En İyi Balık Yağı

Vücudun sağlıklı olabilmesi için en önemli ihtiyaçlarından biri de omega-3 yağ asitleridir. Yeterli miktarlarda alınmadığında vücudun birçok fonksiyonu bu durumdan olumsuz etkileniyor. Omega-3 kaynağı bakımından en zengin besinlerin başında balık geliyor. Ancak balık yeme alışkanlığı az olan ya da balık sevmeyenler için bu büyük bir sıkıntı oluyor. Doktorlar bu sorunu aşmak için balık yağı tüketmeyi tavsiye ediyor. Pekiyi balık yağı vücudumuza nasıl bir fayda sağlıyor?

Yapılan araştırmalar, zekâdan, vücut gelişimine, sinir sistemi fonksiyonlarından, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar balık yağının faydalarının çok geniş bir etki alanı olduğunu gösteriyor.

Omega-3 Neden Önemlidir?

Omega-3 yağ asitleri vücut için çok önemlidir. Özellikle ALA olarak ifade edilen alfa-linolenik asit, EPA diye tanımlanan eikosapentaenoik asit ve DHA diye kısaltılan dokosaheksaenoik asit en başta gelenler. EPA ve DHA yağ asitleri yüksek oranda balıklarda bulunan asitler. Bunun için sık sık balık tüketmek gerekiyor. Ancak eğer balıkla aranız yoksa balık yağları bu iş için gerçekten çok iyi bir çözüm. Özellikle çeşitli meyveler ile aromalandırılmış olanlarında balık tadını hiç hissetmiyorsunuz. Bu sayede balık yemeseniz de çok rahat omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Vücudunuza yeterince omega-3 almadığınızda bakın vücudunuzda neler oluyor?

  • Omega-3 eksikliği olan insanda cilt hastalıkları olma olasılığı çok yüksek.
  • Özellikle çocukların omega-3 açısından eksikliklerine çok dikkat edilmesi gerekiyor çünkü omega-3 eksikliği olan çocuklarda büyüme geriliği, öğrenme güçlüğü gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.
  • Omega-3 eksikliği aynı zamanda kas ve kemik yapısı için de çok önemli. Omega-3 eksikliği, kemik ve eklem ağrılarının sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.
  • Omega-3 hafıza içinde hayati önemde bir yağ asidi. Yeterince alınmadığında, unutkanlık, hafıza kaybı gibi sorunlara sebep olabiliyor.
  • Kanser ve kolesterole karşı da vücudu korumanın en önemli yollarından biri yeterli oranda omega-3 almaktan geçiyor.

Omega-3 Zekâ İçin Gerekli midir?

Omega-3 özellikle sinir sisteminin gelişimi için vücudun yüksek oranda ihtiyaç duyduğu bir yağ asidi. Bu nedenle her yaşta yeterli miktarlarda alınması gerekiyor.

Omega-3 açısından zengin olarak beslenen çocuklarda zekâ ve diğer vücut gelişiminin daha sağlıklı olduğu klinik deneylerle kanıtlanmış bir gerçek. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak mutlaka çocukları omega-3 açısından zengin besinleri yemeye alıştırmak gerekiyor. Eğer balık yemiyorlarsa, balık yağı bu eksikliği karşılayacaktır. İçimi kolay, aromalı, renklendirici ve tatlandırıcılarla balık yağı kokusu büyük oranda engellenmiş balık yağı kapsülleri ya da şurupları çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesine katkı sağlayacaktır.

En İyi Balık Yağı Tavsiyeleri

Ülkemizde satılan birçok takviye gıda markası bulunuyor. Omega 3 takviyesi arayan kullanıcılar için, balık yağı markaları arasında kapsamlı bir araştırma yaptık. İçerdikleri besinler ve diğer özelliklere göre keşfettiğimiz ürünleri aşağıda bulabilirsiniz.

Nutrigen Kofre Balık Yağı + Propolis Şurup

nutrigen balık yağı

Nutrigen Kofre Balık Yağı + Propolis Şurup, 200 ml balık yağı 200 ml de propolis şurup olmak üzere ikisi bir arada satılıyor. İçeriğinde bol miktarda A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini, Folik asit, bakır, selenyum, çinko gibi mineraller bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok değerli bir ürün.

Nutrigen Kofre Balık Yağı ile birlikte verilen propolis şurup da içerdiği K ve D vitamini ile çocukların kemik gelişimine yardımcı oluyor ve bağışıklık sistemini destekliyor. Çocuklar için günde 10 ml olarak kullanılması tavsiye ediliyor. Kullanıcı yorumlarında aileler çocuklarının Nutrigen Kofre Balık Yağı ve propolis şurubunu severek içtiklerini ve çocuklarının gelişimine sağladığı katkıdan yüksek oranda memnun olduklarını söylüyorlar.

Amway Nutriway Omega-3 Complex

nutriway balık yağı

Amway Nutriway Omega-3 Complex, balık yiyemeyen ve omega-3 yağ asitleri yönünden eksikliği olanlar için çok güçlü bir takviye. 1 kapsülünde, 28 gr somon, ton balığı ve sardalyada bulunan kadar omega-3 yağ asidi var. İçinde aroma verici ve renklendirici maddeler bulunmuyor, koruyucu madde içermiyor. Amway Nutriway Omega-3 Complex balık yağı takviyesi yetişkinler için, yemekle birlikte günde 1 kapsül olarak öneriliyor. Amway Balık Yağının çok sadık bir kullanıcı kitlesi ver. Kilo aldırmağı belirtiliyor. En beğenilen ve tam not verilen balık yağı takviyesi olarak öne çıkan bir ürün.

Multiver Portakal Omega-3 Balık Yağı Şurubu 150 ml

multiver balık yağı

Multiver Portakal Omega-3 150 ml balık yağı takviyesi, özellikle portakal aromalı özelliği ile çok beğeniliyor. Çocukların kilo almadan, iştahını açıyor ve beslenmesini düzenlemeye yardımcı oluyor. Çocukların kas ve kemik gelişimine de katkı sağlayan Multiver Portakal Omega-3 Balık Yağı çocukların boylarının uzamasında da çok etkili oluyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde, yemek sonrası,  günde 10 ml olarak tüketilmesi öneriliyor. Kullananlar çocuklarında gözlemledikleri gelişmelerin son derece olumlu olduğunu belirtmiş. Değerlendirme puanlarının büyük çoğunluğu beş yıldız şeklinde.

Sorvagen Omega-3 Norveç Balık Yağı Plus Kapsül

sorvagen balık yağı

Sorvagen Omega-3 Plus Norveç Balık Yağı, çok tercih edilen markalardan biri. İçerik açısından çok zengin. 435 mg EPA ve 290 mg DHA içeriyor. İçinde herhangi bir katkı maddesi veya koruyucu yok. Tatlandırıcı, şeker, gluten ve renklendirici içermiyor. Tavsiye edilen günlük porsiyon miktarı, günde 1 veya 2 adet. Kutuda 60 kapsül var ve yumuşak jelatin formunda. Kapsüllerin tok karnına alınması öneriliyor. 11 yaş üst çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygun. Kullanıcılar özellikle zengin içeriğine vurgu yapmış. Olumsuz bir değerlendirme neredeyse yok gibi. Yorumlarda en çok ürünün kalitesi ön plana çıkıyor.

Solgar Omega-3 Jel

solgar balık yağı

Solgar Omega-3 Jel, şeker, nişasta ve tuz içermeyen bir balık yağı. Gluten, buğday, süt ve maya da içermiyor ve içinde renklendirici, yapay aroma, tatlandırıcı, koruyucu madde gibi katkılar da yok. 950 mg’lık kutuda 50 kapsül olarak satılıyor. Yumuşak jel formunda olan kapsüllerden, günde iki adet almak gerekiyor ve özellikle yemek sırasında tüketilmesi tavsiye ediliyor. Değerleri yüksek ancak, yapay yağ asidi olarak tanımlanan etil ester formunda olduğu için, diğer yağ asitlerine göre emilimi daha zor bu nedenle yemek sırasında tüketilmesi uyarısını dikkate almak gerekiyor. Bilinen ve çok satan bir marka. Kullanıcılar üründen çok memnun ve en yüksek puanları vermişler.

Ocean Plus Balık Yağı Kapsül

ocean plus balık yağı

Ocean Plus Balık Yağı, 1200 mg’lık 50 kapsülden oluşuyor. Ürün tümüyle saf balık yağı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede çok etkili. Kalp-damar hastalıklarına, yüksek tansiyon, yüksek kolesterole karşı vücudu koruyor. Özellikle diyet yapanlara, eksik besin alımı nedeniyle oluşacak eksikleri gidermede tavsiye ediliyor. Listede en çok satan ve üzerinde değerlendirme yapılan balık yağı ve yorumların da neredeyse tümü olumlu. Yorum yapanların % 90’ının puanlaması en üst seviyede.

Möllers Omega-3 Balık Yağı

möllers balık yağı

Möllers Omega-3 Balık Yağı, Norveç’te üretilen, Türkiye’de de çok satan ve çok beğenilen balık yağlarından biri. Binlerce kullanıcı yorumu var ve büyük çoğunluk Möllers Balık Yağını olumlu değerlendirmiş. Omega-3 yağ asitleri ve vitaminler açısından çok zengin bir içeriğe sahip. 1 tatlı kaşığında, Omega-3 yağ asidi miktarı, 1200 mg, DHA 600 mg, EPA 400 mg. A, D, E vitamini açısından da çok zengin bir içeriğe sahip. Saf ve kaliteli bir balık yağı. Tadı da lezzetli. Özellikle tadıyla lezzet ödülü aldığını da belirtelim. Sağlığa zararlı herhangi bir içeriğe sahip olmayan Möllers Balık Yağı, “moleküler distilasyon” yöntemi ile saflaştırılmış.

Carlson Omega-3 Balık Yağı Şurubu

carlson balık yağı

Carlson Omega-3 Balık Yağı Şurubu, üstün lezzet ödülü almış bir marka. Zararlı maddelerden arındırılmış, çocukların ve yetişkinlerin kullanımına uygun bir balık yağı. Limon ve portakal aromalı seçeneği de var. İçeriğinde 800 mg EPA ve 500 mg DHA bulunuyor. Saflığı, FDA ve IFOS kalite standartları ile tescillenmiş. Kapsülün, yutmakta zorlananlar için kullanımı çok kolay. Özellikle görme yetisi, beyin fonksiyonları açısından son derece güçlü ve etkili bir takviye. Kullanıcı puanlaması son derece yüksek. Kullananlar özellikle, neredeyse piyasadakilerin iki katı olan EPA ve DHA miktarına dikkat çekiyor.

NaturalNest Multy Omega-3 Balık Yağı

naturalnest balık yağı

NaturalNest Multy Omega-3 Balık Yağı, trigliserid formda, 60 kapsülden oluşan, 1,200 mg’lık cam şişede satılıyor. NaturalNest Multy Omega-3 Balık Yağı, aynı zamanda IFOS sertifikalı. Her kapsül için omega-3 değeri 780 mg, EPA 380 mg, DHA 260 mg. Kullanım olarak yemeklerden sonra 1 ya da 2 kapsül tüketilmesi tavsiye ediliyor. E vitamini ve diğer vitaminler açısından zengin ve sığır jelatini yerine balık jelatini kullanılmış. Kullanıcılar özellikle vücuda verdiği zindeliğe vurgu yapıyor. Çok talep gören balık yağlarından ve kullanıcı puanları yüksek.

Gold Natural Omega-3 Softgel Balık Yağı

gold natural balık yağı

Gold Natural Omega-3 Softgel Balık Yağı, yumuşak jel formunda, Alaska’nın derin denizlerinde yaşayan dip balıklarından elde edilmiş çok kaliteli bir besin takviyesi. İçeriğinde 2000 mg omega-3, 360 mg EPA, 240 mg DHA ve birçok vitamin bulunuyor. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde alınması tavsiye edilir. Normal şartlarda günde 2 adet yumuşak jel yeterli olmaktadır. Takviye besin olan Gold Natural Omega-3 Softjel Balık Yağı, Amerika’dan ithal edilmektedir. Kullanıcılar ürün hakkında olumlu değerlendirmelerde bulunmuş. Puanları da yüksek.

New Life Efa Balık Yağı

new life efa balık yağı

New Life Efa Balık Yağı, trigliserid formda, yüksek omega-3 içeriğine sahip, IFOS onaylı bir balık yağ takviyesi. KD-Pür teknolojisi ile içinde bulunan tüm ağır metaller ve toksik zararlılar temizlenmiş, tamamıyla saf bir formda üretilmiş. EPA ve DHA açısından değerleri çok yüksek. 1 kapsülde 1020 mg Omega-3, 580 mg EPA ve 390 DHA bulunuyor. Kapsül kaynağı olarak da balık jelatini kullanılmış. Yüksek satış rakamları olan ve beğenilen bir ürün.

Venatura Omega 3 Takviye Edici

venatura balık yağı

Venatura Omega 3 Takviye Edici, trigliserid formda, 60 kapsülden oluşan, omega-3 değeri çok yüksek bir ürün.  Venatura Balık Yağı Şili’de üretilmiş. Bir kapsülünde 1440 mg balık yağı bulunuyor. Ayrıca bir kapsül 1152 mg omega-3, 576 mg EPA, 432 DHA içeriyor. Ambalajı ise kapsülleri hem hijyenik hem de taze saklamaya uygun özellikte olan blister ambalaj olarak imal edilmiş. IFOS standartlarından 5 yıldız almış bir ürün. Sığır jelatini kullanıldığını da belirtelim. Kullanıcılar hem fiyatını hem de performansını çok beğenmiş.

Balen Omega-3 Norveç Balık Yağı

balen balık yağı

Balen Omega-3 Norveç Balık Yağı, Norveç’te üretilmiş, 200 kapsülden oluşan aromasız bir balık takviyesi. Kapsüller trigliserid (Yumuşak kapsül)formda ve bir kapsül 1380 mg balık yağı içeriyor. EPA 360 mg, DHA 240 mg ve kapsüller sığır jelatininden üretilmiş. Kullanılan sığır jelatini TSE helal sertifikasına sahip Günlük kullanım için iki kapsül tavsiye ediliyor. Satışı yüksek bir ürün. Kullanıcılar bir miktar balık kokusu dışında üründen oldukça memnun.

Bomel Omega-3 Balık Yağı

bomel balık yağı

Bomel Omega-3 Balık Yağı, uluslararası IFO sertifikalı. Bir diğer sertifikası da Yeditepe Üniversitesi laboratuvarlarından alınmış. Bomel markası, Avrupa’nın en yüksek omega-3, DHA ve EPA miktarına sahip balık yağı. Norveç’te üretilmiş. Bir kutuda 60 kapsül var. İçeriğinde 1250 mg balık yağı, 812.5 mg omega-3, 450 mg EPA, 300 mg DHA bulunuyor. Helal gıda sertifikalı, sığır jelatini kullanılmış. Aromasız bir ürün. İçinde herhangi bir tatlandırıcı yok. Kullanıcılar özellikle yüksek değerlerinden dolayı tercih ettiklerini söylüyorlar. Değerlendirmeler çok yüksek oranda olumlu.