En İyi İnternet Sağlayıcısı

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte ne dünya o eski dünya ne de biz o eski biziz. Bugün artık ne internetsiz bir yaşam düşünebiliriz ne de internet olmadan işlerimizi kolayca ve aksatmadan yürütebiliriz. Bilgi paylaşımından haberleşmeye, bankacılık işlerinden fatura ödemeye, aklınıza gelebilecek her türlü bilgi, hizmet, eğlence ve elbette ki sosyal medya artık internet ortamında şekilleniyor. Kâğıdın, kalemin, mektubun tarihe karıştığı bir dönem bu. Eskiden postacı mektup getiriyordu şimdi fatura getiriyor diyenler bile geride kaldı zira artık postacı fatura da getirmiyor. Nicedir postacı da gelmiyor zaten. Artık yeni ‘’postacılarımız’’ var. İnternet sağlayıcısı firmalar. Başta ülkemizde bir ya da iki firma internet sağlama işini üstlenirken günümüzde bu sayı sıkı bir rekabet ortamı yaratacak kadar artmış bulunuyor.

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

İSS kısaltması ile tanımlanan internet servis sağlayıcısı, akıllı telefonumuzda, bilgisayarımızda bize internet hizmeti veren firmalara verilen isimdir. Belirli bir ücret karşılığında, tanımlanan hizmet süresi içinde bu firmalarla sözleşme yaparak internet hizmetinden faydalanırız. Bu firmalar bize, bir modem aracılığı ile veya bir sim kart ile internet hizmeti sağlar ve internet bağlantısının gücü ve hızı oranında da hizmet kalitesi değerlendirilir. Başlangıçta birkaç internet sağlayıcısının çok da kaliteli olmayan internet bağlantısı ile internet dünyasının imkânlarına ulaşmaya çalışırken, günümüzde hem bu firmaların sayısı arttı hem de Türkiye’deki internet altyapıları yenilendi, düzenlendi ve yaygınlaştı. Henüz istenilen hızda ve kalitede olmadığı konusunda şikâyetlerin var olduğunu da söylemek lazım. Ancak e-ticaret, YouTube yayıncılığı, haberleşmenin önemi gibi kesintisiz ve hızlı internet ihtiyacı talebi giderek bu şikâyetlerin dozunu arttırıyor.

İnternet Servis Sağlayıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • İnternet altyapısı ve modülasyonunun kontrolü

İnternet servis sağlayıcısı firmaya karar vermeden önce ilk yapmanız gereken internet altyapınızı kontrol etmek ve modülasyon türünüzü öğrenmek olmalı.

İnternet altyapısı nedir diye soracak olursanız, temel anlamda internet alt yapısı, internetin evinize ulaşması için gerekli organizasyonu sağlayan tüm ekipman ve programlama ihtiyaçlarının bütününe verilen addır. İnternet alt yapısı sizin bilgi alışverişinizi koordine eder, web sitelerine, kullandığınız uygulamalara ve onların içeriklerine düzgün ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Modülasyon Nedir? Burada modülasyondan kasıt farklı internet altyapı türleridir.

  • ADSL altyapı nedir? İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmışı olan ADSL, bakır kablolarla veri aktarımı sağlayan internet hizmetidir. ADSL kısa mesafelerde mesela ana santrale en fazla 4 km uzaklıkta olmak kaydıyla verim sağlar ve bu verim mesafe kısaldıkça artar. ADSL internet hizmetinin sağladığı bant genişliği 16 Mbps kadardır.
  • VDSL altyapı nedir? İngilizce Very High Speed Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış olan VDSL, çok yüksek hızlı dijital abone hattı manasına geliyor. VDSL de bakır kablolarla veri aktarımı sağlıyor. VDSL de santrale yakınlık oranında daha hızlı ve kaliteli internet bağlantısı sunuyor. VDLS altyapı ADSL’den daha hızlı çünkü ana santralden gelen fiber hattın sonlandığı kısım ile ev ya da iş yeriniz arasındaki mesafeyi bağlayarak veri aktarıyor. VDSL altyapı, sinyal gücünün en yüksek olduğu yerlerde 100 Mbps’ye kadar hızlanabiliyor. VDLS altyapısının upload hızı ADLS’ye göre 10 kat daha fazla gerçekleşiyor.
  • Fiber altyapı nedir?  Fiber altyapı ile internet erişimi optik kablolar ile sağlanır. Veri aktarımı elektrikle değil, ışığı ileten cam ve plastik tellerden yapılmış fiber optik kablolar ile gerçekleşir. Fiber altyapı en hızlı interneti sağlayan altyapı türüdür.

İnternet altyapı türleri, internet servis sağlayıcı firmaya ve yaşadığınız bölgeye göre değişebilir. Bu nedenle internet hizmeti almak için önce internet altyapınızı ve modülasyon türünüzü öğrenmiş olmanız gerekiyor.

İnternet altyapısını ve modülasyon türünü nasıl öğrenebilirim?

Yaşadığınız yerdeki altyapı hizmetlerinin hızını ve türünü internet servis sağlayıcısı firmalarının sorgulama hizmetinden sorgulatabilirsiniz. Mesela TurkNet İnternet Altyapı Sorgulama yazarak siteye girip bilgilerinizi yazarak gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. İnternet altyapınızın hızını ve desteklediği bağlantı türlerini belirledikten sonra şimdi bu bağlantı türlerine uygun olarak hizmet verecek olan internet servis sağlayıcısı firmayı seçebilirsiniz.

  • İnternet aboneliği şartları ve vazgeçme bedelleri hakkında bilgilenmek

İnternet servis sağlayıcısı firmalar sundukları internet hizmetini farklı fiyat ve paketlerde satışa sunuyorlar. Genellikle bu paketler uzun zaman dilimlerini kapsayan abonelik sözleşmesi şeklinde oluyor. Eğer hizmetten memnun kalmaz iseniz ya da daha uygun şartlarda ve kalitede hizmet veren başka bir firmaya geçmek isterseniz cayma bedeli ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle internet sağlayıcısı firma hakkında yorumları okumak, internet hızı ve kalitesi hakkındaki referanslara göre bir karar vermek, gelecekte yaşanabilecek sıkıntıları önleyebilir.

  • İnternet servis sağlayıcısının santralinin evinize olan uzaklığı

İnternet servis sağlayıcısı firmayı seçerken en çok dikkat etmeniz gereken konu da o firmanın bölgenizde bulunan santrali ile eviniz arasındaki mesafedir. Çünkü bu mesafenin uzaklığı sizin internet hızınızı düşürecek ve bağlantı kalitenizi olumsuz etkileyecektir.

En İyi İnternet Sağlayıcıları

Dünya geneline bakıldığında ne yazık ki ülkemizde internet altyapısı ve internet hızı henüz yeterli değil. İnternet hız testi konusunda popüler platformlardan biri olan Speedtest, açıkladığı 2022 Şubat verilerine göre Türkiye mobil internet indirme hızında 31.93 Mbps ile 138 ülke arasında 58. Oldu. Oysa bu veri dünya genelinde 60.76 Mbps. Speedtest gibi platformların ve internet kullanıcılarının yorumlarına göre en iyi internet servis sağlayıcısı firmaları sizler için araştırdık.

Türk Telekom (TTNET)

türk telekom

Türk Telekom’un internet servis sağlayıcısı olan TTNET sabit geniş bant altyapı kapasitesi açısından Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Bu da hızlı internet anlamına geliyor. Türk Telekom aynı zamanda Türkiye’de şu anda kullandığımız internet altyapısını kuran ve başka firmalara teknik anlamda altyapı hizmeti veren kurum. Fiber altyapısı ile en geniş internet servis sağlayıcısı olan Türk Telekom aynı zamanda en çok abonesi olan firma. Müşteri hizmetleri ve teknik servis konusunda Türkiye’nin her köşesine ulaşan yaygın bir hizmet ağı var. Bu avantajlarından dolayı Türk Telekom (TTNET) ülkemizde en çok tercih edilen internet servis sağlayıcısı konumunda.

Turkcell Superonline

turkcell superonline

Türkiye’nin ikinci en büyük fiber altyapısına sahip, internet servis sağlayıcısı Turkcell Superonline firmasıdır. Turkcell Superonline kablolu ve kablosuz internet bağlantısı için farklı fiyat tarifesi uyguluyor.  4.5 G fiber hızında internet bağlantısı ile Turkcell hız konusunda iddialı bir firma fakat fiyat olarak diğerlerine göre daha yüksek.

Turkcell’in altyapısız internet hizmeti sağladığı “Superbox” adlı seyyar modem hizmeti ile internetinizi her yere taşıyabiliyorsunuz. 4.5 G hızında geniş bant hizmeti veren “Superbox” özellikle sürekli seyahat etmek ve yer değiştirmek durumunda kalarak çalışanlar için çok ideal bir hizmet. Yılın birkaç ayını yazlıkta geçirenlerin tercihi de genelde bu yönde oluyor.

Turknet

turknet

Son dönemlerde abone sayısını hızla arttıran Turknet, sağladığı avantajlarla internet kullanıcılarının tercihlerinde ön plana çıkıyor. Bu avantajları sıralamak gerekirse, en başta Turknet kullanıcılarına taahhütsüz internet sunuyor. Böylece cayma bedeli ödemek durumunda kalmıyorsunuz. Turknet diğer internet servis sağlayıcılarına göre Netflix’e en hızlı şekilde bağlanıyor. Steam ‘e ise en hızlı bağlanan ikinci internet sağlayıcısı. İnternet hızını beğenmezseniz 30 gün içinde hizmet paketini iade edebiliyorsunuz. Talebinize hızlı bir şekilde dönüp kısa sürede internet bağlantısını gerçekleştiriyorlar. Bu anlamda da kullanıcılar memnuniyetlerini ifade ediyor.

Vodafone Net

vodafone internet

Vodafone Net Türkiye’de Türk Telekom ve Turkcell Superonline’dan sonra en çok aboneye sahip üçüncü sıradaki servis sağlayıcısı firma. Fiber ve ADSL altyapıları üzerinden hizmet veriyor. Vodafone Net’in yeni nesil ev interneti olarak tanımladığı Redbox ile altyapı/port bekleme sorunu ortadan kalkıyor. İnternetinizi 4.5 G’nin bulunduğu her yere götürebilirsiniz. İnternet hızı 100 Mbps’ye kadar çıkabiliyor ancak tanımlanmış olan paketler 35 Mbps hızında. Vodafone Net kendisini tercih eden müşterilerine hediye olarak 6 ay boyuncu Blu TV üyeliği veriyor. Vodafone Net’in kullanıcılar tarafından olumsuz olarak değerlendirildiği özelliği tarifelerinin taahhütlü olması. Bu da cayma bedeli olarak ciddi bir meblağ ödemeniz anlamına geliyor. Taahhütsüz kullanırsanız bu seferde fiyat yükseliyor.

Türksat Kablo (Kablonet)

kablonet

Türksat kablo en iyi internet servis sağlayıcısı firmalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Türksat Kablo üç ayrı seçenek üzerinden farklı internet paketleri sunuyor. Bunlar 16, 25 ve 100 Mbps olarak düzenlenmiş. Siz ne kadar sıklıkla internet kullandığınızı göz önünde bulundurarak, ihtiyacınıza uygun bir seçeneği tercih edebilirisiniz. Bu arada Kablonet, internet üzerinden yeni başvuru yapanlara birinci ayı hediye olarak veriyor. Kablonet’in bir avantajı da satın aldığınız internet paketinin pek çok hediye içermesi. Mesela Kablo TV Temel Paketi alıp 12 ay taahhüt veren müşterilerine Kablo TV Üst Paket 3 ay ücretsiz olarak hediye ediliyor. Bir özel hizmeti de şehit ve gazi yakınları için bir de engelliler için uygun fiyata internet sağlıyor olması. Öne çıkan bir diğer özelliği ise şöyle;  Türksat Kablo en yüksek hızda internet sunan bir internet sağlayıcısı. Bu durum her bölge için geçerli olmasa da genelde böyle.

Millenicom

millenicom

Millenicom, merkezi Azerbaycan’da olan SOCAR şirketine bağlı bir internet servis sağlayıcısı. Millenicom 2004 yılından beri Türkiye’de internet hizmeti sağlıyor. 7/24 müşteri desteği veriyor. E-posta ile hızlı üyelik gerçekleştirebiliyorsunuz. En iyi internet sağlayıcısı firmalar arasında gösterilen Millenicom taahhütsüz internet hizmeti de sağlıyor. Tüm paketleri ister taahhütlü isterseniz de taahhütsüz olarak satın alabiliyorsunuz. Altyapı olarak Superonline’nın altyapısını kullanıyor. Böylece hem fiber hem de ADSL üzerinden internet hizmeti verebiliyor. Şirketin sitesine girip altyapı sorgulama bölümünden altyapınız hakkında bilgi alıp sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Fiyatları uygun. Sınırsız ve kotasız internet tarifeleri sunan şirket cayma bedelinin belli bir miktarını kendi karşılıyor. Bu miktarın oranını güncel olarak Millenicom’un sitesinden öğrenebilirsiniz.

Digitürk İnternet

digiturk internet

Digiturk sektörünün önde gelen medya kuruluşlarından bir. Özellikle spor yayınları ile öne çıkıyor. Aynı zamanda internet servis sağlayıcısı olan Digiturk, Millenicom ile yaptığı işbirliği neticesinde hazırladığı sports internet kampanyaları sunan internet paketleri ile özellikle sporseverlerin beğendiği ve tercih ettiği bir firma. UEFA, Şampiyonlar Ligi, Süper Lig maçlarını rahatlıkla bu paketlerin kapsamı içinde izleyebiliyorsunuz. Dijiturk’ün sports kampanyalarının yanı sıra film kampanyaları da kullanıcıların beğendiği ve tercihlerini Dijiturk’ten yana kullanmalarını sağlayan etkenlerden biri.

Netspeed

netspeed

En iyi internet firmaları arasında bulunan Netspeed, taahhütsüz ve esnek tarifeleri ile internet kullanıcılarının beğendiği ve tavsiye ettiği bir firma. Hem fiber hem ADSL hem de VDSL altyapılarını kullanan Netspeed uygun fiyatları nedeniyle de tercih noktasında ilk sıralarda. Limitsiz internet tarifeleri sunan şirket 75 Mbps’ye kadar internet hızını destekliyor.

D-Smart İnternet

dsmart internet

Ülkemizin dijital yayın kuruluşlarından biri olan D-Smart aynı zamanda en iyi internet servis sağlayıcısı firmalardan biri. Kullanıcıların memnuniyet vurgusu özellikle D-Smart’ın kolay ulaşılabilir olması ve müşteri hizmetleri performansının kalitesi üzerine yoğunlaşıyor. D-Smart internet paketini TV paketi ile birlikte veriyor. Hem fiber hem de ADSL altyapılarını kullanıyor.  İnternet hızı yüksek ve fiyatları uygun fakat internet paketleri taahhütlü. Avantajlarından biri de engelli, şehit ve gaziler için özel indirimli paketlerinin olması.

Yorum yapın