En İyi Folik Asit

Folik asit; B vitamini ailesinden bir vitamin türü olup vücutta birçok işlevi yerine getirirken ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Hücre bölünmesi, RNA ve DNA sentezi, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi gibi birçok hayati işlevde folik aside ihtiyaç vardır. Genel olarak yediğimiz içtiğimiz besinlerde de bulunan folik asit, her zaman yeterli gelmez ve eksikliği özellikle doğum kusurlarına yol açar. Böyle durumlarda ek takviye gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere ek gıda takviyesi olarak alınan, en iyi folik asit markalarını açıklayacağız.

En İyi 15 Folik Asit Tavsiye ve Listesi

SıraEn İyi Folik Asitler
1Solgar Folacin 400mcg 100 Tablet | Folic Acid
2Biosal Folikosal Folik Asit
3Nature’s Supreme Folic Acid 400 Mcg 180 Kapsül
4Newlife B12 Plus Methylcobalamin B12 Vitamini Folik Asit Biotin
5Phytodef Demir + Folik Asit + Vitamin B12 + Vitamin C 30 Tablet
6Force Nutrition Folic Acid Folik Asit 120 Tablet
7Qlife Vitamin B12 Biotin & Folik Asit 60 Kapsül
8Polysitol Takviye Edici Gıda 30 Saşe – Folik Asit 400 Μg
9Melinya Api Woman Kadınlara Özel Ginseng ve Folik Asit Katkılı
10Yuren Folik Asit Quatrefolic Metilkobalamin Methyl B12 B6 Vitamin Sprey
11Folidays Folik Asit Ve Iyot Içeren 30 Kapsül
12Osende 2M Metilkobalamin B12+Metilfolat Folik Asit 30 Tablet
13Ncs Zma Magnesium Bisglisinat Vitamin B6 Folik Asit 60 Tablet
14Foliwell 90 Tablet – Folik Asit Iyot Vitamin B12
15Life In Folik Asit Tablet

En İyi Folik Asit Markaları ve İncelemeleri

Solgar Folacin 400mcg 100 Tablet | Folic Acid

Solgar Folik Asit; içerisinde 100 adet kapsül bulunan ve yetişkin bireylerin günlük folik asit ihtiyacını karşılayan bir ek gıda takviyesidir. Solgar markasının kalitesinde olduğundan dolayı en güvenilir folik asitlerden birisidir.

Solgar Folik Asit’in önerilen kullanım şekli; günde bir adet kapsülün bir bardak su ile yutulması şeklindedir. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak için önerilen dozun dışına çıkılmaması tavsiye edilir.

Biosal Folikosal Folik Asit

Biosal Folikosal Folik Asit; içerisinde 120 tablet bulunan ve bir insanın günlük olarak alması gereken folik asit miktarını tek tabletle karşılayan bir folik asittir. Özellikle hamile kadınların ya da hamile kalmak isteyen kadınların kullandığı ve en çok memnun kaldığı folik asit olan bu ürün; içerisinde 400 mcg folik asit ve B9 vitamini bulundurmaktadır.

Biosal Folikosal Folik Asit; bir tableti su ile yutularak kullanılır ve önerilen dozu; yetişkinler için günde bir tablettir. Olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak için ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Nature’s Supreme Folic Acid 400 Mcg 180 Kapsül

Nature’s Supreme Folic Acid 400 Mcg 180 Kapsül; içerisinde 180 adet folik asit barındıran ve yetişkin bireylerin günlük folik asit ihtiyacını tek bir kapsülle karşılayan bir üründür. Folik asit ilaç değil, ek gıda takviyesidir ve özellikle vücudunda folat değeri düşük olanların kullanması gereken bir yardımcı takviyedir.

Nature’s Supreme Folic Acid 400 Mcg 180 Kapsül; kullanım miktarı yetişkinlerde günlük bir adet kapsül şeklinde belirtilmiş olup, olumsuz bir durumla karşı karşıya gelmemek için önerilen dozdan daha fazlasını kullanmamanız gerekmektedir.

Newlife B12 Plus Methylcobalamin B12 Vitamini Folik Asit Biotin

Newlife B12 Plus; vücudumuz için gerekli olan B12 vitamini, folik asit ve biotin gibi önemli besinlerin birleşimini içeren takviye edici bir gıdadır. Bu ürün, vücudunuzun enerji üretimi, sinir sistemi fonksiyonu, hücre yenilenmesi ve saç, cilt ve tırnak sağlığı gibi birçok farklı alanında önemli bir rol oynayan bu besinleri sağlar. Ayrıca et ürünü kullanılmadığı için vejetaryen beslenmeye de uygundur.

Kullanım önerisi; bir tablet folik asidi dil altında eritmektir. Diğer folik asitler gibi bir bardak su ile tüketilmeyip dil altında eritilir.

Phytodef Demir + Folik Asit + Vitamin B12 + Vitamin C 30 Tablet

Phytodef Demir + Folik Asit + Vitamin B12 + Vitamin C 30 Tablet; yapısında folik asit dışında ayrıca demir ve B12 vitamini de bulunduran bir ek goda takviyesidir. Vücudumuzun folik asit ihtiyacını karşılarken aynı zamanda demir eksikliğini ve özellikle unutkanlık yaparak kendini belli eden B12 eksikliğini de gideren bir yardımcı takviyedir.

Phytodef Demir + Folik Asit + Vitamin B12 + Vitamin C 30 Tablet; içerisinde 30 adet kapsülle bulundurmakta olup, kullanım şekli ; yetişkinlerde günde bir tablettir. Bir bardak suyla tüketilen bu yardımcı gıda takviyesi, önerilen doz dışında kullanılmamalıdır.

Force Nutrition Folic Acid Folik Asit 120 Tablet

Force Nutrition Folic Acid Folik Asit 120 Tablet; içerisinde 120 tablet bulunduran, günlük folik asit ihtiyacını karşılayan, vücudunda folat eksikliği bulunan kişilerin değerlerini yükselten bir yardımcı gıda takviyesidir. İçerisinde 120 adet bulunması, kullanım süresini uzattığından dolayı piyasada bulunan folik asitlere göre daha ekonomik ve bütçe dostudur.

Force Nutrition Folic Acid Folik Asit 120 Tablet; bir bardak suyla günde bir tablet içilerek kullanılır. Yan etkilerinin görülmemesi ve olumsuz sonuçlarla karşılaşılmaması için önerilen dozun dışına çıkılmamalıdır.

Qlife Vitamin B12 Biotin & Folik Asit 60 Kapsül

Qlife Vitamin B12 Biotin & Folik Asit 60 Kapsül; içerisinde 60 adet kapsül bulunan ve yapısında hem folik asit hem B12 vitamini hem de Biyotin bulunduran bir ek gıda takviyesidir. Vücudunda folik asit eksikliğinin yanında ayrıca B12 vitamini eksikliği de olanların tercih ettiği bir üründür.

Kullanım şekli; yetişkinlerde bir adet kapsülün bir bardak su ile tüketilmesidir. Yan etki yaşamamak için önerilen dozun dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Polysitol Takviye Edici Gıda 30 Saşe – Folik Asit 400 Μg

Polysitol Takviye Edici Gıda 30 Saşe – Folik Asit 400 Μg; içerisinde sadece folik asit değil aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan; L-Arjinin, L-Karnitin ve E vitamini de barındırır. Bu yönüyle çok daha sağlıklı ve kullanışlıdır. Ocean Polysitol, ilaç değil bie ek gıda takviyesidir.

Polysitol Takviye Edici Gıda 30 Saşe – Folik Asit 400 Μg; içerisinde 30 şase bulundurur ve kullanım şekli; bir bardak suyun içerisine bir şasenin dökülüp karıştırılıp içilmesidir.

Melinya Api Woman Kadınlara Özel Ginseng ve Folik Asit Katkılı

Melinya Api Woman Kadınlara Özel Ginseng ve Folik Asit Katkılı; içerisinde folik asit bulundurmakla kalmayıp özellikle kadınların kullanması gereken Ginsengi de barındırmaktadır. Böylece hem daha sağlıklı bir vücuda kavuşmuş olursunuz hem de vücudun ihtiyaç duyduğu Ginseng değeri de yükseltilmiş olur.

Melinya Api Woman Kadınlara Özel Ginseng ve Folik Asit Katkılı; toz şeklinde olup önerilen kullanım şekli; her gün bir bardak suya bir ölçek tozun karıştırılıp içilmesidir.

Yuren Folik Asit Quatrefolic Metilkobalamin Methyl B12 B6 Vitamin Sprey

Yuren Folik Asit Sprey; en dikkat çeken özelliği; diğer ürünlerden farklı olan kullanım şeklidir. Tablet, toz ya da şurup şeklinde olmayıp sprey formundadır. Her gün dil altına bir fıs sprey sıkılıp 5 saniye bekledikten sonra yutulması yeterli olacaktır. Böylece hap içmekte zorlanan kişiler için de kolaylık imkanı sağlamaktadır.

Yuren Folik Asit Sprey; aynı zamanda içerisinde sadece folik asit bulundurmaz. Yapısında Folat, B12 vitamini ve B6 vitaminlerini de bulundurmaktadır. Böylece vücutta bulunan vitamin eksikliğine de iyi gelmektedir.

Folidays Folik Asit Ve Iyot Içeren 30 Kapsül

Folidays Folik Asit; içerisinde yalnızca folik asit değil, vücudun temel ihtiyaçlarından olan iyotu da bulunduran bir ek gıda takviyesidir. Bu ve benzeri ürünlerin ilaç değil ek gıda takviyesi olduğu unutulmamalıdır. İçerisinde 30 adet kapsül bulunmaktadır.

Önerilen kullanım şekli; her gün bir bardak su ile bir tabletin içilmesinden ibarettir.

Osende 2M Metilkobalamin B12+Metilfolat Folik Asit 30 Tablet

Osende Folik Asit; içerisinde hem folik asit hem de B12 vitamini bulunduran bir ek gıda takviyesidir. Yapısında bulundurduğu folik asitle birlikte vücudun folat değerini yükseltirken, yine içerisinde bulunan ve bir diğer madde olan B12 vitaminini de barındırır.

Ürün içerisinde 30 adet tabletle gelmektedir ve önerilen kullanım şekli; her gün bir bardak su ile bir adet tabletin içilmesinden ibarettir.

Ncs Zma Magnesium Bisglisinat Vitamin B6 Folik Asit 60 Tablet

Ncs Zma Magnesium Bisglisinat Vitamin B6 Folik Asit 60 Tablet; içerisinde magnezyum, çinko, B6 vitamini ve folik asit barındıran bir ek gıda takviyesidir. Vücutta eksik olan folik asit değerlerini yükseltirken aynı zamanda içerdiği diğer vitamin ve besin öğeleriyle daha sağlıklı bir yapıya sahip olmamızı sağlamaktadır.

Ncs Zma Magnesium Bisglisinat Vitamin B6 Folik Asit 60 Tablet’in önerilen kullanım şekli; her gün tok karnına bir adet kapsülün su ile içilmesidir. Yetişkinler için uygun olan bu ek gıda takviyesini önerilen dozun dışında kullanmamak gerekmektedir.

Foliwell 90 Tablet – Folik Asit Iyot Vitamin B12

Foliwell 90 Tablet – Folik Asit Iyot Vitamin B12; içerisinde 90 tablet bulunan, yapısında da folik asit, iyot ve B12 vitamini barındıran bir ek gıda takviyesidir. Hem folik asit hem de B12 hem de iyot ihtiyacını aynı anda karşılamak isteyenlerin tercih ettiği bir üründür.

Foliwell 90 Tablet – Folik Asit Iyot Vitamin B12; önerilen kullanım şekli, her gün bir adet kapsülün su ile yutulması şeklinde olup olumsuz bir durumla karşılaşmamak için önerilen dozun dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Life In Folik Asit Tablet

Life İn Folik Asit; içerisinde 90 adet tablet bulunan ve yetişkin bireylerde günlük folik asit ihtiyacını karşılayan bir takviye edici gıdadır. Önerilen kullanım şekli; her gün bir bardak su ile bir adet tabletin yutulması şeklindedir. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak için önerilen dozun dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Folik Asit Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

 • Folik asit, hamile kalmayı kolaylaştırır.

Hücre bölünmesini ve yenilenmesini sağlayan folik asit, özellikle çocuk isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Hücreleri yenilediğini ve bölünmesini sağladığı için gebe kalmayı kolaylaştırıcı etkisi oldukça büyüktür.

 • Folik asit, romatoid artrit tedavisinde yardımcıdır.

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak da bilinen romatoid artrit tedavisinde, folik asit kullanımı, tedavinin olumlu yönde seyretmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 • Folik asit, homosistein seviyesini düşürür.

Kanda yüksek oranda homosistein bulunması çeşitli kalp hastalıklarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Folik asidi ek takviye olarak kullanan kişilerin kan değerlerindeki homosistein değeri düşmektedir. Böylelikle kişi birçok kalp hastalıklarından da korunmuş olmaktadır.

 • Folik Asit, kanser oluşumunu engeller.

Vücuttaki folik asit eksikliği birçok kanser çeşidinin oluşmasına yol açmaktadır. Bu sebeple folik asit eksikliği bulunan kişilerin ek takviye olarak folik asit kullanması, kanser riskini azaltacaktır.

Folik Asit Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

 • Uzman eşliğinde yapılmayan diyet
 • Fazla alkol kullanımı
 • Bazı ilaçlar
 • Çölyak hastalığı
 • Diyaliz problemi

gibi sorunlar folik asit düşüklüğüne yol açmakta ve bu eksiklik de vücudu olumsuz yönde etkilemektedir.

Folik Asit Nelerde Var, Folik Asit İçeren Gıdalar Nelerdir?

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesinde önemli bir rol oynayan folik asit birçok besinde doğal olarak bulunmaktadır. Folik asit içeren besinler;

 • Yeşil yapraklı sebzelerde bulunur : Ispanak, nane, roka, marul, maydanoz…
 • Baklagillerde bulunur : Fasulye, mercimek, barbunya, bezelye..
 • Turunçgillerde bulunur : Greyfurt, mandalina, limon, portakal…
 • Fındık
 • Yumurta
 • Sakatat
 • Brokoli

gibi besinlerin içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Fakat; hamileler, gıda emilimi sorunu yaşayanlar ve beslenme bozukluğu olan kişiler bu vitamini doğal yoldan alsalar bile vücutta sindiremeyebilirler. Bu sebeple mutlaka ek takviye olarak almalıdırlar.

Gebelikte Folik Asit ve Önemi

Çocuk isteyen bireylerin sağlıklı beslenmesi ve gerekli vitaminleri alması oldukça önemlidir. Bu dönem üreme hücrelerinin de artmasının önemi büyüktür. Folik asit hücre bölünmesini ve yenilenmesini sağlayan bir ek takviyedir. Bu sebeple hamilelik öncesinde doktor kontrolü altında folik asit kullanımı, hamile kalma şansını arttırmaktadır. Özellikle Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınların kullandığı ve olumlu sonuçlar aldığı herkes tarafından bilinmektedir.

Ayrıca hamilelik döneminde de folik asit kullanımının önemi büyüktür. Çünkü folat eksikliği hem annede hem de bebekte birçok soruna yol açmakta ve hatta bebeğin beyin işlevlerinde sorun yaratmaktadır. Bu sebeple hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından hamilelik boyunca, doktor kontrolü altında folik asit kullanımı gerekmektedir.

En İyi Folik Asit Markaları

Vücudumuzun birçok işlevi yerine getirirken ihtiyaç duyduğu ve B vitamini ailesinden olan folik asit sağlığımız için çok önemlidir. Özellikle hamile kalmak isteyen ya da hamile kadınların kullandığı folik asit seçerken piyasada bulunan markalar arasından en iyisini seçmek gerekmektedir. Kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleri ışığında; Solgar, Biosal, Nature’s Supreme, Newlife ve Phytodef gibi markalar en çok tercih edilen ve kullananlar tarafından önerilen en iyi folik asit markalarıdır.

En iyi multivitamin sayfasında daha kapsamlı araştırma yapabilirsiniz. Diğer yazılar: