etmesini istediğiniz eşyaları kolay bir şekilde taşımanıza yardımcı olur.

Falcon Master 

falcon master

Falcon Master bir 50 cc motorda bulunması gereken tüm özelliklere sahip: 4 zamanlı, tek silindirli ve hava soğutmalı motor. Yarı otomatik 4 vitese sahip olan bu model canlı renkler isteyenler için son derece ideal. Zira mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere 3 farklı renk seçeneği sunuyor. Bu model 95 kiloluk standart bir ağırlığa sahip olmasına rağmen 150 kiloluk oldukça düşük bir yük taşıma kapasitesine sahip. Yukarıda modeller ile mukayese edildiğinde yalnızca canlı renk seçenekleri ile dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. 

Motolux Rossi RS

motolux rossi

Tek silindir ve 4 zamanlı bir motora sahip olan Motolux Rossi RS, otomatik vitese sahip ve elektrikli marş ile harekete geçiyor. 4,5 litrelik bir yakıt kapasitesine sahip olan motor benzin ile çalışıyor. 240 kilograma kadar yük taşıyabilen Motolux Rossi RS, hoş ve estetik tasarımı ile hem kadın hem de erkek kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca hem kişisel hem de ticari kullanım açısından son derece ideal. Motolux Rossi RS modelinin en dikkat çekici özelliği ise yakıt cimrisi bir model olması.

Arora Smart

arora smart

Modern bir tasarıma ve modern çizgilere sahip olan Arora Smart, kendisini 50 cc motor gücünden çok daha güçlü gösteren bir tasarıma sahip. Yarı otomatik vitesli bu motor yakıt olarak benzin kullanıyor. 91 kg gibi düşük bir ağırlığa sahip olmasına rağmen 249 kilogramlık bir yük taşıma kapasitesi mevcut.

Bu motor tek handikapı olarak 3.2 litrelik düşük bir yakıt tankına sahip olmasını gösterebiliriz. Bu motoru B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanabilirsiniz. Ayrıca motor zorunlu trafik sigortasından ve motorlu taşıtlar vergisinden muaf olması ile de dikkat çekiyor. Fakat bizi en çok etkileyen özelliği USB bağlantı noktası ile kullanılabilen bir multimedya özelliğine sahip olması.

Apachi Alfa

apachi alfa

Apachi Alfa kullanıcılarına çok geniş bir renk kartelası sunuyor. Nitekim turuncu, gri, beyaz, kırmızı ve mavi olmak üzere farklı renk seçenekleri mevcut. Bazı 50 cc motor modelleri gibi MTV ve zorunlu trafik sigortasından muaf olan bu model, B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyor. Sınıfındaki pek çok motor modeli ile benzer özelliklere sahip olan Apachi Alfa, dayanıklı ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir tasarıma sahip.

Stmax Lindy

stmax lindy

Stmax Lindy, bu listedeki 50 cc motor modelleri ile mukayese edildiğinde biraz daha yüksek bir fiyata sahip. Fakat sahip olduğu özellikler bakımından sıradışı bir şey sunmuyor. Yani benzer özelliklere sahip olmasına rağmen daha yüksek bir fiyata sahip. Belki de fiyatın biraz daha yüksek olmasının sebebini Euro 4 emisyon özelliğine yorabiliriz.

RMG Moto Gusto Spark

rmg moto

RMG Moto tarafından üretilen Gusto Spark modeli biraz daha nostaljik bir tasarıma sahip. Arkada taşınmak isteyen yolcular için bir basamak demiri ile birlikte geliyor. Yarı otomatik vitese sahip olan Gusto Spark Euro 4 emisyon özelliğine sahip ve 4.3 litrelik bir yakıt kapasitesi sunuyor. Eğer bu motoru almaya karar verirseniz kırmızı, mavi ve beyaz renk seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Yuki Picasso

yuki picasso

50 cc motor denildiği zaman akla ilk gelen markalardan olan Yuki tarafından üretilmiş olan bu model benzinli bir motora sahip. Otomatik vitese sahip olan Yuki Picasso saatte 45 km maksimum hıza sahip. Motor akü ve sürücü de dahil olmak üzere 252 kiloluk bir yük taşıyabiliyor. Yuki Picasso analog km saat göstergesine, normal bir far sistemine ve jel aküye sahip. Sınıfındaki benzer modellerden kendisini bir adım öne çıkaran özelliği ise 5.5 litrelik oldukça geniş bir yakıt kapasitesine sahip olması.

RKS Next 

rks next 50

Yarı otomatik vites sistemine sahip bir motor olan RKS next, 245 kiloluk bir taşıma kapasitesi sunuyor. 95 kg ağırlık ile birlikte gelen RKS Next, 3 litrelik oldukça düşük bir yakıt tankına sahip. Beyaz ve kırmızı renk seçenekleri sunan motor, piyasadaki benzerleri ile karşılaştırıldığında daha düşük fiyatlara sahip.

Arora Cappucino

arrora cappucino

Cappucino modeli de Arora’nın ürettiği pek çok 50 cc motor gibi zorunlu trafik sigortası ve MTV’den muaf. Aynı zamanda otomobiller için alınan B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyor. Şık ve estetik bir tasarıma sahip olan Cappucino kahverengi, lacivert, beyaz ve turkuaz renk seçenekleri sunuyor.

Tek silindir 4 zamanlı bir motora sahip olan motosikletin vitesi ise otomatik. Yakıt tipi olarak benzin kullanan Arora Cappucino modelinin yakıt kapasitesi 5 litre gibi yüksek bir genişliğe sahip. Dikkat çekici özelliği ise multimedya bağlantı noktasının bulunması. Handikapı ise sınıfındaki diğer motorlardan 15 kilo yüksek ağırlığa sahip olması.

Kuba Blueberry Pro

kuba blueberry

Hem görünüş hem de performansı ile en etkileyici 50 cc motosikletlerden olan Kuba Blueberry Pro’nun şehir hayatının vazgeçilmezlerinden olduğunu söyleyerek başlamalıyız. Mavi, turuncu gibi dinamik renklerinin yanı sıra; kahverengi, siyah renkleri ile herkesin beğeneceği bir tasarıma sahip olan bu özel motor B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Ayrıca sigorta ve vergi ödemeleri yapmayı gerektirmiyor. Minimal tasarımı az yer kaplarken şık dururken, dijital gösterge ve otomatik vites gibi özellikleri de kullanım kolaylığı sunuyor. 4 zamanlı, tek silindir motor tipi bulunan motorda hava soğutmalı bir soğutma sistemi de mevcut. Hafif ama güçlü bir seçenek olan bu motor 246 kg’a kadar yük taşıyabiliyor ve özellikle az yakıt tüketimi, kaliteli donanım, kişiye özel tasarım gibi özellikleri ile öne çıkıyor.

Yuki Legend

yuki legend

Listemizdeki B sınıfı ehliyet ile kullanılan, sigorta ve vergi istemeyen bir diğer 50 cc motor önerisi ise Yuki’nin otomatik vites tipine sahip olan Legend modeli. 45 km maksimum hızı ile şehir içinde yeterli bir kullanım sunan bu motor, güçlü ve yüksek performanslı bir ürün olarak öne çıkıyor. Elden, ayaktan marşlı çalıştırma sisteminin yanı sıra; tek silindir 4 zamanlı motora sahip olan araç kalitesi ve hoş tasarımı ile beğeni topluyor. Hafif ve rahat olan motor şehir içi gezintilerdeki iş görme yetisi ile en iyi seçeneklerden biri.

Yorum yapın