En İyi Kargo Şirketleri

Online alışveriş yaparken en çok dikkat ettiğimiz noktalardan bir tanesi, ürünün bize nasıl ulaşacağı. Kargo süresi, kargonun nasıl gönderileceği ve kargo firması… Hepimiz ürün gönderirken veya alırken kargo firmasının ismine dikkat ederiz. Bu yazımızda kargo firmalarını daha iyi tanıyacağız.

Kargo alırken bu detaylara dikkat!

  • Adres ve İletişim bilgilerinin doğru yazılması: Eğer kargo gönderimi yapacaksanız, öncelikle size verilen formu en doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olmak için tekrar gözden geçirmekte fayda var. Bazen bir harf, numara ya da yanlış isim hiç istemediğiniz karışıklıklara ve sıkıntılara yol açabilir. Aynı şekilde kargonuzu doğru olarak alabilmeniz için de adres ve telefon bilgilerinizi veya e-posta adresinizi muhakkak kontrol etmenizi öneririz.
  • Teslim sırasında ürünü kapıda kontrol etmek: E ticaret üzerinden ya da farklı bir şekilde sipariş ettiğiniz ürünü mümkünse kargo teslimi sırasında kontrol ediniz. Eğer siparişiniz dışında bir şey geldi ise veya üründe hasar var ise hemen o anda tutanak tutturun. Kargo görevlisi beklemez ya da tutanak konusunda yardımcı olmazsa, ‘’ürün kontrol edilmeden alınmıştır’’ ibaresini, fişi imzalarken mutlaka evrakın üzerine eklemenizi tavsiye ederiz. Bu tedbir iade sırasında çok işinize yarayacaktır.

Kargo gönderimi nasıl yapılır?

  • Kargonuzu göndermeden önce, göndereceğiniz eşyanın özelliğine uygun şekilde paketlemeniz, gönderinin hasarsız olarak gideceği yere ulaşmasını sağlar. Eğer bozulacak bir şey ise azami teslimat gününü kargo şirketinden öğrenebilirsiniz.
  • Kargo göndereceğiniz kişinin, adres, telefon ve mail bilgilerinin doğru şekilde yazıldığından emin olun. Bu konudaki dikkatsizlikler genelde kargo gönderiminde çok sık sorun yaşanmasına neden oluyor.

Kargomun nerede olduğunu nasıl takip edebilirim?

Dijital teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber kargo takibini internetten kolayca yapmak mümkün. Hatta bazı kargo şirketlerinin mobil uygulamaları da var. Eğer e-ticaret yapıyorsanız ya da çeşitli nedenlerle çok sık kargo alımı ve gönderimi gerçekleştiriyorsanız, bu uygulamayı telefonunuza indirip bütün süreci adım adım takip edebiliyorsunuz.  Aynı şekilde kargo şirketinin internet sitesinden de takibi yapabilirsiniz.

Türkiye’deki En İyi Kargo Şirketleri

Ülkemizde hizmet veren kargo şirketleri aşağıda listelenmiştir. Bu liste herhangi bir sıralama içermeden hazırlanmıştır.

Özellikle yeni nesil kargo şirketleri hizmet kaliteleriyle sektörde fark yaratıyor. Biz de bu firmalara listemizde yer verdik.

UPS Kargo

ups kargo

UPS Kargo, (United Parcel Service) paket teslimat ve tedarik zinciri üzerine faaliyet gösteren çok uluslu bir Amerikan şirketi. Sektörde yüz yılı aşkın bir süredir hizmet veren UPS Kargo yirmi milyonu aşan teslimat hacmi ile sektörün en büyüklerin biri. Türkiye’de de yaygın bir hizmet ağına sahip. 81 ilde 265 şube ile Türkiye’nin hemen her noktasına kargo teslimatı yapıyor.

UPS Kargo’nun UPS Express servisi, özellikle pasaport, resmi evrak, acil dosya, sözleşme vb. kıymetli evrakların hızlı ve güvenli bir şekilde taşınması açısından ilk sırada tercih edilen bir kargo şirketi. Teslimat için dört farklı ve de garantili seçenekler sunuyor. İsterseniz ertesi gün 9.00’a, 10.30’a ya da 12.00’a, isterseniz de aynı gün içinde kargonuzu garantili olarak teslim etmeyi taahhüt ediyor. Kargo ücreti yüksek fakat kıymetli bir evrak, dosya, pasaport gibi zayi olması daha pahalı bedellere mal olabilecek gönderiler için kesinlikle ilk sırada tercih edildiği bir gerçek.

Yurtiçi Kargo

yurtiçi kargo

Yurtiçi Kargo, özellikle pandemi dönemindeki performansı ile en çok tercih edilen kargo şirketi olarak ilk sıralarda yer aldı. 1982 yılında kurulan Yurtiçi Kargo, Türkiye’nin ilk kargo şirketi unvanına sahip. ‘’Söz verdiğimiz gibi’’ sloganıyla Arıkanlı Holding çatısı altında faaliyet gösteren şirket, 33 aktarma merkezi, 1200’ü aşkın şubesi, 6000 araç filosu ve 20.000’in üzerinde çalışanı ile sektör liderlerinden biri. Daha önce Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde hizmet veren Yurtiçi Kargo, 2003 yılında Avrupa’nın en büyük kargo şirketlerinden biri olan Geopost ile kurduğu işbirliği çerçevesinde bu sınırları genişletti.  Şu anda uluslararası gönderileri 220’den fazla noktaya eriştirerek dünyanın her yerine kargo hizmeti vermeye başladı.

Yurtiçi Kargo’nun telefonlarınıza yükleyebileceğiniz ‘’müşteri mobil uygulaması’’ var. Bu uygulama sayesinde kampanyaları anında görebiliyor, sizin için hazırlanmış olan ‘’Sanal Kampanya Kartı’’ ile indirimlerden yararlanabiliyorsunuz. Kurye çağırabiliyor, gönderi takibi, fiyat hesaplama ve şube sorgulaması gibi tüm işlemleri bu uygulama üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aras Kargo

aras kargo

Aras kargo özellikle güvenirliliği ile öne çıkan uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ile kargo hizmetinde ilk akla gelen firmalardan biri. Acil kargo çözümlerinde çok etkili. ‘’Aras Günaydın’’ hizmeti ile kargonuzu en hızlı şekilde göndermek istediğiniz yere ulaştırabilirsiniz. Aras Günaydın hizmetini kullanarak, kargolarınızın sabah 10’a kadar teslim edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Özellikle Yurtdışı gönderiminde en çok tercih edilen kargo şirketlerinden biri. Aras Kargo memnuniyet yüzdesi kadar şikâyet oranı da yüksek bir kargo şirketi. Buna neden olarak Aras Kargo Şubeleri arasında hizmet ve iletişim kalitesi olarak farkların olması, bir standardın tutturulamamış olması gösteriliyor.

MNG Kargo

mng kargo

MNG Kargo Türkiye’nin 2003 yılında kurulmuş, yurtiçi ve yurtdışı kargo taşımacılığında köklü ve tecrübeli kargo şirketlerinden biri. Yaygın bir şube ve hizmet ağına sahip. Özellikle yurtdışı gönderim hizmeti konusunda güvenli ve başarılı olarak değerlendiriliyor. MNG Kargo’yu yoğunluklu olarak E-Ticaret girişimcileri ve KOBİ’ler tercih ediyor. Uygun fiyat politikası ve düzenlediği kampanyalar sayesinde e-ticaret alışverişlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Kurye hizmeti de bulunan MNG Kargo’nun, sitesinden veya müşteri hizmetlerinden kurye çağır hizmeti talep edip kargolarınızı hızlıca arzu ettiğiniz adrese gönderebilirsiniz. Hızlı teslimat için MNG Kargo en iyi seçeneklerden biri.

PTT Kargo

ptt kargo

Yüz yılı aşkın bir geçmişi olan PTT, kargo hizmeti olarak da en yaygın şube ve hizmet ağı olan kargo şirketlerinden biri. Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar kargo teslimatı yapabiliyor. Yurt dışı dağıtım ağı da çok geniş. PTT Kargo’nun fiyat politikası, diğer kargo şirketlerine oranla daha uygun olarak değerlendiriliyor.

PTT Kargo, Corona Virüs sürecinde geliştirdiği PTT Kargomat servisi sayesinde belli merkezlerde bulunan PTT Kargomat noktalarından kargolarınızı temassız olarak alabilme hizmeti sunuyor. PttAVM üzerinden gerçekleşen alımlarda PTT Kargomat sistemi kullanılıyor. PttAVM.com sitesine girip, desi bilgisi ve ürün türü Kargomat teslimatı için uygun olan bir ürünü sipariş ettiğinizde evinizde ya da işyerinde beklemek zorunda kalmadan 7/24 kargonuzu Kargomattan alabilirsiniz.

Sürat Kargo

sürat kargo

Sürat Kargo, kargo taşımacılığı sektöründe yeni değil. İki binli yılların başında kurulan şirket uzun yıllardır bu alanda hizmet veriyor. Güçlü bir araç filosu ve 6000’in üzerinde çalışanı var. Dünyada 220’den fazla ülkeye, 700’den fazla şubesiyle de Türkiye’nin her noktasına kargo hizmeti gerçekleştiriyor. Sürat Global adı altında yurtdışı ve Kıbrıs için kargo hizmeti veren şirket Sürat Global Express ile acil kargolarınızı tam zamanında verilen adrese teslim etmeyi taahhüt ediyor. Sürat Global Hava, kara ve deniz taşımacılığının tüm imkânlarından yararlanarak ithalat ve ihracat kargo taşımacılığı konusunda da oldukça kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunuyor.

Sürat Kredili Kargo ile indirimli kargo sözleşmesi yapmak için yeterli gönderi potansiyeli olmayan müşterilerine belirli oranlarda bu indirimlerden yararlanabilmeleri için ön ödemeli kargo avantajı sağlıyor. Ön ödemeli kargo hizmetinden yararlanabilmeniz için Sürat Kargo’nun kredilikargo.com sitesine girip üye oluyorsunuz. Sitede ihtiyacınız doğrultusunda, size uygun beş farklı paketten birini seçerek Sürat Kargo ile indirimli olarak çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

DHL

dhl

DHL, 220 ülkede, 400.000’in üzerinde çalışanı ile dünyanın lojistik devlerinden biri. İster ticari kargoda, ister bireysel gönderilerde güven ve hız açısından ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle kıymetli evrak taşımacılığında en çok tercih edilen bir diğer kargo şirketi. Hava, kara ve deniz taşımacılığı ile son derece hızlı bir şekilde teslimatlarını gerçekleştiriyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde çok yaygın. Fiyat yüksek ama son derece hızlı çalışması, hizmet kalitesi ve iletişim konusundaki başarısı ile öne çıkıyor. Kullanıcıların yüksek oranda memnuniyet belirttiğini söylemek lazım. Hatta DHL ile ilgili jet hızında kargo diye bir metafor kullanılıyor.

FedEX

fedex

İthalat ve İhracat yapan firmaların öncelikli tercih ettiği kargo şirketlerinden biri FedEx. Çok uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteriyor. Bir Amerikan şirketi olan FedEx, Asya, Afrika, Amerika, Ortadoğu vb. dünyanın her tarafına teslimat yapan ve teslimatlarını her koşulda yerine getirmeyi düstur olarak seçmiş bir kargo.

FedEx hizmetlerinden ve avantajlarından yararlanmak için, FedEx’te müşteri hizmetleri aracılığı ile bir hesap açıyorsunuz. FedEx’in mobil uygulaması da var. Özellikle gönderi takibi konusunda çok başarılı. Gönderilerinizi isimlendirip, kişisel bir izleme listesi oluşturabiliyorsunuz.  FedEx Express, FedEx Ground ve FedEx Freight gönderilerinizin takibi ve yönetimini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Kargom hızlı gitsin, mutlaka teslim edilsin ve güvenli bir şekilde taşınsın istiyorsanız, FedEx ilk sırada tercih edeceğiniz kargo şirketlerinden bir olacak kuşkusuz.

Trendyol Express

trendyol express

Trendyol Express sektörde yeni bir firma.  Henüz ülkenin 40 şehrinde şubesi var fakat çok hızlı büyüyor. Personellerinin iletişimi ve hizmet kalitesi çok iyi. Öncelikle Trendyol’un sipariş teslimlerini gerçekleştiriyor. Kargonuzu Trendyol Express üzerinden kolayca takip edebiliyorsunuz.

Trendyol Express’in avantajlarından biri de kargo teslimat tarihini erteleyebiliyor olmanız. Bu sayede, evde olamadığınız için kargonun geri gitmesi ya da kargonuzu teslim alması için bir komşu veya arkadaş arama stresi yaşamanıza gerek kalmıyor. Trendyol Express siparişlerinizi cumartesi günü de teslim ediyor. Teslimatlar sabah 9.00’dan akşam 21.00’a kadar sürüyor.

İyi Kargo

iyi kargo

İyi kargo sektördeki yeni firmalardan ancak hizmet kalitesi olarak en iyi kargo şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. DVR şirketler grubuna bağlı, İyi kargo şu anda 50 şehirde şubeleşmiş durumda. 7/24 müşteri desteği var. Sitesinden kargonuzu her an takip edebiliyorsunuz. Birçok büyük alışveriş sitesi ile çalışıyor. İyi Kargo müşterileri özellikle hızlı teslimat konusunda ki performansından çok memnun olduklarını belirtiyorlar. Diğer bir memnuniyet konusu da İyi Kargo personelinin iletişim ve sorun çözmedeki başarısı. En az sorun yaşanan kargo şirketlerinden biri. Mevcut kargo şirketi ile ilgili bir memnuniyetsizliğiniz söz konusu ise, İyi Kargo’yu rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Git Kargo

git kargo

Git Kargo, sektörün en hızlı büyüyen kargo firmalarından biri. Kargo işini pratik bir hale getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Git Kargo yöneticileri, internet ve dijital ortamın tüm imkanlarını bu yönde organize etmeyi başarmışlar. Yenilikçi, çözüm odaklı ve hızlı bir kargo şirketi. Kargoları, müşterilerine tahmini teslimat, tarih ve saati belirleyecek şekilde ulaştırıyor hatta aynı gün içinde teslimat seçeneği de sunuyor. Saat, mesafe, trafik durumu gibi etkenleri hesap ederek en uygun rotayı oluşturup, tahmini teslim zamanını müşteriye bildiriyorlar. Böylece uzun saatler evde kargo beklemek durumunda kalmıyorsunuz. Teslimat süreçlerini internet üzerinden takip ederek ya da kurye ile bizzat iletişime geçerek takip edebiliyorsunuz. 24 saat kargo teslimi yapıyor olması, Git Kargo’yu en çok tercih edilen kargo şirketleri listesinde üst sıralara taşıyan artı özelliklerinden biri.

Kargoist

kargoist

Kargoist Kargo’nun hizmet ağı henüz 21 şube ile sınırlı ancak çok hızlı büyüyor. Müşteri memnuniyeti ve tavsiyesinin de kuşkusuz bu büyümede katkısız büyük. Mobil şubesinin olması, teslimatın takibi dâhil, pek çok konuda kolaylık sağlıyor. Gün içi teslim açısından avantajlı. Son derece hızlı ve hız nedeniyle hizmet kalitesi düşmüyor. Siparişleriniz güvenli ve hasarsız bir şekilde elinize geçiyor. Yeni kargo şirketleri içinde kullanıcıların performansını en çok beğendikleri, bir kere deneyimledikten sonra sürekli tercih ettikleri bir kargo.

Yorum yapın