En İyi Bes Şirketleri

Bir emekli maaşı ile günümüz şartlarında geçinmek giderek zorlaşıyor. Oysa hepimiz emeklilik günlerimizi geçim zorluğu içinde değil, aksine o güne kadar çalışma hayatından fırsat bulup da yapamadığımız pek çok şeyi yapabileceğimiz günler olarak hayal ettik. Kimimiz seyahat hayalleri kurdu, kimimiz ertelediği hobileri için zaman ve bütçe planları yaptı, kimimiz de sıkıntısız bir geçim ve huzurlu bir hayat ümit etti. Ne yazık ki bazen her şey planladığımız gibi gerçekleşmeyebiliyor. Ancak özel sigorta şirketlerinin Bireysel Emeklilik Fonları bu konudaki riskleri azaltmak açısından çok iyi bir yatırım modeli olarak karşımıza çıkıyor. İkinci bir emekli maaşı almamızı sağlayan özel sigorta şirketlerinin bireysel emeklilik fonları aynı zamanda disiplinli bir tasarruf ve yatırım davranışı olarak kendimizi ve gelirimizi düzenleme fırsatı da veriyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Aktif çalışma hayatınız süresince devletin de katkısı ile düzenli bir birikim ve tasarruf yapma imkânı sağlayan ve böylece emeklilik günlerinizi ikinci bir maaş alarak daha rahat ve aktif geçirmenizi mümkün kılan bir bireysel emeklilik sistemi BES.

Çalıştığınız dönemde bu sisteme düzenli olarak belirli oranlarda ödeme yapıyorsunuz. Yatırdığınız bu katkı payları sigorta şirketleri tarafından çeşitli yatırım fonlarında değerlendiriliyor ve yatırımınız giderek büyüyor.  BES ile birlikte şimdi bu sistem daha da avantajlı bir hale getirildi. Bu sistemde devlet, yatırdığınız her katkı payının belli bir kısmını devlet katkısı olarak sizin hesabına aktarıyor. Başlangıçta devlet katkısı %25’ti. Şimdi bu oran %30 oldu. Böylece siz 100 TL’lik bir katkı payı için 70 TL yatırırken kalan 30 TL’sini de devlet karşılıyor ve siz sonuçta 100 TL ödemiş olarak sisteme dâhil oluyorsunuz. Sistemde en az 10 yıl kalarak 56 yaşında emekli olabiliyorsunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Bireysel emeklilik sisteminde ödemeler aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık olarak yapılabiliyor. Sistemin avantajlarından biri de eğer herhangi bir nedenle ekonomik bir sıkıntıya düşmeniz halinde katkı payı ödemesine ara verebilir ya da ödeme miktarını yeniden belirleyebilirsiniz. Sistemin başka bir opsiyonu da şöyle; eğer katkı paylarınızın değerlendirildiği şirketi beğenmiyorsanız, şirketinizi de değiştirebiliyorsunuz.

SGK’lılar BES’ten Yararlanabiliyor mu?

Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı… Hangi sigorta türüne bağlı olursanız olun, tüm SGK’lılar BES’ten yararlanabiliyor. Devlette ya da özel bir kurumda çalışmanız devlet destekli Bireysel emeklilik sisteminden faydalanmanıza engel değil. Ayrıca bir yaş sınırlaması da yok. Hatta genç bir sigortalı olarak bireysel emeklilik sistemine girmeniz sizi birikim ve yatırım konusunda daha da avantajlı bir pozisyona getirecektir. Katkı payı ödemelerinizin tamamlandığı ve emeklilik şartlarının oluştuğu süreçte alacağınız ödemeyi aylık maaş şeklinde ya da isterseniz tek seferde toplu olarak alabilirisiniz.

Devlet Katkı Payı Ne Zaman Ödenmeye Başlıyor?

BES’te devlet katkı payı kademeli olarak devreye giriyor. Bireysel emeklilik sistemine dâhil olan katılımcılar devletin katkı payından belli periyotlar içinde ve artan oranlarda faydalanabiliyorlar. Bu periyotlar ve katılım paylar şu şekilde beirlenmiş:

 • BES’te en az 3 yıl kalanlar devlet katkı payı olarak %15 alıyor.
 • BES’te en az 6 yıl kalanlar %35 katkı payı alıyor.
 • BES’te en az 10 yıl kalanlar %60 katkı payı alıyor.
 • 10 sistemde kalıp 56 yaşını dolduranlar devlet katkısının tamamını alıyor.

En İyi BES Şirketleri

Bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız katkı payları, bireysel emeklilik şirketleri tarafından çeşitli yatırım fonlarında değerlendirilir ve paranız artan oranlarda değer kazanır. Bu fonlar birçok farklı menkul kıymetler yatırım fonlarıdır. Portföy yönetiminde uzmanlaşmış bu şirketler paranızı en iyi şekilde değerlendirmek ve size para kazandırmak üzere söz konusu yatırım fonlarında işlem yaparlar.  BES’e girerken yapacağınız sözleşme ile birikimlerinizin değerlendirilmesini istediğiniz fonları kendiniz de seçebiliyorsunuz ya da isterseniz, birikimlerinizi daha iyi değerlendireceğini düşündüğünüz başka bir şirkete geçme imkânınız da bulunuyor. Sistemde öne çıkan, karlılık ve güvenirlilik konusunda en çok tercih edilen bireysel emeklilik şirketleri şu şekilde sıralanıyor.

Anadolu Hayat Emeklilik

anadolu hayat bes

En çok tercih edilen, en yüksek katılımcı oranına sahip bireysel emeklilik şirketlerinden biri Anadolu Hayat Emeklilik. Fon büyüklüğü açısından da ilk sıralarda yer alıyor. Katılımcılarına birikimlerinin değerlendirilmesinin yanı sıra birçok avantaj da sunuyor. 

 • Sosyal güvenlik ve yatırım danışmanlığı hizmeti veriyor.
 • Anlaşmalı sağlık kuruluşlarında indirim imkânı var.
 • Ücretsiz ambulans ve sağlık danışmanlığı hizmeti sağlıyor.
 • Çok tercih edilen bir avantajı da konut, kasko ve sağlık poliçelerinde %40 kadar indirim yapıyor.
 • Ferdi kaza teminatı var.
 • Kişiye özel yatırım danışmanlığı hizmeti veriyor.
 • Anadolu Hayat Emeklilik çok farklı yaş ve meslek gruplarına özel bireysel emeklilik seçenekleri sunuyor. Örneğin çiftçiler için ayrı, öğrenciler için ayrı, ev hanımları ve çocuklar için ayrı bireysel emeklilik seçenekleri sunuyor. Bu seçenekler farklı meslek gruplarına ya da farklı ihtiyaç ve planlara göre de şekillenebiliyor.
 • Bireysel emeklilik fon robotu (FonMatik ROBO)  ile birikimlerinizi nasıl değerlendireceğiniz, hangi fonu seçeceğiniz konusunda profesyonel bir destek alabiliyorsunuz.

Garanti BBVA Emeklilik

garanti emeklilik bes

Katılımcı sayısı en yüksek emeklilik bireysel emeklilik şirketlerinden biri Garanti BBVA Emeklilik. Fon büyüklüğü açısından da ilk sıralarda yer alıyor. Katılımcıların en çok tercih ettiği bireysel emeklilik şirketlerinden biri. Şubeye gitmeden, internet üzerinden başvurup sözleşme yapabiliyorsunuz.  Garanti Emeklilik, dijital kanallardan yapılan başvurulara özel olarak, hem küçük birikimler yapmak hem de daha çok biriktirip kazanmak isteyenlere DijiBES emeklilik planı ile avantajlı paketler seçme imkân sağlıyor. DijiBES’te iki ayrı paket seçeneği var.

 • Küçük Birikimli BES: Küçük Birikimli BES paketi ile sisteme girdiğinizde sadece ilk beş yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık asgari brüt ücretin %8.5’ine denk gelecek kadar tutar birikimlerinizin toplamından düşürülüyor.
 • Avantajlı BES: Garanti yıllık ödemeler belli bir tutarın üzerine çıkınca Avantajlı BES paketinde yönetim gider kesintisi yapmıyor.

Axa Hayat ve Emeklilik

axa bes

Axa Grubu fon yönetimi ve finansal koruma yönünden dünyanın lider konumundaki sigorta şirketlerinden biri. Axa Grubu devlet destekli bireysel emeklilik sistemi (BES) için altı ayrı ürün seçeneği sunuyor. Ödemeler aylık, 3 ya da 6 aylık şekilde yapılabiliyor. Bu seçeneklerden bir kaçı en düşük katkı payından başlayarak artan oranlarda şöyle sıralanıyor.

 • Birikime İlk Adım Emeklilik Planı: 2022 yılı için katılım payı 150 TL. Sisteme girişte aidat alınmıyor. İlk 5 yıl içinde şirket değiştirilmesi durumunda yönetim gideri kesintisi ve ek yönetim gider kesintisi düşülüyor.
 • Destek Emeklilik Planı: Aylık katılım payı 2022 yılı için 350 TL. 72 TL giriş aidatı var ve fakat ilk yıl 12 taksit olarak tahsil ediliyor. Kesintiler ilk beş yıl için aynı.
 • Artı Emeklilik Planı: Bu seçenekte aylık tutarlar 2022 yılı için 500 TL. Giriş aidatı yok. İlk beş yıl için şirket değişimi durumunda kesintiler var.
 • Özel Emeklilik Planı: 2022 yılı için aylık katılım payı 1.750 TL. Giriş aidatı yok. İlk 5 yılda şirket değişimi durumunda kesintiler yapılıyor.

AgeSA Hayat ve Emeklilik

agesa bes

Katılımcı sayısı ve fon büyüklüğü açısından ilk beşte yer alan AgeSA Hayat ve Emeklilik sektörde lider şirketlerden biri. Daha önce Sabancı Holding’e bağlı AvivaSA Emeklilik ve Hayat olarak faaliyet yürüten şirket, Belçika’nın köklü sigorta şirketlerinden Ageas ile eşit oranlı ortaklık prensibiyle birleşerek AgeSA Hayat ve Emeklilik olarakyoluna devam etme kararı aldı. AgeSA, gerek bireysel gerekse de grup emeklilik planları çerçevesinde çok geniş bir fon çeşitliliğine sahip. Direkt satış kadrosu ile Türkiye’de ilk sırada yer alan AgeSa sigorta Akbank ile işbirliği içinde faaliyet yürütüyor. Bireysel emeklilik sistemi için farklı birikim ve emeklilik ihtiyaçlarınıza göre çok çeşitli seçenekler sunan AgeSA’nın BES ürünlerinin bir kaçını şöyle sıralamak mümkün.

 • Biriktiren gelecek planı: 2022 yılı aylık asgari katkı payı 386 TL.Fon çeşitliliği açısından avantajlı bir seçenek. %30 devlet katkı payı var. Asgari katkı payının altında olmamak koşuluyla istediğiniz katkı payını belirleyebiliyorsunuz. Fon dağılımlarında yılda 12 kez değişiklik yapabilirsiniz. İsterseniz yıl içinde 4 kez başka bir BES planına geçebilirsiniz.
 • Biriktiren VIP planı: 2022 yılı için rakamlar şu şekilde; başlangıç için 40.000 TL katkı payı yatırdığınızda giriş aidatı ve gider kesintisi ödemiyorsunuz.
 • İyi ki Çocuğumuz İçin Yeni Adımlar Atmak var:  AgeSA’nın 18 yaş altı çocuklarınız için önerdiği son derece avantajlı bir seçenek.

Allianz Yaşam ve Emeklilik

allianz bes

Allianz Yaşam ve Emeklilik, fon büyüklüğü ve katılımcı oranıyla listenin üst sıralarında yer bulan bir şirket. Devlet katkı payını en yüksek oranda almanız için AllianzSeninle uygulamasını telefonunuza indirip gerekli bilgileri alabiliyor ve işlem yapabiliyorsunuz. Şimdiye kadar ne kadar ödeme yaptığınız, ne kadar devlet katkısı aldığınız ve bundan sonra birikimlerinizi ve devlet katkısını arttırmak için neler yapmanız gerektiği ile ilgili her şeyi bu uygulamadan öğrenebilir ek katkı ödemesi yapabilirsiniz.

AllianzSeninle uygulaması pek çok konuda avantaj sağlıyor. Hemen bir tıkla cebinizden işlem yapabiliyorsunuz. Birikimlerinizi takip ettiğiniz bir fon paketiniz yoksa AllianzSeninle uygulaması ile farklı risk seviyelerine göre belirlenmiş çeşitli fon dağılımlarından, 4 ayrı fon paketi içerisinde, sizin için en uygun olanı bir tıkla seçebilir ve sisteme dâhil olabilirsiniz.

Fiba Emeklilik Ve Hayat

fiba bes

2012 yılından bu yana Fibaemeklilik olarak Fiba Grup çatısı altında faaliyet gösteren bir şirket. 12 ayrı ülkede, 68 şirkette 12.400 çalışanı ile faaliyet yürütüyor. Sektörde sürekli yükselen bir şirket.

Fibaemeklilik, fon dağılımı değişiklik yapma hakkını Portföy Yönetim Şirketlerine devretmeniz halinde birikimlerinizin profesyoneller tarafından yönetilmesini ve değerlendirilmesini sağlıyor. Böylece alanında uzman kişilerin isabetli tercihleri sayesinde paranız yüksek gelir getiren fonlarda değerlenmiş oluyor. Fibaemekliliğin mobil uygulaması APP ile her türlü işlemi anında cebinizden yapabiliyorsunuz. Fon Market uygulaması sayesinde size atanan fon yöneticisi dışında da tercih yapma imkânınız oluyor. FiGuru ile de geçmiş dönem ödemeleriniz kolayca yapabiliyorsunuz.

Türkiye Hayat Emeklilik

türkiye hayat bireysel emeklilik

Bir Vakıf Katılım Kuruluşu olan Türkiye hayat Emeklilik birikimlerini faiz hassasiyeti gözeterek değerlendiriyor. Vakıf Katılım Şubelerine giderek, Bireysel Emeklilik Planlarından birini seçerek sisteme dâhil oluyorsunuz. Türkiye Hayat Emekliliğin öne çıkan özelliklerinden biri birikimlerinizin tamamen faizsiz yatırım araçlarında değerlendiriyor olması. Bu faizsiz yatırım araçları şöyle sıralanıyor.

 • Altın ve kıymetli madenler
 • Katılım endeksine uygun hisse senetleri
 • Faizsiz menkul kıymetler yatırım fonları
 • Yurt içinde ya da yurt dışında ihraç edilen sukuk, kira sertifikası vb. faizsiz borçlanma araçları
 • Katılım finans kuruluşlarında açılacak katılma hesapları

Yorum yapın