En İyi Otobüs Firmaları

Uzun yıllar şehirlerarası ulaşımın en gözde seçeneklerinden biriydi otobüs firmaları. Çünkü Türkiye’de demiryolları ve denizyolu yolcu taşımacılığı cumhuriyetin ilk yılları hariç yeterince ilgi görmemiş ve yatırım almamıştı. Uçak deseniz hem çok pahalı hem de sınırlı sayıda sefer ve havalimanı vardı. 90’lı yıllardan başlayarak sivil havacılığın gelişmesi ve sektöre birçok özel şirketin girmesiyle birlikte, hava yolu ile ulaşım popüler olmaya başladı. Hem oluşan rekabet ortamı, hem de yolcu çekmek için uygulanan ucuz fiyat politikalarıyla, üstelik çok daha hızlı ve konforlu olan uçak seyahatleri, otobüs yolculuklarını ikinci plana itti. Bu durum otobüs işletmelerinde ciddi sarsıntılara neden olmuştu. Ancak konjonktür yeniden değişmiş görünüyor.

Otobüs Firmaları Konforlu mu?

Günümüzde pandeminin etkisi ve enflasyonist ekonomik ortam nedeniyle yeniden uçuk rakamlara yükselen uçak biletleri, yolcuların tekrar otobüs işletmelerini hatırlamasına neden oldu. Fakat bu sefer otobüs firmalarını tercih eden yolcuları ilginç bir sürpriz bekliyordu. Hava yolu şirketleriyle rekabet etmekte zorlanan birçok otobüs işletmesi batarken, bazıları da kısa sürede toparlandı ve yeniden taşımacılıkta tercih noktasına gelebilmek için süratle kendisini yeniledi, hizmet kalitesini arttırdı. Şimdi artık uçak konforu sağlayan modern ve konforlu otobüsler, yiyecek ve içecek ikramlarının çeşitliliği, internet hizmeti, personel kalitesi derken yeniden yolcuların seyahat seçeneklerinde ilk sıralara yerleşti. Öyle ki, uçak biletlerinden daha avantajlı fiyatlarla yolcu taşıyan otobüs firmaları bayramlarda ve tatil dönemlerinde yoğun talebi karşılayabilmek için ek seferler düzenlemek zorunda kalıyor.

En İyi Otobüs Firmaları Hangisi?

Türkiye’de otobüsle ulaşım için seçebileceğiniz birçok firma var. Fakat en iyi konforu ve hizmeti alabilmeniz için, en iyi firmaları sizin için araştırarak listeledik.

Gideceğiniz yere göre firmalar arasında tercihinizi yapabilirsiniz.

Pamukkale Turizm

pamukkale turizm

Pamukkale Turizm, sektördeki en eski firmalardan biri. 1962 yılında Denizli’de kurulmuş. Başlangıçta şehir içi yolcu taşımacılığı yapan firma bugün Türkiye’nin birçok yerine yolcu taşıyan, yeni ve modern otobüs filosuyla yolcularına güvenli ve konforlu bir seyahat imkânı sağlayan, dev bir otobüs işletmesi konumunda. Pamukkale otobüs firması aynı zamanda yolcu taşımacılığında birçok ilke imza atmış, yenilikçi ve öncü bir kuruluş. Online bilet ve rezervasyon uygulamasını ilk başlatan firma olarak, evcil hayvan taşımacılığı konusunda da sektöre öncülük etti. Özellikle filosundaki Jumbo otobüsler, geniş koltuk aralıklarının yanı sıra, sunduğu konfor ve hizmet kalitesi açısından da yolcuların özellikle Pamukkale Turizmi tercih etmelerine katkı sağlıyor. Jumbo otobüsler ile ekspres seferler düzenlendiği için zaman kayıpları olmadan gideceğiniz yere daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Seyahat sırasında her yolcuya birer şarj kablosu veriliyor. Aynı zamanda kişiye özel kulaklık sayesinde son derece zengin film ve müzik seçeneklerinden istediğinizi seçip, zamanı en keyifli şekilde değerlendirebiliyorsunuz.

Anadolu Ulaşım

anadolu ulaşım

Anadolu Ulaşım yolcu taşımacılığında görece yeni firmalardan biri. 2003 yılında kurulmuş fakat çok kısa sürede sektördeki lider firmalar arasını girip kendini ispatlamış bir şirket. Türkiye’nin en genç otobüs filosuna sahip. Otobüsleri son derece konforlu, koltukları rahat, servis ve hizmet kalitesi de çok iyi. Özellikle seyahat sırasında Türk kahvesi ikramı yolcuların en beğendiği hizmetlerden biri.  Bir yandan kahvenizi içerken, öte yandan zengin müzik ve film listesinden istediğinizi seçip keyifle seyahat edebilirisiniz. 2012 yılında Pamukkale Turizm ile birleşme kararı alan Anadolu Ulaşım, bu güç ve işbirliği sayesinde, sektörün iki kaliteli firması olarak yolcularına konforlu, güvenli ve rötarsız olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Kamil Koç

kamil koç

Kamil Koç Otobüs İşletmesi, Türkiye’nin en büyük yolcu taşıma şirketlerinden biri. Çok köklü bir geçmişe sahip. 1926 yılında kurulan Kamil Koç Otobüsleri A.Ş karayolu taşımacılığında faaliyet gösteren ilk firma aynı zamanda. 2019 yılında ise Avrupa’nın en büyük şehirlerarası otobüs şirketlerinden biri olan FlixBus ile birleşen Kamil Koç, Türkiye’de 60 ile ulaşan hizmet ağını, bu birleşme sayesinde Avrupa’nın 35 ülkesine kadar genişletmiş durumda. Kamil Koç ile seyahat eden yolcular özellikle personelin ilgisinden çok memnun kaldıklarını belirtiyor. İkramların bolluğu ve koltukların rahatlığı da yorumlarda öne çıkan olumlu özellikler arasında. Ayrıca otobüslerde her koltuk bölümünde bir priz bulunuyor. Koltuklarda bulunan kulaklıklar sayesinde ise zengin film ve müzik seçeneklerinden birini tercih ederek sıkılmadan, keyifle yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Varan Turizm

varan turizm

Varan Turizm 1946’da kurulmuş, birinci kalite hizmet vermeyi önceleyen, özellikle bütçesi güçlü olan yolcuların tercih ettiği, sektörün lider otobüs firmalarından biriydi. 2000’i aşkın çalışanı ve yüzlerce lüks araçtan oluşan filosu ile 2016 yılına kadar Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasına yolcu taşıdı. Ancak dört yıllık bir zaman diliminde piyasadan çekildi ve yolcu taşıma faaliyetine ara verdi. 2020 yılında yeniden faaliyete geçen Varan Otobüs İşletmesi, geçmişteki başarılı imajını ve hizmet kalitesini devam ettirme gayreti içinde. Kaliteli hizmetten ödün vermiyor ama fiyatlarını da uygun tutuyor. Öğrenci indirimi mevcut. Otobüsler çok rahat, koltuklar geniş ve sıkışık değil. İkramları bol. Otobüs her yerde durup molalarda fazla zaman kaybetmiyor. Yolcunuzun konumunu Varan’ın sitesinden kolayca takip edebiliyorsunuz. Yolcuların başlıca şikâyeti sefer sayısının azlığı.

Seç Turizm

seç turizm

Seç Turizm ve Otobüs İşletmesi, yolcu taşımaya ilk olarak 1972 yılında başlamış. Seç Turizm, Gaziantep kökenli bir firma. 50 yıllık tecrübesiyle yolcu taşımacılığında sektörün en eski ve öncü şirketlerinden. Otobüsleri kaliteli. Personeli son derece profesyonel, güler yüzlü ve yardımcı. Yenilikleri takip eden ve hızla hizmet kalitesine yansıtan çağdaş bir hizmet anlayışı var. Tüm otobüslerinde internet bulunuyor. Hem genel bir televizyon ekranı hem de koltuk arkası özelleştirilmiş TV ekranı mevcut. Bazı otobüslerde WC de var. Seç Turizm ile seyahat eden yolcuların memnuniyet oranı oldukça yüksek.

Efe Tur

efe tur

1991 yılında Mehmet Sadık Efe tarafından kurulan Efe Tur otobüs firması, 2003 yılında yeni ortaklar ile yoluna devam etme kararı almış. Yeni süreçle birlikte hem hizmet kalitesini hem de araç filosunu yenileyen Efe Tur, bünyesinde en fazla yeni model araç bulunduran firmalardan biri. 120 araçlık filosu ve binlerce çalışanı ile Türkiye’nin pek çok noktasına yolcu taşıyor. Hizmet kalitesini artıran yeniliklere de açık ve hızlıca adapte olan bir işletme. Tüm otobüslerinde internet mevcut. Kablosuz kulaklık hizmeti var.  Araç takip uygulaması ile yolcunuzun nerede olduğunu Efe Tur’un sitesinden takip edebiliyorsunuz. Sadık yolcuları olan ve yolcularına iyi hizmet vermek için gayretli bir personele sahip, beğenilen bir otobüs işletmesi Efe Tur.

Topçam Turizm

topçam turizm

Topçam Turizm, 1961 yılından beri yollarda olan bir firma. Tokat ilinde başlayan yolcu taşıma faaliyetini giderek genişletmiş ve şimdilerde Türkiye’nin 45 farklı noktasına hizmet veriyor. 250 şube ve 850 personel ve 24 adetlik araç filosuyla orta ölçekli seyahat işletmelerinden. Ancak hizmet kalitesi olarak birçok büyük işletmeyle yarışır durumda. Tüm şube ve otobüslerinde standart bir kaliteyi oturtmaya özen gösteren, müşteri konforunu ve memnuniyetini önemseyen bir tutumu var. Özellikle “Topçam Club Card uygulaması” çok avantajlı. Yaptığınız her seyahatte para puan kazanıyor ve bu puanları biriktirip bedava seyahat edebiliyorsunuz. Mola verdiği dinlenme tesisleri de çok kaliteli. Yolcular Topçam Otobüs İşletmesinin aynı zamanda çok güvenli bir seyahat imkânı sunduğunu özellikle vurguluyor.

Güney Akdeniz Seyahat

güney akdeniz seyahat

1974 yılından beri Akdeniz Bölgesinde hizmet veren Akdeniz Seyahat, 2002 yılından bu yana Güney Akdeniz Otobüs İşletmesi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bir Antalya firması olan Güney Akdeniz, bünyesinde bulunan 95 adet otobüs ile bölgede en çok sefer düzenleyen otobüs şirketi. Kablosuz internet, kişisel TV, USB, 220 V priz hizmetlerinin yanı sıra, sınırsız ikramları ile de müşterisini memnun ediyor. Personeli güler yüzlü ve ilgili. Şube ağı geniş. Aile Kart uygulaması ile üyesi bulunan müşterilerine fiyat dâhil pek çok avantaj sunuyor. Güney Akdeniz Seyahat ile yolculuk yapanlar zamanında kalkış ve varış konusundaki özenden çok memnun olduklarını belirtmiş. Otobüslerin temizliği ve koltukların rahatlığı da beğenilen özellikler arasında.

Erektaş Otobüs Şirketi

erektaş

“Önce İnsan” anlayışı ile 1987 yılından bu yana yolcu taşıyan Erektaş Otobüs Firması, 65 adet otobüs filosu ile İç Anadolu Bölgesinin önemli firmalarından biri. Teknolojik yenliklere hızla adapte olan Erektaş Firması kaliteye önem veren, kişisel hak ve özgürlüklere karşı çok duyarlı bir işletme. Namaz vakitlerinde durup, yolcuların ibadetlerini aksatmadan yerine getirmesine imkân veriyor. Otobüslerde her türlü internet hizmetleri ve şarj prizleri mevcut. Otobüslerde cep telefonları açık tutulabiliyor. Erektaş Konuk Kart uygulaması sayesinde seyahat puanı biriktirip ücretsiz yolculuk hakkı kazanabiliyorsunuz. 7/24 çalışan bir müşteri hizmetleri var. Yolcu yorumları Erektaş Seyahat için yüksek oranda olumlu değerlendirmeler içeriyor.

Esadaş Turizm

esadaş turizm

Esadaş Turizm 1983 yılında kurulmuş bir Erzurum firması. Sektörün köklü ve lider kuruluşlarından. Yıllar içinde hizmet ağını geliştiren Esadaş Firması, günümüzde hem yurt içi hem de yurt dışına olmak üzere yaklaşık 2,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip. 200 otobüsten oluşan otobüs filosu ile “Türkiye’nin her yerinde” olmayı hedefleyen ve bunu hayata geçiren bir işletme. Kalite ve hizmet standartları konusunda çok duyarlı olan Esadaş Turizm, bu özelliğini ISO 9001 standartları belgesiyle de tescillemiş. Esadaş Turizm’in belirli bölgelerde kendine ait dinlenme tesisleri bulunuyor. Esadaş Turizm’in bir mobil uygulaması da var. Akıllı telefonunuza bu uygulamayı yükleyip bütün bilet işlemlerinizi bu uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Has Turizm

has turizm

Geçmişi 1900’lü yıllara kadar uzanan Has Turizm, zaman zaman 3000’i aşan dev otobüs filosu ve binlerce çalışanıyla yolcu taşımacılığında baş aktörlerden biri. Özellikle hac organizasyonlarında tercih edilen bir firma. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da hizmet veren Has Turizm, özellikle Mısır, Yemen, Suudi Arabistan gibi Orta Doğu ülkelerine seferler düzenliyor. Ancak tek istikameti Orta Doğu değil elbette. Romanya ve Rusya’ya da seferler düzenleyen Has Turizm, Rusya’da HASTUR olarak biliniyor.  HASTUR Rusya’da sektör lideri seçilerek “Altın Araba Ödülü” almış. Has Turizm, sahip olduğu birçok başarı ve ödülün yanı sıra aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet madalyası ile de taltif edilmiş. 7/24 hizmet veren müşteri hizmetleri her türlü talep ve sorunlarınıza hızlı bir şekilde yardımcı oluyor. Personel gayet ilgili. Bazı mola yerlerindeki tesisler yolcular tarafından eleştirilmiş. Hizmet kalitesinde standardizasyonun önemi bir kez daha Has Turizm örneğinde olduğu gibi net olarak kendini gösteriyor.

Isparta Petrol Turizm

ısparta petrol turizm

Isparta Petrol Turizm, 1996 yılında kurulmuş ve günümüzde 138 farklı noktaya ulaşım sağlıyor. Isparta merkezli firmanın, Adana, Ankara, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Ege Bölgesi, Gaziantep, Hatay, Mersin gibi başlıca merkezlere ve daha birçok ile düzenli seferleri bulunuyor. Travego otobüslerden oluşan 63 adetlik bir otobüs filosuna sahip ve otobüslerinin ortalama yaşı 5 ve 5’in altında. Koltukları rahat. Kesintisiz internet hizmeti sayesinde koltuk arkası TV’lerde istediğiniz filmi seyredebilir, internette gezinebilirsiniz. Seyahat sırasında kişiye özel kulaklık dağıtılıyor. 220 V priz ve USB girişleri mevcut. İkramlar ise açık büfe.

Bu firmaları tek bir sayfada görmek ve en ucuz otobüs bileti seçeneklerini bulmak isterseniz enuygun.com otobüs bileti servisi ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Pratik kullanımı, uygulamasının görselliği ve hızı çok iyi.

Yorum yapın