En İyi Multivitamin

Artık yaşam her zamankinden daha hızlı ve stresli yaşanıyor. Hele de kentlerde… Kim bilir kaç kere ‘’bu gün yemek yemeye bile fırsat bulamadım’’ deyip öğün atladınız ya da vaktinde yemeğinizi yiyemediniz? Oysa vücudunuzun sağlıklı ve enerjik olması, ruhsal açıdan huzurlu ve strese dayanıklı olabilmesi için vaktinde ve düzgün beslenmeniz gerekiyor. Bozuk ve yetersiz beslenme, vücuttaki mineral ve vitaminleri azalttığı için bu durumun, yaşadığınız pek çok rahatsızlığın, yorgunluğun, depresyonunun altında yatan sebeplerden biri olma ihtimali çok yüksek. Bu yüzden vitamin ve minerallerden oluşan ve multivitamin olarak isimlendirdiğimiz gıda takviyeleri çok önemli bir ihtiyacı karşılamış oluyor.

En İyi Multivitamin Tavsiye Listesi

SıraEn İyi Multivitaminler
1LaVita Mikro Besin Konsantresi
2Solgar Vm 75 Multivitamin
3Pharmaton Vitality 60 Kapsül
4Redoxon Üçlü Etki Efervesan Tablet
5Nature’s Supreme For Men Multivitamin
6Supradyn Koenzim Q10
7Ocean Smart Gummies Multivitamin
8Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin
9Orzax Ocean Daily One Energy
10Eczacıbaşı Medigard Vitamin Mineral Kompleks CoQ10 60 Tablet
11Vitabiotics Immunace Multivitamin
12Amway Daily Nutriway

Multivitamin Nedir?

Multivitaminler, vitamin ve minerallerden oluşan takviye besinlerdir ve bağışıklık sisteminden, saç ve cilt sağlığınıza, yorgunluk ve stresten kaynaklı enerji ve motivasyon düşüklüğüne kadar pek çok anlamda vücudunuzu destekler, vitamin ve mineral açığınızı kapatmanıza yardımcı olur.

En İyi Multivitamin Markaları Detaylı İnceleme

Multivitaminler hakkında temel bilgileri edindikten sonra, Türkiye’de satılan ve kullananların memnun kaldığı, tavsiye ettiği vitamin markalarını burada sizlerle paylaşmaktayız.

LaVita Mikro Besin Konsantresi

 • LaVita, 70’ten fazla doğal bileşen barındıran sıvı formda bir mikro besin konsantresidir.
 • İçeriğinde meyve, sebze, ot ve bitkisel yağlardan elde edilen vitaminler ve eser elementler bulunmaktadır.
 • Yerel meyve bahçelerinden temin edilen meyveler, Güney Almanya’dan (DE-ÖKO-001) alınan yüksek kaliteli sebzeler ve farmakope kalitesindeki otlar kullanılır.
 • Bilimsel olarak onaylanmış mikro besin dozlarıyla günlük optimizasyon sağlar ve koruyucu ya da katkı maddesi içermez.
 • Vegan, glüten ve laktoz içermeyen formülü sayesinde çocuklar dahil geniş bir kullanıcı kitlesi için uygundur.
 • Bir şişe LaVita, yaklaşık 50 gün kullanım için yeterli olup, her gün doğadan en iyisi ile beslenmeyi amaçlar.

LaVita Mikro Besin Konsantresi, 70’ten fazla doğal bileşenden oluşan sıvı formdaki bir mikro besin takviyesi ile enerji seviyesini yükseltir ve hücreleri yenilemeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan meyve, sebze, ot ve bitkisel yağlar sayesinde günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılar. Vegan, glüten ve laktoz içermemesi nedeniyle çocuklar da dahil olmak üzere geniş bir kullanıcı kitlesi için idealdir. Yaklaşık 50 günlük kullanım süresi sunan LaVita, sağlıklı bir yaşam için doğanın en iyisini sağlamayı hedefler.

LaVita’yı daha yakından inceleyin ve resmi satış sitesinde sunulan bu avantajlı paketleri kaçırmayın.

Solgar Vm 75 Multivitamin

 • Solgar VM 75 multivitamin, vitamin C ve mineral zenginliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmede etkin bir rol oynar.
 • B vitamini içeriği enerji üretimini destekleyerek performansınızı artırır.
 • Vitamin A, C ve D, çinko ve magnezyum içeriği ile cildin sağlıklı görünümüne, görme yetisinin gelişimine ve kemik sağlığının güçlenmesine katkı sağlar.
 • B vitamini sinir sistemi ve kalp sağlığına destek olurken, vücut fonksiyonlarını iyileştirir.
 • Yoğun B vitamini içeriği ile kapsamlı bir multivitamin ve mineral desteği sunar.

Solgar VM 75; Maya, buğday, glüten ve süt ürünleri gibi alerjen riski taşıyan maddeler içermez. Yapay aroma ve koruyucu maddelerden uzak bir formüle sahiptir. Vegan ve vejetaryen bireyler için de kullanıma uygundur. Bu takviyenin amacı, günlük beslenmenizde eksik kalan vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı tamamlamaktır. Solgar VM-75, içerdiği vitamin ve minerallerle vücudun birçok fonksiyonunu destekleyerek en iyi faydaları sunabilir. Solgar VM 75 multivitamin 30 tablet, 60 tablet ve 90 tablet seçenekleriyle temin edebilirsiniz.

Pharmaton Vitality 60 Kapsül

pharmaton multivitamin
 • Pharmaton Vitality 60 Kapsüllük bir servis.
 • İçerisinde, faydaları birçok klinik deneyle kanıtlanmış G115 özütü bulunuyor.
 • İçeriği B6, B12, C ve D gibi 11 ayrı vitamin ve 6 mineralden oluşuyor.
 • Şeker ve gluten içermiyor. Bu nedenle çöl yak hastaları ya da glutene alerjisi olan kişiler rahatlıkla kullanabilir.
 • Kullanım olarak sabah kahvaltıda, 1 adet Pharmaton Vitality kapsülün, su ile tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca 3-4 aylık bir kullanımın ardından 1-2 hafta ara verilmesi gerekiyor.

Pharmaton, multivitamin piyasasında bilinen, beğenilen ve satışı çok yüksek olan bir marka. Günlük enerji ihtiyacını karşılama da çok etkili. Kısa sürede yorgunluğunuzu üzerinizden atmanızı sağlıyor. Yetersiz ve düzensiz beslenme sonucu oluşan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinden, 50 yaş sonrası kalp ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına kadar, son derece etkili ve verimli bir takviye.

Redoxon Üçlü Etki Efervesan Tablet

redoxon multivitamin
 • Redoxon Üçlü Etki Efervesan Tablet, Bayer tarafından üretilen ve 15 adet efervesan tablettten oluşan bir multivitamindir.
 • C ve D vitaminleri ile çinko gibi mineralleri içeren bu ürün, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • 11 yaş ve üzeri yetişkinler, Redoxon Üçlü Etki Efervesan Tablet’i kullanmak için bir bardakta 200 ml su içerisinde günde 1 adet tableti eritip içebilirler.

Redoxon Üçlü Etki Efervesan Tablet, C vitamini açısından güçlü bir destek olarak bilinir ve bağışıklık sistemini güçlendirmek, onarmak ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için kullanılır. Antioksidan özellikleri sayesinde enerjik hissetmenize yardımcı olur ve C vitamini desteği ile cildinizin canlı ve parlak görünmesine katkıda bulunur. Bayer üretimi olan bu kaliteli ürün, en çok tavsiye edilen ve tercih edilen multivitaminler arasında yer alır.

Nature’s Supreme For Men Multivitamin

natures multivitamin
 • Nature’s Supreme Multivitamin for Men: Erkekler için en iyi Multivitamindir!
 • 30, 60 ve 100’lük kutular olarak satılıyor. Günde 1 kapsül alınıyor.
 • Vitamin içeriği ağırlıklı olarak, C, B3, B5 vitamini olmak üzere A, B1, B2, B6, B8, B12, D3, E ve K vitamini ve folik asitten oluşuyor.
 • Mineral içeriği ise magnezyum ve çinko başta olmak üzere krom, manganez, bakır, iyot, Selenyum, molibden, vanadyum, aminoasitler olarak da Arjinin, Taurin, Glutamin, ve metiyonin bileşiminden oluşuyor.

Nature’s Supreme Multivitamin for Men, erkekler için özellikle geliştirilmiş ve zerdeçal içeren en iyi multivitamin seçeneklerinden biridir. Erkeklerin günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak üzere yoğun içerikli formülünde zerdeçal, koenzim Q10 ve ginseng ile desteklenmiştir. Vitamin bileşenlerinin hammaddesi Quali®-Blends, vitamin üretimi ve geliştirilmesinde dünya lideri olan DSM’in patentli markasıdır..

Supradyn Koenzim Q10 60 Tablet SUPRA60

supradyn multivitamin
 • Bayer üretimi olan Supradyn Koenzim Q10, film kaplı tablet şeklinde sunulan bir multivitamindir.
 • C vitamini ağırlıklı olup B2, B3, B5, B6, B9, B12 gibi B vitaminlerini de içermektedir.
 • Kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko gibi 9 farklı mineral barındırır.
 • Ayrıca 4,5 mg Koenzim Q10 içerir.

Supradyn Koenzim Q10, özellikle enerji eksikliği yaşayan ve yorgun hissedenler için ideal bir seçimdir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde enerjik ve canlı hissetmenizi sağlar. İçeriğindeki bileşenler duygu durumunuzu da olumlu yönde etkiler. Her gün tok karnına bir bardak su ile alınan 1 tablet Supradyn, enerjik ve sağlıklı bir yaşam için en çok bilinen ve önerilen multivitaminlerden biridir.

Ocean Smart Gummies Multivitamin Çiğnenebilir Tablet 64

ocean multivitamin
 • Ocean Smart Gummies Multivitamin jel formunda, 64 adet çiğnenebilir tabletten oluşuyor.
 • İçeriği başta C vitamini olmak üzere 9 vitamin, folik asit, inositol, çinko, manganez ve iyot minerallerinden oluşuyor.
 • Günlük kullanım miktarı olarak, 4 – 10 yaş çocuklar için 2 jel form, 11 yaş üzeri ve yetişkin bireyler için 3 jel form olarak tavsiye ediliyor.
 • Çilek, limon, portakal ve elma aroması içeriyor.

En iyi çocuk multivitamin markalarından biri olan Ocean Smart, çocukların vitamin ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yaygın olarak kullanılan bir ürün. Vücut gelişimi, kas ve kemik yapısının korunması, saç, tırnak ve cilt sağlığına katkı sağlaması sebebiyle çok talep gören markalardan biri. Kullanıcılar, ürünün jelibon formunda olmasını, çocukların tüketimi açısından çok iyi bir seçim olduğunu söylüyor. Çocukların iştahına katkısı da memnuniyet nedenlerinden bir diğeri.

Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 60 Kapsül

ligone multivitamin
 • Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 60 kapsülden oluşuyor.
 • İçeriğinde 100 mg beta glukan, 250 mcg lutein, 2 milyar probiyotik karışım, 13 ayrı vitamin ve 12 çeşit mineral bulunuyor.
 • Yetişkinlerin kullanımı için hazırlanmış bir takviye.
 • Günde 1 kapsül, yemekle birlikte, bir bardak su ile yutularak tüketilmesi öneriliyor.

Ligone Beta-Glucan Probiotik içerdiği 2 milyar probiyotik ile vücudun sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini destekliyor. B1, B2 ve B6 vitaminleri ile vücuda enerji veriyor. İçeriğinde bulunan A vitamini görme yetisinin, D vitamini kas ve kemik yapısının korunmasına katkı sağlıyor.  İçinde troit fonksiyonunun düzenlenmesine katkıda bulunan selenyum da var. Vegan ve vejetaryenler için uygun olmayabilir çünkü içinde sığır jelatini bulunuyor. Ürünü uzun süredir kullananların geri dönüşleri son derece olumlu ve memnuniyet puanları da yüksek.

Orzax Ocean Daily One Energy 30 Tablet

orzax multivitamin
 • Orzax Ocean Daily One Energy, çiğnenebilir jel formunda 30 tabletten oluşuyor.
 • İçeriğinde panax ginseng, koenzim q10, K2 vitamini ile beraber 12 adet daha vitamin ve 10 çeşit mineral var.
 • İçinde bulunan ginseng, fermantasyon tekniği ile ekstrakte edilmiş.
 • Koruyucu ve renklendirici içermiyor.

Kullanıcıların hem fiyat hem de kalite olarak beğendikleri bir ürün. İçerdiği B2, B6, B12 ve C vitamini, magnezyum ve demir sayesinde vücudun yorgunluğunu alıyor. Enerji veriyor. Metabolizmayı ve bağışıklık sistemini destekliyor. D ve K vitamini ile kemiklerin korunmasına yardımcı oluyor, kas fonksiyonlarını destekliyor. Etkisi güçlü, tavsiye edilen bir takviye.

Eczacıbaşı Medigard Vitamin Mineral Kompleks CoQ10 60 Tablet

eczacıbaşı multivitamin
 • Eczacıbaşı Medigard Vitamin Mineral Kompleks 60 tabletten oluşuyor ve yemekle birlikte, günde 1 servis olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.
 • Formülü koenzim q10 içeriyor.
 • Kalsiyum ağırlıklı bir ürün. Çinko, demir, selenyum, iyot, krom, mangan ve magnezyum da var.
 • Vitamin olarak da zengin bir takviye. A Vitamini, B1, B2, B3, B5, B6,D, E ve yüksek oranda C vitamini içeriyor.

Medigard Vitamin Mineral Kompleks CoQ10 selat formda, emilimi kolay, zengin minerallerden ve doğal kaynaklardan elde edilmiş vitaminlerden hazırlanmış, yüksek oranda koenzim g10 ile güçlendirilmiş bir gıda takviyesi. İçindeki A vitamini gözlere çok iyi geliyor. C vitamini açısından zengin olması, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Doktorların tavsiye ettiği bir ürün, iştah açıcı özelliği kilo almaya yardımcı oluyor. Kullananlar hem fiyat hem de ürünün kalitesini yüksek oranda olumlu değerlendirmiş.

Vitabiotics Immunace Multivitamin

vitabiotics multivitamin
 • Vitabiotics Immunace Multivitamin, 30 tabletten oluşuyor ve 11 yaş üzeri kişilerin kullanması için tavsiye ediliyor.
 • Günlük kullanım için önerilen miktar 1 tablet.
 • Vejetaryenlerin kullanabileceği bir ürün.
 • Vitabiotics multivitamin, son kullanma tarihine kadar içeriği hijyen içinde saklayabilen blisterli ambalajda satılıyor.

21 ayrı vitamin ve mineral içeriğinden oluşan Vitabiotics, çok etkili bir takviye gıda. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini, A,D, B2, B5, B6, B12 var. Çinko, selenyum, demir, bakır, magnezyum mineralleri var. Bağışıklığı destekliyor, yorgunluk ve bitkinlik için çok etkili. Turunçgil katkılı, taze ve enerjik hissettiriyor.

Amway Daily Nutriway

amway multivitamin
 • Amway Daily Nutriway 60 tabletten oluşuyor.
 • Kullanım tavsiyesi, yetişkinler için, yemekle birlikte, 1 tablet şeklinde.
 • İçinde yapay renklendirici, tatlandırıcı ve katkı maddesi bulunmuyor.
 • Doğal bitki özleri içeriyor.

Amway Daily Nutriway, temel vitamin ve mineraller ile birlikte bitki özleriyle de zenginleştirilmiş. C, B12, B6 vitaminleri ve folat, bakır, çinko ile bağışıklık sistemini destekliyor. C, E, B12 vitaminleri, çinko ve manganez içeriği ile hücreleri oksidatif stresten koruyor.

B grubu Vitaminler Ne işe Yarar?

Vitaminler konusunda sık sorulan sorulardan biri de B grubu vitaminlerin neden önemli olduğu oluyor. Pek çok kişi kendini iyi hissetmek için B12, B6 vb. vitaminleri takviye aldığını söyler. Pekiyi bu B grubu vitaminler nedir ve ne işe yarar?

 • B1 Vitamini (Tiamin): Özellikle tam tahıllı ürünlerde bulunur ve karbonhidratların parçalanmasına ve vücudun enerji açısından reaksiyona girmesine yardımcı olur. Böylece metabolizma daha hızlı çalışır, kişi kendini daha enerjik ve pozitif hisseder.
 • B3 Vitamini (Niasin): Vücutta yeterli oranda bulunduğunda yorgunluk ve bitkinlik şikâyetleriniz azalır. Kendinizi zinde hissetmenizi sağlar. İçinde B3 bulunan bazı gıdalar şunlardır; tavuk, balık, esmer pirinç, fıstık, süt, tam tahıllı gıdalar.
 • B6 Vitamini: Ağırlıklı olarak, patates, pirinç, kırmızı et, ay çekirdeğinde bulunur. B6 vitamini de vücudun enerji oluşumuna katkı sağlar, yorgun ve bitkin düşmenizi engeller.
 • B12 Vitamini: Düzgün işleyen bir metabolizma için çok elzem bir vitamindir. Güçlü bir hafıza, sağlıklı bir sinir sistemi, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, cilt sağlığı gibi vücudun pek çok fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur. B12 vitaminini en çok temin ettiğimiz besinler ağırlıklı olarak balık ve kırmızı ettir.

En İyi Multivitamin Tavsiyeleri: Sıkça Sorulan Sorular ve Kullanıcıların Merak Ettikleri

Bu yazıda, en iyi multivitamin tavsiyelerini sunarken, doğru ürün seçimi ve kullanımı konusunda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmayı amaçlıyoruz. İşte en popüler multivitaminler hakkında merak edilenler ve bu konuda en sık sorulan sorulara verilecek detaylı cevaplar…

Multivitaminlerin faydaları nelerdir?

Cevap: Multivitaminler, vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olarak enerji seviyelerini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt, saç ve tırnak sağlığını destekler ve genel sağlığın korunmasına katkıda bulunur.

Hangi multivitamin markaları en iyisidir?

Cevap: En iyi multivitamin markaları, kaliteli içerikler, bilimsel araştırmalara dayalı formüller ve kullanıcı memnuniyeti açısından sektörde öne çıkanlardır. Örnek olarak, Nature’s Supreme, Solgar, Redoxon ve Supradyn gibi markalar sayılabilir.

Hangi yaş grupları için multivitamin kullanılmalıdır?

Cevap: Her yaş grubu için farklı ihtiyaçlara yönelik multivitaminler bulunmaktadır. Çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar için özel olarak formüle edilmiş multivitaminler mevcuttur. İhtiyaçlarınıza ve yaşınıza uygun bir multivitamin seçmekte fayda vardır.

Multivitaminlerin yan etkileri var mıdır?

Cevap: Çoğu insan için multivitaminler güvenli olsa da, bazı durumlarda yan etkiler görülebilir. Aşırı dozda alındığında mide bulantısı, ishal, baş ağrısı veya alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilere neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışarak en uygun dozajı belirlemekte fayda vardır.

Multivitaminlerin doğal alternatifleri var mıdır?

Cevap Vitamin ve minerallerin en doğal kaynakları meyve, sebze, tam tahıllar, yağlı tohumlar ve deniz ürünleri gibi sağlıklı gıdalardır. Dengeli ve çeşitli bir diyetle, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri doğal yollarla alabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda, özellikle beslenme alışkanlıkları ve yaşam koşulları nedeniyle eksiklikler yaşanabilir. Bu durumlarda multivitamin takviyeleri faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir: En İyi Omega-3 Balık Yağı

Sorumluluk Reddi:

Bu makalede sunulan “En İyi Multivitamin Tavsiyeleri” sadece genel bilgi ve eğitim amaçlıdır. İçerik, tıbbi öneri veya profesyonel tedavi önerisi olarak kabul edilmemelidir. Her bireyin sağlık durumu ve ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle, bu makalede sunulan bilgilere dayanarak ilaç tedavisi veya multivitamin kullanımı başlatmadan önce mutlaka doktorunuz veya sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Herhangi bir sağlık sorunu yaşayanlar veya reçeteli ilaçlar kullananlar, multivitamin kullanımı ile ilgili olarak doktorlarına danışmalıdırlar. Bu makalede bahsedilen ürünlerin kullanımıyla ilgili olarak, herhangi bir yan etki, sağlık sorunu veya olumsuz reaksiyon meydana gelirse, derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Makale yazarı ve yayıncısı, bu makalede yer alan bilgilerin doğruluğu, eksiksizliği veya uygunluğu konusunda hiçbir garanti vermemekte olup, bu bilgilere dayalı olarak alınan kararlar veya uygulanan tedavilerden doğabilecek herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Bu nedenle, en iyi multivitamin seçimi ve kullanımı ile ilgili olarak, her zaman sağlık uzmanlarının önerilerine başvurulmalıdır.