En İyi Çamaşır Deterjanı

Çamaşır deterjanları eskiden, leke çıkarmada ne kadar etkili formüller içerdiği, nasıl beyazlattığı ve içinde birçok kimyasal madde olması ile övülür ve reklamı yapılırdı. Ancak günümüzün duyarlıkları şimdi çok farklı. Kanserojen ve alerjik maddelerin zararlı etkileri konusunda bilinçlenen tüketiciler artık daha çok çevre dostu, geri dönüştürülebilir paketlerde satılan deterjanları tercih ediyor. Organik maddelerden, doğal minerallerden yapılmış deterjanların çevreye daha az zarar vereceği düşüncesiyle, gelişen bu duyarlıklar deterjan üreticilerinin de teknolojilerini bu yönde yenilemesini ve daha çevre dostu deterjanlar üretmesini sağladı. Hem çamaşırı daha temiz yıkayan ama hem de cilde ve çevreye zararlı olmayan, tabii çamaşıra da zarar vermeyen, aksine rengini ve dokusunu koruyan çamaşır deterjanları tüketicilerin tercihlerinde ilk sıraya yerleşti. Bu arada önceden sadece toz halinde üretilen deterjanlar artık sıvı ve jel olarak da üretilip, kullanılıyor. Pekiyi, hangi deterjan daha iyi? Merak edenler için artılarını ve eksilerini şöyle sıralayabiliriz.

En İyi Çamaşır Deterjanı SıralamasıPuan
Ariel Automat Extra Kokulu10/10
Perwoll Hassas Bakım Çamaşır Deterjanı10/10
Alo Platinum Fairy Etkili Çamaşır Deterjanı9.9/10
Omo Matik Active Fresh Konsantre9.9/10
Bingo Matik Leke Tanıma + Anti-Aging9.9/10
Rinso Limon ve Karbonat Toz Deterjan9.9/10
Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi9.8/10
Amway Home Premium Konsantre Toz Çamaşır Deterjanı9.8/10
Boron Toz Deterjan Doğal Temizlik9.5/10
Green Clean Organik Lavanta Yağlı Baby Bitkisel Çamaşır Deterjanı9.5/10
Mintax Toz Çamaşır Deterjanı Lavanta Bahçesi 4.5 Kg9.5/10
ABC Matik Parlak Beyazlar Çamaşır Deterjanı9.5/10

Toz deterjan mı daha iyi sıvı deterjan mı?

 • Toz deterjan sıvı deterjana göre daha dayanıklıdır. Bu sayede raf ömrü daha uzun oluyor.
 • Toz deterjanların bazıları çamaşırlarda kalıntı bırakabiliyor ve düşük sıcaklıklarda yeterince iyi sonuç vermeyebiliyor. Sıvı deterjanların suda çözünürlükleri daha iyi. Düşük sıcaklıklarda da etkin temizlik sağlayabiliyor.
 • Sıvı deterjanlar özellikle suyun sert olduğu bölgelerde daha çok tercih ediliyor çünkü toz deterjanlar suyun sertlik derecesi arttıkça daha az etkili oluyor.

Sahte deterjanlara dikkat!

Sahte deterjanlar sağlığımız açısından çok ciddi bir risk oluşturuyor. Her ne kadar çok sıkı kontroller ile bu insan sağlığını hiçe sayan, tehlikeli ve yasa dışı faaliyetler ortadan kaldırılmaya çalışılsa da zaman zaman gözden kaçmayı başaran kötü niyetli kişiler tehlike yaratmaya fırsat bulabiliyor. Pekiyi bir deterjanın sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Öncelikle her zaman aldığınız deterjan markası bu kez aynı sonucu vermiyorsa o üründen şüphelenmeniz gerekir çünkü deterjanlar belirli standartlara uygun olarak üretilir ve bu nedenle normal şartlarda sonuçlarının da aynı olması beklenir.

Sahte deterjanların ambalaj kalitesi, taklit ettiği deterjanın kalitesinde değildir. Ambalajının boyası elinizi boyayabilir. Ambalajı geri dönüşümlü olan bir çamaşır deterjanı taklit edildi ise sahtesinin ambalajı geri dönüşümlü paket şeklinde değildir.

Deterjanlarınızı mutlaka güvenilir olduğundan emin olduğunuz, sahte ürün satarak marka değerini riske atmayacak marketlerden ya da alışveriş sitelerinden almanız çok daha doğru olacaktır. Bu şekilde kendinizin ve ailenizin sağlığını daha kolay koruyabilirsiniz.

En İyi Çamaşır Deterjanı Markaları

Güvenilir ve kullananların memnun kaldığı deterjan markalarını aşağıda sizin için sıraladık. Markaların çeşitli kokuya sahip başka ürünleri de bulunuyor. Bu yüzden markaya karar verdikten sonra diğer ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Ekibimizin belirlemiş olduğu çamaşır deterjanı tavsiye listesi, kapsamlı bir araştırma sonucunda elde edilmiştir.

Ariel Automat Extra Kokulu

ariel çamaşır deterjanı
 • Renkliler çamaşırlar için uygun
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı 67 kez
 • Bir paketin toplam ağırlığı 10 Kg

Ariel markası genellikle temizlik konusunda ekstra titiz olan kullanıcıların tercih ettiği bir marka. Çok güçlü bir formülü var. En zorlu lekelerde bile leke çıkarıcıya ihtiyaç duymadan çamaşırları tertemiz yapıyor. Çamaşırın rengine dokusuna zarar vermeden temizliyor. Ariel Automat Extra Kokulu ise sadece temizliği ile değil, kokusu ile de çok beğeniliyor. Kokusu uzun süre devam ediyor. 10 kg’lık paketler halinde satılıyor. Kullanıcıların en yüksek notları verdiği ve memnuniyetini belirttiği bir deterjan markası Ariel.

Perwoll Hassas Bakım Çamaşır Deterjanı

perwoll çamaşır deterjanı
 • Siyah, renkli, bakım onarım ve beyaz çamaşır seçenekleri
 • Ürün tipi sıvı deterjan
 • Yıkama sayısı 200 kez
 • Bir kutudaki deterjan miktarı 3 L

Perwoll Hassas Bakım Çamaşır Deterjanı, pahalı deterjanlar içinde fiyat olarak daha avantajlı bir deterjan. 3 litrelik kutu ile 200 kez çamaşır yıkayabiliyorsunuz. Siyah çamaşırlar üzerindeki etkisi çok beğeniliyor. Çamaşırın renklerini koruyor, renklilerde ise renklerin karışmasını engelliyor. Renkli çamaşırlar her yıkamadan sonra canlı ve parlak görünümünü koruyor. Doku bakım ve onarım özelliği sayesinde çamaşırlar hemen yıpranmıyor ve uzun süre formunu koruyor. Binlerce kullanıcı yorumu olan ve yüksek oranda peformansı beğenilen ve tavsiye edilen bir deterjan markası.

Alo Platinum Fairy Etkili Çamaşır Deterjanı

alo çamaşır deterjanı
 • Renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi sıvı deterjan
 • Yıkama sayısı 88 kez
 • Bir kutudaki çamaşır deterjanı miktarı 1.43 L

Alo markası piyasada en bilinen ve uzun yıllardır çamaşır temizliğinde ilk sıralarda tercih edilen bir marka. Özellikle Alo Platinum Fairy yağ çözücü özel bir formül ile üretilmiş. Bu sayede yağ lekeleri gibi en zorlu lekelerde bile işe yarıyor. Alo Platinum Fairy Etkili deterjanın toz halinde satılanı da var. Renkli çamaşırlarda çok iyi sonuç veren bir deterjan. Renklerin bozulmasını önlüyor. Renkler canlı ve parlak görünüyor. Kullanıcıların en yüksek puanlama yaptığı deterjan markalarından biri.

Omo Matik Active Fresh Konsantre

omo çamaşır deterjanı
 • Beyaz ve açık renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı 10 kez
 • Bir pakette 1.5 kilo toz deterjan var, 10 kg’lık paketleri de mevcut

OMO, en iyi temizlik markası kategorisinde dünyaca ünlü UNİLEVER firmasının bir ürünü. Türkiye’de de çok popüler bir marka. En çok satan çamaşır deterjanı sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Omo Matik Active Fresh beyazları yıpratmadan, sarartmadan, kaynatmışçasına temiz ve beyaz bir şekilde yıkıyor. Kullanıcılar kokusunun güzelliğine özellikle vurgu yapıyor. Doğada çözünebilir içeriklerden üretilmesi ve geri dönüşümlü ambalajla satılması Omo toz deterjanın daha da çok tercih edilmesin sağlayan etkenler olarak öne çıkıyor.

Bingo Matik Leke Tanıma + Anti-Aging

bingo çamaşır deterjanı
 • Hem beyaz hem de renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı 67 kez
 • Bir paket 10 Kg

Bingo Matik Renkli & Beyaz Çamaşır Deterjanı her açıdan avantajlı bir deterjan. Bir kere fiyatı diğer markalara göre uygun. İkinci olarak da tek bir deterjanla hem beyazları hem de renklileri yıkayabiliyorsunuz. Renkliye, beyaza, siyaha ayrı ayrı deterjan almak zorunda kalmıyorsunuz. Kalabalık ve bütçe kontrolü yapan ailelerin ilk sırada tercih ettiği marka Bingo. Temizlik konusunda kullanıcı yorumları ise gayet olumlu.

Rinso Limon ve Karbonat Toz Deterjan

rinso çamaşır deterjanı
 • Hem beyaz hem de renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı 53 kez
 • Bir paket 8 Kg

Rinso Toz Deterjan da fiyat açısından uygun bir marka ama kalite olarak hiçte fena değil. Çamaşırlar makineden çok hoş bir kokuyla çıkıyor. Temiz ve parlak görünüyor. Hem renkliler için hem de beyazlar için aynı deterjanı kullanmak zaman ve para açısından çok önemli bir avantaj. Tam bir fiyat – performans ürünü. Bütçesini fazla zorlamak istemeyenlerin tercihi olan Rinso Toz Deterjan için kullanıcı yorumları gayet iyi. Sadece birkaç kullanıcı renkleri karıştırdığına dair yorum yazmış. Yalnız bu sorunun genelde yıkama bittikten sonra renkli çamaşırları uzun süre makinede tutmakla da oluşabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı Leylak Bahçesi

tursil çamaşır deterjanı
 • Hem beyaz hem de renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi sıvı deterjan
 • Yıkama sayısı 44 kez
 • Bir paket 3.2 L

Tursil markası Türkiye’de çok eski yıllardan bu yana kullanılıyor. Tursil önceleri anneannelerimize eşlik ederken sonra annemize şimdi de bizlere eşlik etmeye devam ediyor. Ben beyazlar için ayrı renkliler için ayrı deterjan kullanmaya uğraşamam diyorsanız Tursil Sıvı Çamaşır Deterjanı tam size göre. Güçlü bir formülü var. Kalıntı bırakmıyor ve kolay durulanıyor. Kokusu çok ferah ve kalıcı. Fiyat nispeten daha uygun. Çok satan deterjanlardan ve kullanıcı memnun.

Amway Home Premium Konsantre Toz Çamaşır Deterjanı

amway çamaşır deterjanı
 • Hem beyaz hem de renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı 133 kez
 • Bir paket 3 Kg

Amway Home çamaşır Deterjanı, doğada çözülebilen içeriklerden oluşmuş, çevre dostu bir ürün olarak biliniyor. Yağlı lekeler olsun, meyve, kahve lekeleri olsun güçlü ve etkili formülü ile çamaşırlarda çok güzel sonuçlar veriyor. Özellikle beyazlarda göze çarpan bir fark yaratıyor. 30 ve 90 derece arası her sıcaklıkta aynı etkiyi gösteriyor. Dermatolojik açıdan cilde zararlı olmayışı tercih nedenleri içinde en öne çıkan özelliği. En yüksek fiyatlı çamaşır deterjanlardan biri ama çevre dostu olması, cilde zarar vermemesi ve temizlikte de çok iyi sonuç vermesi Amway çamaşır deterjanının daha çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Boron Toz Deterjan Doğal Temizlik

boron çamaşır deterjanı
 • Beyaz çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı 26 kez
 • Bir paket 4 Kg

Eti Maden İşletmeleri kurumunun ürünü olan Boron Çamaşır Deterjanı yerli bir üretim. Piyasaya çıktığından bu yana tüketicinin beğenip rağbet ettiği, başka deterjanlara tercih ettiği bir marka. Boron Toz Deterjan bor madeni mineralleri ve diğer doğal maddelerden yapılmış. Petrol türevleri ve fosfat içermiyor. Çamaşırlar hem bembeyaz hem de yumuşacık oluyor. Özellikle cilde zararlı kimyasallar içermemesi çocukların çamaşır temizliğinde kullanımını ön plana çıkarıyor. Kullanıcı yorumları da bu yönde. Yorum yapan binlerce tüketici, bebeklerinin çamaşırları için Boron markasına güvendiklerini belirtiyor.

Green Clean Organik Lavanta Yağlı Baby Bitkisel Çamaşır Deterjanı

green clean çamaşır deterjanı
 • Beyaz ve renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi sıvı deterjan
 • Yıkama sayısı belirtilmemiş
 • Bir paket 2.75 L

Green Clean Bitkisel Çamaşır Deterjanı çevre dostu deterjan grubundan. Sles, Kolor, Gdo, paraben, sentetik parfüm ve fosfat içermiyor. Bitkisel ve ekogaranti sertifikası var. Bu özelliklerinden dolayı bilhassa bebek çamaşırlarının temizliğinde tercih ediliyor. Bebeklerin hassas cildine zarar vermiyor. Giysileri soldurmadan ve kalıntı bırakmadan temizliyor. Kullanıcı değerlendirmeleri %90 oranında tam puan.

Mintax Toz Çamaşır Deterjanı Lavanta Bahçesi 4.5 Kg

mintax çamaşır deterjanı
 • Beyaz ve renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama sayısı belirtilmemiş
 • Bir paket 4.5 Kg

Mintax Toz Deterjan herhalde bu sektörün en eski yerli firmalarından biri.  1955 yılından bu yana üç nesildir Türk ailesinin temizlik deterjanı olarak yerini koruyor. Fiyat olarak uygun. Lavanta parfümü içeren kokusu sayesinde çamaşırlar çok güzel kokuyor. Hem kalite hem de fiyat olarak tam bir bütçe dostu. Üstelik kullanıcılardan tam not alan bir deterjan çünkü hem uygun ve de hem de temizleme gücü gayet başarılı.

ABC Matik Parlak Beyazlar Çamaşır Deterjanı

abc çamaşır deterjanı
 • Beyaz ve renkli çamaşırlar için
 • Ürün tipi toz deterjan
 • Yıkama 66 belirtilmemiş
 • Bir paket 10 Kg

ABC Matik Çamaşır Deterjanı Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermaye ile kurulmuş temizlik ürünleri markalarından biri. Yetmişlerden bu yana beğenilerek kullanılıyor. En büyük avantajı fiyatı. Pahalı deterjanlara fazla para vermek istemeyenlerin özellikle tercih ettiği bir marka. Sonuçları da gayet iyi. Kullanıcıların yaptıkları değerlendirmelere bakılırsa büyük oranda tüketicinin memnun kaldığı bir ürün.

Yorum yapın