En İyi Set Üstü Ocak

Mutfağınız için hayati önem taşıyan ocaklar, aileniz için yemek hazırlamanıza olanak tanır. Mutfağınızdaki en gösterişli ürün olmasa da harika bir ocak, yemeklerinizin başarısı için çok önemlidir. Her mutfak aletinde olduğu gibi, bir set üstü ocağın da çeşitleri birden fazla.

Temelde üç ocak türü mevcut: gazlı, elektrikli ve indüksiyonlu. Her biri kendi artılarını ve eksilerini sunar, ancak hepsi doğru kullanıldığında iyi iş çıkarırlar.

Set Üstü Ocak Çeşitleri Nelerdir?

En iyi ürünleri listelemeden önce, hangi çeşitte bir set üstü ocağına ihtiyacınız olduğunu belirleyelim. Bunun için üç türü de anlatacağız. Siz de kendi türünüzü seçtikten sonra, en iyi set üstü ocak seçerken daha kararlı olabileceksiniz.

Gazlı Ocaklar

Gazlı ocaklar, bir kıvılcım oluşturmak için bir pilot ışık aracılığıyla gaz ve oksijen ateşlendiğinde ateşlenen brülörleri kullanır. Bu ateşleme daha sonra brülörlerden (ocağın üstündeki metal diskler) gelen ve ısı üreten bir alev oluşturur. Sonuç olarak, gazlı ocaklar, ocak üzerindeki düğmeler aracılığıyla kontrol edilebilen anlık ısı üretir; bununla birlikte, ısının yarısının ocağın etrafındaki havaya kaybolduğu en az verimli ocaklardır. Ek olarak, güç kaynağı olarak gaz kullandıklarından, yemeğinizden çok mutfağınızı ısıtmanın yanı sıra duman üretebilirler. Güvenlik açısından bakıldığında gazlı ocaklar, kullanım sırasında izlendikleri sürece nispeten güvenlidir; ancak dikkatli olmazsanız kendinizi yakma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Elektrikli Ocaklar

Elektrikli ocaklar bobin ya da seramik cam tencere ve tavaları ısıtmak ve yemeklerinizi pişirmek için kızılötesi enerji kullanır. Isı, serpantinlere yoğunlaşır, bu nedenle gazlı ocakların aksine, yemek pişirdiğiniz alanı çevreleyen alanda çok az veya hiç aşırı ısı kaybı olmaz. Üretilen ısının yaklaşık %75’i pişirmeye gider, bu da onu gazlı ocaklardan çok daha verimli kılar, ancak indüksiyonlu ocaklar kadar verimli değildir. Ek olarak, elektrikli ocaklar güvenlidir ancak kullanımdayken kendinizi yakma riskiniz vardır.

İndüksiyonlu Ocaklar

İndüksiyonlu ocaklar, ocaktaki bakır bobin ile manyetik tava arasındaki temas yoluyla ısı üretir. Sonuç olarak, ısıtma hem gazlı hem de elektrikli ocaklardan daha hızlı gerçekleşir ve bu da onu daha verimli hale getirir. Ayrıca elektromanyetik ısı kaynağı nedeniyle en güvenli ocaktır.

En İyi Set Üstü Ocak Tavsiyeleri

Mutfak beceri seviyeniz ne olursa olsun, doğru ocak her mutfak için gereklidir. En iyi markaların onlarca modelini araştırdık, işlevsellik, dayanıklılık ve diğer önemli faktörlere göre en iyi 10 set üstü ocakları listeledik.

Bosch PBP6C6B80O Ankastre Ocak

bosch ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Emaye

Yüksek verimle çalışan Bosch PBP6C6B80O, enerji tasarrufunu mümkün kılıyor. Farklı güçte ocak gözlerine sahip olan bu ürünün aynı zamanda gaz emniyeti de mevcut. Çelik ızgarası sayesinde de uzun yıllar kullanılabilir.

Samsung NA64H3010AK Ankastre Ocak

samsung ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Cam

Yüksek ısı gerektiren işlemlerde de oldukça rahat kullanma imkânı bulunan Samsung set üstü ocak, sonsuz tasarımlı ızgarası sayesinde tencere ve tavaları ocağın gözleri üzerinde kolaylıkla ve güvenle hareket ettirme imkânı da sunuyor. Böylece tencere yeri değiştirirken el yakma ve devrilme gibi sorunların da önüne geçilebiliyor.

Arçelik OCD 607 EM1S Ankastre Ocak

arçelik ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Metal

Uygun fiyatı ve yüksek performansıyla kullanıcılardan olumlu yorumlar alan Arçelik OCD’nin temizliği, emaye ızgarası sayesinde oldukça kolay. 4 gözlü olan ankastre ocağında 1 adet ısıyı tencere ve tavaların tüm tabanına eşit şekilde dağıtma özelliğine sahip olan wok gözü bulunuyor.

Siemens EO6C6PB11O Ankastre Ocak

siemens ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Cam

Kırılmaz cam yüzeyi ile gözleri üstüne çeken Siemens’in 1 adet küçük, 1 adet büyük ve 2 adet orta boyutlarda gözleri bulunuyor. Çelik ızgarasıyla uzun yıllar kullanma garantisi veriyor.

Vestel AO-6104 S Ankastre Ocak

vestel ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Metal

Vestel AO-6104’ün kullanımı oldukça kolay ve pratik. Otomatik ateşlemesi olan bu ürün, kısa sürede çalıştırılabiliyor. Cezvelik gözü de bulunan AO-6104 modelinin gaz emniyeti kullanıcının içini rahatlatıyor.

Vestel AO-6004 X Ankastre Ocak

vestel set üstü ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Metal

Vestel imzalı bu ocağın dört tane gözü mevcut, hepsini aynı anda kullanarak çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Emaye ızgaraya sahip olması Vestel AO-6004 X’in temizliğini oldukça kolaylaştırıyor. Evde oluşabilecek herhangi bir tehlikeye karşı gaz kesme özelliği de mevcut.

Kumtel KO40TSHDF Set Üstü Ocak

kumtel set üstü ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Cam

4 adet gaz gözü bulunan Kumtel’in bek kapakları paslanmaz özelliğe sahip. Bu sayede uzun süre kullanabilirsiniz. Çizilmeye karşı dayanıklı olan emaye kaplaması ısıya da çok dayanıklı. Kilitlenebilir gaz düğmeleri sayesinde ocağınızın açık kalıp kalmadığı konusunda endişe duymanıza gerek kalmaz.

Franke FHNS 705 Ankastre Ocak

franke ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 5 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Cam

Franke FHNS 705 ankastre ocağın 2 adet tipik, 3 adet de wok gözü bulunuyor. Güvenliğin ön planda tutulduğu modelde rüzgar gibi olası bir tehlikeye karşı gaz emniyet özelliği devreye girip ocağı kapatıyor.

Luxell LX-40 TAHDF Ankastre Ocak

luxell ankastre ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Cam

Yüzeyi oldukça sağlam bir cam malzeme kullanılarak üretilen Luxell LX-40 TAHDF Ankastre Ocak, ısıya karşı çok dirençli olmasıyla dikkat çekiyor. Siyah rengin hakim olduğu şık bir tasarıma sahip olan model, ihtiyaç haline LPG ile kullanılmaya da uygun.

Siemens EO7C2PO10O Ankastre Ocak

siemens set üstü ocak
 • Göz Sayısı: 4 Adet
 • Ocak Yüzeyi: Cam

Güçlü performans yapısı ile dikkat çeken Siemens EO7C2PO10O Ankastre Ocak, beyaz renkli camıyla estetik bir görünüm sunuyor. Tek elde kullanıma uygunluğu ve gaz emniyeti ile oldukça güvenli bir tasarıma sahip.

Set Üstü Ocak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Dayanaklılık: Daha uygun fiyatlı seçeneklerden biri olmasına rağmen, elektrikli bobinli ocaklar, özellikle elektrikli düz ocaklara kıyasla, dayanıklılık açısından oldukça iyi performans gösteriyor. Genel olarak, satın aldığınız ocağın markası ve kalitesi, ne kadar dayanacağına güvenebileceğiniz konusunda büyük bir fark yaratacaktır. Düşündüğünüz markaların itibarını öğrenmek için biraz araştırma yapın ve en iyi şekilde çalışabileceğini düşündüğünüz her bir modelin incelemelerini okuyun. Satın aldığınız modele göre bakım gereksinimlerine özellikle dikkat ettiğinizden emin olun. Uygun bakım ve düzenli temizlik ile ocağınızın uzun yıllar boyunca dayanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Temizleme kolaylığı: İndüksiyonlu ocaklar bu kategoride açık ara daha avantajlıdır. Yapıları düzdür ve bu da onları temizleme işini oldukça kolaylaştırır. Hem gazlı hem de serpantinli ocaklar, biraz zaman ve emek gerektiren iyi bir temizlik sağlamak için her seferinde ayrı ayrı ilgilenmeniz gereken birkaç parçaya sahiptir. Tipik olarak, gazlı ocaklardaki ızgaralar bulaşık makinesinde yıkanabilir, ancak bu durum modelden modele değişebilir.
 • Havalandırma: Set üstü ocağınız üzerinde davlumbaz veya mikrodalga fırın olmayan bir yere kuruluysa yemek pişirirken oluşan buhar, koku ve dumandan arınmak için bir havalandırma alternatifi bulmanız gerekir. Örneğin mutfaklar için üretilen aşağı çekişli egzoz sistemi sorunu çözebilir. Genellikle baş üstü modeller kadar güçlü değildirler ancak mutfağınızdaki dumanı temizlemeye ve dışarı çıkarmaya yardımcı olabilir.
 • Güvenilirlik: Yüzeyi dokunulamayacak kadar ısınmadan yiyecekleri ısıtma özelliği ile indüksiyonlu ocak en güvenli seçenek olacaktır. Gazlı ocaklar açık alev kullanır, bu nedenle ocağın yakınında veya üzerinde ne bıraktığınıza dikkat etmeniz gerekir. Elektrikli ocaklar genellikle kullanım sırasında ve soğurken renk değiştirir. Bu, dokunulamayacak kadar sıcak olduklarında haberiniz olmasını sağlar.
 • Kontrol yöntemi: Bazı üst düzey elektronik ocaklarda alışılmış kontrol düğmelerini görmek mümkün değildir. Onun yerine kullanışlı ve tek dokunuşla etkinleşen şık, yüksek teknolojili bir görünüme sahip olan kontrol mekanizması kullanılır. Kontrol düğmeleri olan bir ocak tamamen işlevseldir, ancak biraz daha güzel görünen ve kullanımı biraz daha kolay olan bir şey istiyorsanız, dijital kontrole sahip bir model seçebilirsiniz.

Daha fazla:

Yorum yapın