En İyi Oyuncu Koltuğu

Oyun oynamak her ne kadar boş vakitleri eğlenceli bir şekilde doldurmak için gerçekleştirilen bir aktivite olarak görülse de, artık çok daha fazla anlama geliyor. Nitekim e-spor dünyası her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Oyun sayısının artmasının yanı sıra oyuncuların ve e-spor faaliyetlerinin sayısı da inanılmaz bir şekilde artış gösterdi. Uzun yıllardır yalnızca oyun sektöründe kullanılmak üzere ekipmanlar üretiliyor. Bu ekipmanların en değişilmez olanlarından biri de oyuncu koltukları. Peki iyi bir oyun deneyimi için hangi oyuncu koltuğunu seçmek gerekiyor? Bu konudaki kararsızlığınızı bir nebze olsun giderebilecek bu metin size rehber olabilir! 

Oyuncu Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her oyuncu, konforlu bir oyun deneyimi ister. Bunun için birinci koşul belki iyi bir bilgisayar, fakat iyi bir oyuncu koltuğu da büyük önem taşıyor. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bazı parametreler mevcut. Bunlardan bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Uzun süre oyun oynamak bel ve sırt ağrısı yaratır. Bu yüzden bel, sırt ve boyun desteği olan ergonomik oyuncu koltukları tercih edilmelidir.
  • Oyun sırasında çok hareketli ve agresif olabilirsiniz. Tüm bunları tolere edebilecek sağlam bir oyuncu koltuğuna ihtiyacınız var!
  • Seçtiğiniz oyuncu koltuğunun geriye doğru yaslanmanızı ve dinlenmenizi sağlayacak bir mekanizmaya sahip olmasını önemseyin!
  • Konforlu bir oyun deneyimi için kol desteğinin tam istediğiniz gibi olduğundan emin olun.
  • Boy ve kilo gibi fizyolojik özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sağlıklı bir yükseklik ayarı için en önemli noktalardan biri bu.

360 derece ayarlanabilirlik, derinlik ve kullanılan malzemenin kalitesi de yine bir oyuncu koltuğu seçiminde dikkat edilmesi konular arasında. Özenli ve dikkatli bir seçimin, hangi oyunu oynuyor olursanız maksimum bir keyif ile sonuçlanacağını unutmayın!

Piyasada Bulabileceğiniz En İyi 15 Oyuncu Koltuğu

Her geçen gün piyasadaki oyunların ve oyuncuların sayısı artarken, e-spor faaliyetlerinin de hız kazandığına hep beraber tanık oluyoruz. Elbette böyle bir sektör oluşmuşken, oyuncu koltuklarının çeşitlenmemesi de düşünülemezdi. Sizler için seçim yapmayı kolaylaştırmak için en iyi oyuncu koltuklarından oluşan bir liste hazırladık…

MSI Mag CH130 X Oyuncu Koltuğu

msi oyuncu koltuğu

MSI tarafından üretilmiş olan bu oyuncu koltuğu her ne kadar yüksek fiyatlara sahip olsa da, sunmuş olduğu özellikler bu fiyatları hak ettiğini gösteriyor. Tüm bu özellikler rakiplerinde de var belki ama MSI’ın bu modelinin pek çok ünlü e-spor takımı tarafından tercih edilmesi onu bir adım öne taşıyor. Sallanma özelliği, kilitlenebilir yaslanma ve beşik mekanizması, suya dayanıklılık ve çok daha fazlası… Bu oyuncu koltuğu için belki yüksek fiyatlar ödemeniz gerekebilir. Yine de bir oyun deneyimi sırasında yaşayabileceğiniz maksimum konforu bu oyuncu koltuğunun size sunacağını unutmayın!

XDrive Göktürk Oyuncu Koltuğu

xdrive göktürk oyuncu koltuğu

Renk ve tasarım bakımından dikkat çekici modeller arasında yer alan XDrive Göktürk, aynı zamanda vücudu destekleyen bir koltuk. Sırt kısmındaki plastik hava boşlukları sayesinde hem şık duran hem de bel kısmını destekleyen bu koltuğun fazlasıyla rahat bir seçenek olduğunu söylememiz lazım. Maksimum 180 cm boy ve 90 kg ağırlığındaki kullanıcılara uygun olan bu modelde geniş oturma alanı, bel ve boyun destekleri ile 3D hareketli kolçaklar mevcut. Bu sayede hem konforlu hem de sağa, sola, ileri veya geri hareket eden bir oyun deneyimi yaşamak mümkün.

Calitte Sporte SRT Profesyonel Oyuncu Koltuğu

calitte oyuncu koltuğu

Tam bir fiyat/performans ürünü olan calitte Sporte SRT, öncelikle rakiplerine göre uygun fiyatı ile dikkat çeken modeller arasında. 130 kg taşıma kapasitesi ile oldukça dayanıklı bir model olan bu üründe, ekstra bel ve boyun desteğinden 4D amortisör ayarına kadar pek çok ek özellik mevcut. Özellikle kolçakların ileri geri, yukarı aşağı, içe dışa ve sağa sola hareket ettirilebilmesi oyun deneyimini fazlasıyla iyileştiren önemli bir artı. Özel pres tekerleri ile zorlu zeminlere ve yüksek ağırlıklara dayanıklı olan Calitte Sporte SRT, destekli ve güvenilir bir oyun keyfi sunmak için tasarlanmış.

Rampage KL-R99 X-Jammer Gaming Oyuncu Koltuğu

rampage oyuncu koltuğu

Ergonomik yapısı ile her vücut tipine uygun bir model olarak karşımıza çıkan Rampage markalı bu oyuncu koltuğu, 120 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip. 180 derece yatırılabilen koltuğu ve 3D kolçak ayarı ile oyun deneyimini en iyi haline getiren modeldeki tek eksi ayak malzemesinin plastik olması. Bunun dışında parasını sonuna kadar hak eden Rampage oyuncu koltuğu; bel ve boyun destekleri ile gerçek bir konfora sahip, bu nedenle uzun süre ağrı veya rahatsızlık hissetmeden oturmayı mümkün kılan son derece kaliteli bir ürün.

Xprime Plus Oyuncu Koltuğu

xprime plus oyuncu koltuğu

Uygun fiyatlı modellerden bir diğeri olan Xprime Plus, yüksek kalitesinin yanı sıra çekici tasarımı ile de dikkat çeken oyuncu koltuklarından. Farklı renkleri ile her zevke hitap eden bu üründe maksimum taşıma kapasitesi 120 kg ile sınırlı. Bu da onu oldukça dayanıklı ve heybetli hale getiren özelliklerden biri. Krom ayakları ile yüksek destek sunan koltukta aynı zamanda kolçak ve sırt gibi ayarlar mevcut. Ek olarak yüksek dolgulu bir boyun desteği de tasarıma dahil edilmiş. Bu sayede gayet konforlu ve yeterli bir performans sergilediğini söylemek mümkün.

Türksit Range Yastıklı Yönetici & Oyuncu Koltuğu

türksit oyuncu koltuğu

Fiyat/performans ürünler arasında öne çıkan seçeneklerden olan Türksit Range, zevkli tasarımı ile gösterişli bir oyun deneyimi sunuyor. Geriye doğru yatırılabilen sırt mekanizması sayesinde konforlu bir kullanıma sahip olan üründe ne yazık ki kol desteği hareketli değil. Ancak yine de gayet yeterli ve ideal bir tasarımı olduğunu söylemek mümkün. Parke çizmez mobil tekerleri ile çalışma ve oynama ergonomisine uygun olan koltuk, dayanıklılığı ile uzun yıllar kullanım için en ideal modellerden biri. Oyun deneyimini artıran ürünün rahatlık ve sertlik bakımından da gayet yeterli özelliklere sahip olduğun söyleyebiliriz.

Aerocool ThunderX3 EC3B Siyah Oyuncu Koltuğu

aerocool oyuncu koltuğu

Aerocool tarafından üretilen Thunder X3 modeli, siyah ve kırmızı renkleriyle oldukça estetik bir tasarıma sahip. 90 ila 180 derece arasında ayarlanabilen sırtlığı bir oyuncunun ihtiyaç duyabileceği tüm esnekliği sunuyor. Kolçaklar iki yönlü olarak ayarlanabildiği için farklı oyunlarda farklı oturma modları ayarlanabilir. Ek olarak Class-4 hidrolik gaz asansörü ve 3 derece ile 18 derece arasında değişen salınım mekanizması oyun deneyimini iyileştiriyor. Her ne kadar kendi alanında en iyi oyuncu koltuklarından biri olsa da, fiyat performans olarak daha iyi oyuncu koltukları bulabileceğinizi söylememiz gerek.

Asus Rog Chariot RGB Oyuncu Koltuğu

asus oyuncu koltuğu

Asus Rog Chariot, yarış otomobili stilinde üretilmiş olan canlı ve dinamik bir oyuncu koltuğu. Bel desteğinin hafızalı köpükten olması ve 4D kol destekleri ile öne çıkıyor. Uzun oyun maratonlarına yatkın ergonomik bir tasarıma sahip olan Asus Rog Chariot, 145 derece yatabilen sırt bölümü ile oyun deneyimi sırasında konfor yaratırken, konforlu bir dinlenme sürecini de beraberinde getiriyor. Dayanıklı PU tekerlekleri, alüminyum alaşımından üretilmiş 5 tekerlekli tabanı ve çelik çerçevesi ile uzun ömürlü bir kullanım için son derece ideal.

Cougar CGR-Explore S-B Explore S Oyuncu Koltuğu

cougar oyuncu koltuğu

Siyah ve turuncu renk düzeni ile oldukça benzersiz bir tasarıma sahip olan Cougar Explore S, 120 kilogramlık bir taşıma kapasitesi sunuyor. Bel ve boyun destek minderleri ile birlikte boyun ve kafa desteği de mevcut. Tüm bunlara ek olarak sallanma özelliği, geniş yatma açısı, beşik mekanizması özelliği ve yaslanma sertlik ayarı da mevcut. Ağırlıklı olarak plastik malzeme kullanılarak üretilmiş olan Cougar Explore S oyuncu koltuğunun ayak kısmında ise metal malzeme kullanılmış. Fiyat olarak da standartların biraz altında olduğu söylenebilir. 

Vertagear Racing Series P-Line PL6000 Oyuncu Koltuğu

vertagear oyuncu koltuğu

Vertagear tarafından üretilmiş olan bu modelin en çekici tarafı, 7 farklı renk seçeneği sunuyor olması. Bunun dışında sahip olduğu pek çok standart özellik mevcut. Bu oyuncu koltuğunun öne çıkan özellikleri olarak kilitlenebilir yaslanma mekanizması, Class 4 tipi amortisör kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 200 kg gibi sıradışı bir taşıma kapasitesine sahip olduğunu da söylememiz gerek.

DXRacer MASTER Module Oyun Koltuğu

dxracer oyuncu koltuğu

Farklı renkleri ve dinamik tasarımı ile tam bir oyuncu koltuğu olan DXRacer Master, hem konforlu hem de şık bir model. Yukarı aşağı yükseklik ayarının yanı sıra, içeri dışarı genişlik ayarı yapılmasına da izin vererek oyun sırasındaki rahatlığın kişiselleştirilmesine izin verir. Vücudu kavrayan yaslanma minderi bel ve sırt bölgesine destek olurken bacakların rahat şekilde konumlandırılmasına yardımcı olur. Ergonomik tasarımlı kolçakları ve farklı açılarda ayara izin veren sırt bölgesi sayesinde mümkün olan en iyi konforu sunan bu koltuk, benzersiz bir oyun deneyimi için birebir.

Sharkoon Skiller Oyuncu Koltuğu

sharkoon oyuncu koltuğu

Hem geniş bir oturma alanı hem de sportif bir görünüm hayal ediyorsanız, Sharkoon Skiller tercih edebileceğiniz en iyi oyuncu koltuklarından biri. Bu oyuncu koltuğu maksimum 150 kg ağırlığındaki ve 200 cm boyundaki oyuncular için tasarlanmış. Sırtlık 90 ila 160 derece arasında ayarlanabilir ve hatta kilitlenebilir. Ayrıca 160 derecelik bir açıda kilitlenebiliyor olmasının dinlenmek için de son derece ideal olduğunu söylemek mümkün. Bu koltuğu sipariş ettiğinizde ergonomik bir oturma pozisyonu için bel ve baş yastığı da beraberinde geliyor. Düşük bir fiyatı olmasına rağmen pek çok muadili ile benzer özelliklere sahip.

Sparco Stint Ofis ve Oyuncu Koltuğu

sparco oyuncu koltuğu

Sparco Stint kendi kalibresinde tercih edilebilecek en uygun fiyatlı oyuncu koltuklarından biri. Yalnızca bir oyun koltuğu değil, aynı zamanda bir ofis koltuğu olarak da kullanılabilir. Nefes alabilir kumaşı uzun süreli oyun deneyimlerinde terlemeyi minimum seviyeye indirir. Sparco Stint 4D kolçaklara ve 150 derecelik bir yatma ve mikrometrik bel ayarlamasına sahip. Düz siyah ve düz kırmızı olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor. 

Corsair T3 Rush Oyuncu Koltuğu

corsair oyuncu koltuğu

Tıpkı tüm oyuncu koltukları gibi Corsair T3 Rush modelinin de nefes alabilen kumaştan üretilen ergonomik bir tasarımı bulunuyor. Hafızalı köpük bel desteği ve dolgulu bel yastığı rakipleri ile benzer özelliklere sahip. Class 4 gazlı amortisör kolay bir yükseklik ayarı sunuyor. Muadilleri ile mukayese edildiğinde tek handikapı taşıyabildiği ağırlığın 120 kg ile sınırlandırılmış olması. Yatırılabilir sırt açısı ise 90 ila 170 derece arasında ve oldukça ideal değerlerde olduğunu söylemek mümkün. 

Seduna Dragon XPro ST10

seduna oyuncu koltuğu

Seduna tarafından üretilmiş olan bu model çok tercih edilen ürünlerden biri olmasına rağmen, son yıllarda üretimi konusunda bazı problemler var. Yine de iyi bir araştırma ile ulaşabilmeniz mümkün. Her ne kadar listenin son sırasında yer alıyor olsa da, bütçesi çok yüksek olmayan oyuncular tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. 

Yorum yapın