En İyi Cast Ajansları

Oyunculuk, modellik, şarkıcılık ve bütün bu mesleklerin getireceği imkânlar her dönem kendini bu alanda var etmek isteyenlerin hayallerini süslemiştir. Ancak son dönemde bu mesleklere olan ilgi her zamankinden çok daha fazla olarak artmış durumda. Bunda gelişen dizi sektörünün ve dijital platformların yarattığı potansiyelin payı büyük elbette. Her gün yeni bir dizi, yeni bir yapım sektörde yerini alıyor ve sürekli artan bu arz yeni yüzlere, yeni yeteneklere ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacı karşılamada köprü görevi gören çok nitelikli, köklü ve güvenilir cast ajansları olduğu gibi, bu yoğun talebi suiistimal eden ve insanların hayallerini, heveslerini sömüren cast ajansı adı altında haksız kazanç elde eden yapılar da bulunuyor.

Cast Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kendisini bu alanda geliştirmek ve sektörde yer bulmak isteyen oyuncu ve model adayları için cast ajansı seçimi kriterlerini ve sektörün en iyi cast ajansları içinde öne çıkanları bu konuda bilgi edinmek isteyenler için inceledik. Detaylar şöyle:

 • Cast ajansı araştırması: Cast ajanslarına başvurmadan önce çok iyi bir araştırma yapmak ve cast ajanslarının referanslarını çok iyi incelemek şart. Gelişigüzel seçimler, maddi ve manevi açıdan pek çok suistimale neden olabiliyor.
 • Cast ajanslarının başvuru ve kayıt ücreti: Sektörde başvuru ve kayıt için ücret talep eden cast ajanslarının tercih edilmesi pek önerilmiyor. Cast ajansları zaten işe gönderdikleri kişilerin aldığı ücretten bir pay alıyor. Figüranlık ücretlerinin zaten çok düşük olduğu ve çok uzun saatlerin geçirildiği setlerde yeterince yorulan insanlardan, bir de kayıt ücreti alarak mağdur etmek çok da etik bir tutum gibi görünmüyor.
 • Cast ajanslarının güvenirliği: Cast ajanslarının ne kadar güvenilir olduğunu, sevilen ve büyük yatırımlar yapılan yapımların tercihlerine bakarak test edebilirsiniz.  Özellikle bu yapımların jeneriklerinde adları belirtilen cast ajanslarını tespit ederek başvuru listesine dâhil edebilirsiniz.
 • Eğitim veren cast ajansları: Eğer cast ajansına katılma nedeniniz figüranlıktan ziyade oyuncu olarak çok daha ileri bir seviyede kendinizi göstermekse, öncelikle bu konuda kendinizi geliştirmeniz ve gerekli eğitimleri almanız amacınızı gerçekleştirmede size yardımcı olacaktır. Hatta bu konuda bizzat kendi bünyesinde çok başarılı eğitimler ve kursalar düzenleyen ajansların programlarından faydalanabilirsiniz.

Türkiye’nin En İyi Cast Ajansları

Kayıt yaptırılabilecek, birçok ünlünün yıldızının parlamasını sağlayan cast ajansları hala aktifliğini sürdürüyor. Bunlardan en iyi ve güvenilir olanlarını aşağıda sizin için listeledik.

Not: Ajanslar ile herhangi bir bağımız yoktur. Editor ekibimiz yaptığı araştırmalar sonucunda en iyileri belirlemiştir.

Erberk Ajans

erberk ajans

İstanbul’un en köklü cast ajanslarından biri olan Erberk Ajans, 25 yıl önce manken Neşe Erberk tarafından mankenlik ajansı olarak kurulmuş. Bugün ise televizyon dizilerinden sinemaya, moda ve tanıtım sektöründen bayi toplantılarına kadar çok geniş bir alanda sektörü besleyen bir ajans konumunda. Ajansın her yaş için kategorisi ve faaliyet alanı mevcut. Minik oyunculardan, 80 yaşındaki oyunculara kadar geniş bir yaş aralığında, manken, oyuncu,  dansçı, model, tanıtım hostesi, reklam oyuncusu vb. olarak sektöre kaynaklık etmektedir.

Erberk Ajans’tan Çıkan Ünlüler

Alanında son derece saygın ve prestijli bir cast ajansı olan Erberk Ajans, sektöre birçok ünlü kazandırmış. Bunlardan bazıları şöyle: Deniz Akkaya, Şenay Akay, Sinem Kobal, Nefise Karatay, Kıvanç Tatlıtuğ, Mehmet Akif Alakurt, Pelin Karahan, Berke Hürcan, Özge Özpirinççi, Çağla Kubat, Ayşe Hatun Önal, Neslihan Atagül, Ezgi Eyüpoğlu

Mayadroom Ajans

mayadroom ajans

Mayadroom Ajans 2001 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en büyük ajanslarından biri. TV dizilerine, sinema filmlerine, reklam filmlerine oyuncu ve yardımcı oyuncu hizmeti veriyor. Yılın en iyi cast ajansı ödülü de dâhil olmak üzere birçok ödül alan ve sektördeki başarılarıyla adından söz ettiren Mayadroom Ajans, tanınmış bir çok TV dizisi ve sinema filminin casting hizmetini sağlayan bir şirket.

Mayadroom Ajans’ın Casting Hizmetini Sağladığı Diziler ve Filmler

Asmalı Konak, Sihirli Annem, Avrupa Yakası, Bir İstanbul Masalı, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Muhteşem Yüzyıl, Atiye, Yaprak Dökümü, Poyraz Karayel, Canım Ailem, Yasak Elma, İstanbullu Gelin, Mayadrom Ajans’ın cast hizmetiği sağladığı dizilerden bazıları.

Parla Cast Ajans

parla ajans

Sektörde yeni fakat son derece iddialı bir cast ajansı Parla Ajans. Diğer ajanslardan farklı bir çalışma tarzı var. Parla Cast Ajans başvuru sahiplerinin kayıtları üzerinden bir kazanç sağlamıyor. Başvuru kayıt ücreti almıyor. Ajans yetkilileri, cast ajanslarının asıl hedeflerinin sektöre insan kazandırmak ve bu çaba üzerinden para kazanmak olduğunu, bu nedenle çalışma prensiplerinin buna göre düzenlendiğini ifade ediyorlar. Parla Cast Ajans’da herhangi bir başvuru, kayıt adı altında bir ücret talep edilmediği gibi, fotoğraf çekim ücretleri vb. içinde herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Eğer ajans sizi bir işe göndermiş ve siz de o işten bir kazanç elde etmiş iseniz bu gelirin %25’ini ajansa ödeyerek hem sizin hem de ajansın kazandığı bir sürecin parçası olmuş oluyorsunuz. Ajans, hiçbir harcama yok dese de yine de ajansa ait kart için 10 TL kart basım ücreti aldığını belirtelim.

Manken, model, oyuncu, çocuk oyuncu ve model, host, hostes, tesettür model, konuk oyuncu ve konuk seyirci alanında hizmet veren Parla Ajans ile ilgili çok az yorum var ama olan yorumların içeriği olumlu yönde.

Lions Ajans

lions ajans

2008 yılında Ramazan Durmuş tarafından kurulan Lions ajans hem ajans hizmeti veriyor hem de bir yapım şirketi. Uluslararası projelere imza atmış, yurt dışında da başarılı projeler yürüten bir kuruluş. Mankenlik, modellik, dizi ve sinema oyunculuğu, reklam oyunculuğu ve çocuk oyuncu branşlarında casting hizmeti veriyor. Lions Ajans da başvurulardan ücret almayan bir cast ajansı, ancak eğitimleri paralı ve katılmamanız durumunda genelde para iadesi yapmıyorlar. Zaman zaman oyunculuk ve senaryo yazarlığı ya da özgün proje çalışmalarının yapıldığı atölyeler düzenliyorlar.

 Lions Ajans aynı zamanda tanınmış pek çok ekran yüzü, sinema ve sahne sanatçılarının menajerlik hizmetini de yürütüyor. Hem yapım, hem cast ajansı hem de menajerlik hizmetlerinin komplike olarak yapıldığı bir ajansta, oyuncu adayları için çok daha geniş fırsatlar olabileceğini düşünerek Lions Ajans ilk sıralarda tercih edilecek ajanslardan biri olarak değerlendirilebilir.

Cast Merkezi

Cast merkezi, dizi oyunculuğu, reklam ve sinema sektörüne yeni yüzler kazandırmak üzere faaliyet gösteren bir ajans. Ajans İstanbul’un Şişli ilçesinde, Fulya semtinde bulunuyor. Kurucusu, Marmara Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunu, 1982 doğumlu Serhat Uşak. Hobi olarak başladığı oyunculuk faaliyetlerini daha sonra ticari bir kapsamda değerlendirip, Cast Merkezi ajansını kurmuş. Sön dönem işleri arasında Vakıfbank reklamlarına ve pek çok kamu spotlarına casting hizmeti sağlamış olan Cast Merkezi başvuruları ücret alarak gerçekleştiriyor.

Cast Merkezi Ajansının faaliyetleri ve güvenirliği konusundaki veriler çok değişken. Kimi ajans üyeleri, olumlu yorumlar yaparken kimi ajans üyeleri ya da henüz başvuranlar son derece olumsuz beyanlarda bulunmuş. Özellikle ödemelerin geciktiği, ödemelerden kesinti yapıldığı ya da ücretlerin çok düşük olduğu yönünde şikâyetler var. Kayıt yapıldıktan sonra aylarca geri dönüş yapılmadığı da olumsuz yorumların konularından biri durumunda.

Life Casting Ajans

life casting

Life Casting Ajans, 2006 yılında Özgür Elvan tarafından kurulmuş. Ajans yapım şirketlerine, TV dizileri ve sinema filmlerine aynı zamanda reklam ajanslarına ve çeşitli organizasyonlara casting hizmeti vermektedir. Başvurulardan kayıt ücreti almıyorlar. Kabul edilmeniz durumunda da herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmıyorsunuz.

Life Cast Ajans kendi bünyesinde bulunan oyuncuların kariyer sürecine de destek veriyor. Eğitim faaliyetlerinin yanı sıra danışmanlık ve her türlü hukuki ve mali süreci oyuncu adına takip etmek gibi tamamlayıcı menajerlik hizmetlerini de aktif olarak yürütüyorlar. Life Ajans ile ilgili yorumlar genelde olumlu. Ajans ekibinin son derece güler yüzlü ve ilgili olduğu yorumlarda özellikle vurgulanmış.

Turquaz Ajans

turquaz ajans

Moda, televizyon ve reklam dünyasına casting hizmeti veren Turquaz Ajans aynı zamanda oyuncu menajerliği hizmeti de veriyor. Mucize Doktor, Kadın, Yasak Elma, Çukur, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi son dönem dizilere casting hizmeti veren Turquaz Ajans’ın merkezi İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunmaktadır.

Turquaz Ajans ile ilgili olarak, ajansa başvuran veya ajansla çalışan kişilerin yorumları gayet olumlu. Geçmişte çok fazla olumsuz değerlendirmenin olduğunu hatırlatanlara ajansın sahibinin değiştiği bilgisi veriliyor. Turquaz Ajans başvurularda fotoğraf üzerinden değerlendirme yapmıyor çünkü akıllı telefonların, fotoshop ve filtre uygulamalarının sağlıklı bilgi edinmeyi zorlaştırdığını ifade ediyorlar.

Maydonoz Ajans

Maydonoz Ajans, sektörün en köklü ve en eski firmalarından. 1999 yılında İstanbul’da kurulmuş. Menajerlik hizmetleri konusunda alanının en iyilerinden olduğu söylenebilir. Televizyon, sinema ve reklam sektörüne pek çok yıldız kazandıran Maydonoz Ajans, oyuncusunu, kariyer planlamada, eğitimde, danışmanlık hizmetlerinde destekleyen, yönlendiren, motive eden bir ajans.

Son dönemde sektörde adından söz ettiren genç oyuncu Dilin Döğer, Nescafe reklamında oynayan Mira Sude Güneş, Gönül Dağı dizisinde Sedef karakterini canlandıran çocuk oyuncu Beril Karademir, Maydonoz Ajansa bağlı oyunculardan bazıları. Merkezi Ankara’da olan Maydonoz Ajans hakkında yorumlar genelde olumlu ve puanlama dereceleri epeyce yüksek.

Nasyonel Ajans

nasyonel ajans

1999 yılında Ankara’da kurulan Nasyonel Ajans bugün artık tüm Türkiye genelinde hizmet veren bir kuruluş. Nasyonel ajansın öne çıkan özelliklerinin başında, bünyesine dâhil ettiği oyuncu adaylarını, açtığı atölyeler ve eğitim programları ile şan, diksiyon, kamera önü oyunculuk konularında geliştirip sektöre eğitimli oyuncular kazandırmayı hedeflemesi geliyor. Eğitimler sektörün içinden, profesyonel eğitimciler tarafından gerçekleştiriliyor.

TV kanalları, diziler, reklamlar ve sinema sektörüne eğitimli oyuncu yetiştiren, menajerlik hizmeti veren Nasyonel Ajans, başvuru sahipleri ve oyuncu adayları tarafından da olumlu değerlendiriliyor. Personelinin ilgisi ve güler yüzlü iletişimi özellikle vurgulanıyor. Nasyonel Ajansın merkezi İzmir’de bulunuyor.

Kirpi Cast Model Ajans

kirpi ajans

Modellik, reklam, dizi ve sinema oyunculuğu alanında sektörün cast ihtiyacını karşılayan Kirpi Cast Model Ajans merkezi Ankara’da bulunan Ankara Cast Ajans Firması. Gerek yetişkinler gerekse çocuklar için drama eğitimi veriyor. Dans ve diksiyon kurslarında adayların yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Kirpi Cast Ajans, Teşkilat, Gönül Dağı, Behzat Ç, Kurtlar Vadisi gibi pek çok yapımda cast hizmeti vermiş kuruluşlardan biri. Kayıtlardan ücret almıyor. Ajansa başvuran veya çalışan oyuncular Kirpi cast Ajans’ın güvenilir, saygın bir ajans olduğunu belirtiyor.

“En İyi Cast Ajansları” üzerine 4 yorum

 1. Ben kyrgyzstanda yaşıyorum ve oyunçu olmak istiyorum ama eğitim almadim ben eğitime ihtiyacım yoktuğun düşünüyorum.İyi oyuncu olmak için bence çanladiraçaği karakteri açisini, mutlulunu anlamali ve hissedmeli. Eğer böyle yaparsa çok iyi bir oyunçu olur.
  Ben oyuncu olmayı seviyorum sevgim iç içimden gelir ve oyunçuluklu seven iç içindan isteyen insan için eğitim gerek değildin düşünüyorum.
  Oyunçu olmak benim en büyük hayalim lütfen bu hayali garçekleştirmeme yardim edin lütfen!!! 🙏🙏🙏

  Yanıtla
  • Merhaba, oyuncu olmayı istemeniz ve tutkunuzun içten gelmesi gerçekten önemli bir motivasyon kaynağıdır. Ancak, oyunculuk becerilerinizi geliştirmek için eğitim almanın size büyük faydaları olabilir. Eğitim, karakter analizi, duygusal ifade, sahne çalışmaları gibi alanlarda size yeni bakış açıları kazandırabilir ve yeteneklerinizi daha da ilerletebilir. Oyunçu olma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak olanakları araştırmanızı ve profesyonel bir cast ajansıyla iletişime geçmenizi öneririm. Başarılar dilerim!

   Yanıtla
 2. Merhaba 17 yaşındayım oyuncu olmak istiyorum kıvanç tatlıtuğ a benziyorum gençliğini canlandıra bilirim. Gönül dağında küçük bir sahnem oldu.kısa bir tiyatro eğitimim var.Şımarık zengin çocuğu rollerini güzel oynayacağıma inanıyorum😊

  Yanıtla

Yorum yapın