En İyi Saz Markaları

Türk müzik enstrümanları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan saz, oldukça eski bir tarihe sahip. Birçok sanatçının geleneksel sanatçının tercih ettiği sazlar, günümüzde de birçok kişinin ilgisini çekmiş durumda. Saz öğrenmek isteyen veya artık kendi sazını almak isteyenler için en iyi saz markaları yazısını hazırladık. Birkaç temel bilgi verdikten sonra, aşağıda en iyi sazların listesine ulaşabilirsiniz.

Kısa Sap Bağlama Nedir?

Kısa sap bağlama, uzun saptan farklı olarak dört perde eksiktir. Uzun saptaki perdelerin başında bulunan Si ve Do perdeleri çıkarılarak daha kolay çalınması sağlanmıştır. Kısa sap çalma tekniği bağlama düzeni olarak ifade edilmektedir.

Uzun Sap Bağlama Nedir?

Uzun sap bağlama, sapında daha çok perde olan bir sazdır. Kara düzen olarak çalınır. Çok köklü bir geçmişe sahip, geleneksel sazımızdır. Çalması ustalık ister. Uzun sapı sayesinde son derece esnek ve zengin bir ses aralığına sahiptir ve geniş bir aralıkta çalma imkânı verir.

En İyi Saz Markaları

Kendi tarzınıza ve ihtiyacınıza göre saz türünü belirlediyseniz, artık ekipmanlarıyla birlikte en iyi sazı seçebiliriz. Aşağıda en kaliteli ve en iyi saz çeşitlerini görebilirsiniz.

Doremi Kısa Sap Bağlama (Saz) Seti (Bağlama-Kılıf-Akort Cihazı-Yedek Tel-Tezene-Metot)

doremi saz

Doremi Kısa Sap Bağlama, bir set halinde satılıyor. Setin içinde bağlamanın yanı sıra bağlama kılıfı, akort cihazı, yedek tel, tezene ve metot bulunuyor. Sazın kapağı ladin ağacından, sapı ise maun ağacından yapılmış. Vernik cilası da yapılmış olan Doremi kısa sap bağlamanın 19 perdesi bulunuyor. Son derece kaliteli ve sağlam bir malzemeden hazırlanmış. Uzun yıllar sapasağlam olarak müzik yolculuğunuza eşlik edecek bir bağlama olduğunu söylemek mümkün. Fiyat olarak da performans olarak da ilk sıralarda yer alan bir marka. Sağlamlığının yanı sıra çok da şık ve natürel bir tasarımı var. Kullanıcılar bağlamadan memnun olduklarını, bir sıkıntı yaşamadıklarını ifade ediyorlar. Kullanıcı puanları da oldukça yüksek.

Müzikhane Jak Girişli Kısa Sap Bağlama Seti

müzikhane saz

Müzikhane markasının atölyelerinde üretilen Müzikhane jak girişli kısa sap bağlam seti, kılıfı, bir takım yedek teli ve tezeneleri ile birlikte satılıyor. Yaprak maun ve ceviz ağacından üretilmiş olan bu kısa sap bağlamanın jak girişi de mevcut. Bu sayede bağlamayı amfilere ya da bilgisayarlara ve çeşitli ses sistemlerine bağlayabilirsiniz. Müzikhane markasının atölyelerinden çıkan birçok saz gibi son derece şık bir tasarımı var. Vernik cilası da özenle yapılmış. Sazın fiyatı emsallerine göre uygun. Özellikle yeni başlayanlara tavsiye edilen bir bağlama. Kullanıcı değerlendirmeleri yüksek oranda olumlu. Puanları da aynı şekilde. Çoğunluk dört yıldız ve üzeri olarak değerlendirmiş.

Dest Uzun Sap Dut Bağlama Saz Asl109

dest saz
n11 Fiyatı

Dest Uzun Sap Dut Bağlama Saz Asl109 uzun sap bir saz. Teknesi dut ağacından yapılmış. Tekne ölçüsü 38 cm. Ladin kapak ve ceviz burgu olarak hazırlanmış bu uzun sap bağlamanın 23 perdesi var. İki köprü arasındaki uzaklığın ölçüsü ise 80 cm. Bağlama bir set olarak satılıyor. Setin içinde bağlama kılıfı, bir takım yedek tel ve mızrap bulunuyor. Dest uzun sap dut bağlamanın en beğenilen özelliği sesinin çok kaliteli olması. Kullanıcılar özellikle bağlamanın bu yönüne vurgu yapmış. Olumsuz bir değerlendirme neredeyse yok gibi. Puanlar çoğunlukla 5 üzerinden 5 ya da en düşük 4 olarak görünüyor. Beğenilen ve tavsiye edilen bir saz.

Gold Ceviz Ağacı Kısa Sap Bağlama

gold saz
n11 Fiyatı

Ceviz ağacından yapılmış olan Gold ceviz ağacı kısa sap bağlama öncelikle şık tasarımı ile öne çıkıyor. Bağlamanın ön kapağı ladinden hazırlanmış. Sap kısmı ise kelebek ağacından. Burguları ise plastik malzemeden üretilmiş. Şeritli görünümü çok beğenilen Gold ceviz kısa sap bağlama özellikle ses kalitesi ve temiz tonları ile öne çıkıyor. 19 perde olarak tasarlanmış bu kısa sap bağlama özellikle yeni başlayanlar için ideal. Bir diğer özelliği de üzerinde 2 band ekolayzır bulunması.  Bu sayede bağlamanızı amfiye bağlayabiliyorsunuz. Özellikle sahnede çalmak isteyenler için çok önemli bir özellik olduğunu hatırlatmak gerek. Ayrıca sazın üzerinde bulunan ton düğmeleri sayesinde tonları değiştirebilir, amfiye gitmeden önce sesi istediğiniz oranda açabilirsiniz ya da tam tersi kısabilirsiniz. Parlak cila yapılmış olarak satılan saz, kılıfı, bir takım yedek teli ve 10 adet tezenesi ile beraber satılıyor. Kullanıcıların tam not verdiği saz markalarından biri olan Gold ceviz bağlama, görenleri saz çalmaya heveslendirecek güzellikte bir sese ve tasarıma sahip.

Manuel Raymond Bağlama Yaprak Maun Uzun Bymu+Kılıf Hediyeli

manuel raymond saz

Manuel Raymond bağlama özellikle tasarımının şıklığı ile ön plana çıkıyor. Rengi, cilası, süslemeleri ile çok zarif bir görünümü var. Malzemesi kaliteli. Gövdesi sağlam. Teknesi yaprak saz olarak maun ağacından yapılmış. Ön kapak ladin, sap kısmı ise akgürgen ağacından. İster amatör ister profesyonel olsun her yaşta müzisyenin rahatlıkla kullanabileceği ve tercih edeceği bir saz. Kullanımı kolay, ses kalitesi çok iyi. Akort cihazı ile akort ediliyor. Perde sayısı 23.  Sazda gizli eşik altı manyetik var. Gizli cihaz mikrofonu sayesinde bağlamanızı bir amplifikatöre ya da bir ses kaydedici cihaza bağlayabilirsiniz.   Bağlama, kılıfı ile beraber satılıyor. Kalitesine oranla fiyatı oldukça uygun. Kullanıcı değerlendirmeleri yüksek oranda olumlu. Tavsiye edilen bir saz.

Yılmaz Müzik Evi Kısa Saplı Sahne Sazı

yılmaz müzik evi saz

Yılmaz Müzik Evi, İstanbul’un en iyi saz üreticilerinden bir olarak öne çıkıyor. Birbirinden güzel ve kaliteli sazlar üreten firma tasarımları ile de göz dolduruyor. Özellikle profesyonellerin tercih ettiği Yılmaz Müzik Evi’nin bağlama modelleri içinde kısa saplı kelebek bağlama en çok talep görenlerden.  Bağlamada iki adet ses kafesi var. Tekne boyu 42 cm ve Artvin Ladininden yapılmış. Klavyesi ve çerçevesi abanoz ağacından. Burgular pelesenk. Do karar sesinde olan bağlamayı istediğinizde Do Diyeze de çekebilirsiniz. Ses kalitesi çok çok iyi. Kullanıcıların tam not verdiği ve ısrarla tavsiye ettiği bir saz olduğunu belirtelim.

Lore Uzun Saplı Bağlama Seti

lore saz

Lore Uzun Saplı Bağlama Seti, özellikle bağlama çalmaya heves eden ve yeni başlayanlar için seçtiğimiz bir diğer saz markası. Gövdesi dut, sapı ise gürgen ağacından yapılmış. Ön kapak ladin, burgular ise bakalit. Sesi temiz. Açık renkli ve şık bir tasarımı var. Fiyat olarak da gayet uygun. Lore Uzun Saplı Bağlama Seti, su geçirmez kılıfı ve 1 adet mızrabı ile birlikte satılıyor. Kullanıcıların değerlendirmeleri yüksek oranda olumlu.

Nanomik Kısa Sap Saz Bağlama Seti + Öğretici Kitap

nanomik saz

Yeni başlayanlar için seçtiğimiz bir başka saz markası, Nanomik Kısa Sap Saz Bağlama Seti, öğretici kitap hediyeli olarak satılıyor. Kapağı ladinden yapılmış olan bağlamada yaprak maun ağacı kullanılmış. Cilası parlak vernik cila. Saz 19 perdeden oluşuyor. Setin içinde bir adet su geçirmez kılıf, bir takım tel, bir adet akort cihazı ve mızrap bulunuyor. Kaliteli malzemeden yapılmış bir saz. Kullanıcılar bu güzel saza 5 yıldız vermiş.

Anadolu Müzik And-Kom-01 Maun Tekne Özel Kompozit Saz – Kısa Sap

anadolu müzik saz

Anadolu Müzik And-Kom-01 Maun Tekne Özel Kompozit Saz – Kısa Sap, 40 cm tekne uzunluğuna sahip. Tekne, desenli maun, kapak ladin, sap ve burgu akgürgen ağacından yapılmış kompozit bir saz. Vernik cilalı ve 19 perdesi var. Sağlam ve dayanıklı. Özellikle renk uyumu çok güzel. Kafes motifleri dikkat çekici. Temiz ve kaliteli bir sesi var. Kullanıcılar bu saza yüksek oranda beş yıldız vermiş.

MCK AKADEMİ SAZ EVİ Divan Bağlama

mck akademi saz

MCK AKADEMİ SAZ EVİ Divan Bağlama, siyah rengi ve son derece etkileyici tasarımı ile dikkat çekiyor. Rengi ve parlak kaplaması ile kucağınızda duruşunun çok havalı olduğunu belirtmeliyiz. Tasarımının çekiciliğinin yanı sıra çalması da çok rahat bir saz. Tel seviyesi yüksek değil. Ayrıca sazda jak girişi de bulunuyor. Malzemesi sağlam, sesi kaliteli, temiz. Saz kılıfı, yedek tel takımı ve tezenesi ile birlikte satılıyor. Kullanıcıların övgüyle bahsettiği bir saz.

En iyi piyano sayfamız da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın