En İyi Pırlanta Markaları

Nişan, düğün, söz gibi özel günlerin bir nişanesi olarak, özellikle de evlilik tekliflerinin vazgeçilmez sembolü niteliğindeki pırlanta yüzükler hem bütçemizin hem de kültürel ritüellerimizin pahalı ve önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Eskiden ya da belki de artık çok eskiden demek lazım, birer alyans ile tamamlanan bu işler, tek taş pırlanta yüzük olmadan başlayamıyor bile. Bunda kültürel trendlerin etkisi yadsınamaz ise de bir tektaş pırlanta yüzüğün estetiği ve güzelliğinin yarattığı etkiyi de görmezden gelemeyiz. Pırlantanın şıklığı, zarifliği, parlaklığı hele de usta bir zanaatkârın ve tasarımcının ellerinde şekillendiyse, mücevher olarak gerçekten göz alıcı güzelliklere dönüşebiliyor.

Pırlanta kübik formda, kristalize olmuş saf karbon içeren, doğal bir mineral aslında. Doğada nadir bulunan tüm maden ve mineraller gibi son derece değerli ve pahalı. İşlenmesi tecrübe ve ustalık istiyor. Değeri ise karat ile ölçülüyor. Tektaş pırlanta yüzüklerden başka, zarif küpeler, kolyeler, yüzükler, bileklikler, broşlar, kol düğmeleri, pırlanta taşlı saatler gibi pek çok değerli takı ve aksesuarın tasarımında da pırlanta taşlar kullanılıyor.

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

Mücevher tutkunlarının sahip olmayı arzuladıkları en değerli takı ve aksesuarlar elmas ve pırlanta ile dizayn edilmiş olan mücevherler oluyor çoğunlukla. İşlendiğinde parlaklığı ve güzelliği ile göz kamaştıran elmas ve pırlanta taşlar doğada çok nadir bulunuyor. Çıkarması da işlemesi de son derece zor ve pahalı. Pekiyi elmas ile pırlanta arasındaki fark nedir? Aslına bakarsanız elmas da pırlanta da aynı kristalize karbon minerali. Hammadde olarak bir farkları yok yani. Elmas, pırlantanın işlenmemiş hali desek yanlış olmaz. Fark, ham elmasın kesim şekline göre oluşuyor.

Elmas mı Daha Değerli Pırlanta mı?

Bu sorunun cevabı aslında “elmas nedir?” sorusunun yanıtında gizli. Elmas doğada nadir olarak bulunan ve bilinen en sert madenlerden biri. Göz kamaştırıcı ve büyüleyici güzelliği ile en değerli taş olarak, en başta mücevher sektöründe kullanılıyor ama teknolojik ürünlerin yapımında ve sanayinin çeşitli iş kollarında da kullanım alanı olan bir maden. Elmas kuyumculukta işlenerek süs eşyası haline getiriliyor. Pırlantaya dönüşmesi ise oldukça zahmetli ve ustalık isteyen bir süreç. Mücevher olarak kullanmak amacıyla işlenen elmas 57-58 köşeli küçük yüzey -ki buna façeta deniyor- oluşturacak şekilde yontulup kübik olarak şekillendiriliyor. Zaten pırlantanın kalitesi de bu kesme ve yontma işinin kusursuzluğu, oluşan pırlantanın saflığı ve parlaklığına bakılarak ölçülüyor.

En bilinen yanlışlardan biri de elmasın pırlantadan daha değerli olduğu bilgisi. Oysa elmasın farklı şekillerde kesilmesinden elde edilen pırlantanın, kesimi ve işlenmesi elmasa göre çok daha zor ve zahmetli. Özel bir yetenek, eğitim ve ustalık isteyen bir iş. Elmas öyle kolayca pırlanta olmuyor. Yıllarca verilen eğitim, çıraklıktan ustalığa aktarılan bilgi ve deneyim sonucu yetişen zanaatkâr kuyumcuların, becerikli ellerinde pırlantaya dönüşüp, gerçek değerine ulaşıyor.  Bu nedenle sanıldığının aksine, pırlanta, elmastan çok daha değerli bir taş olarak fiyatlandırılıp satışa sunuluyor.

En İyi Pırlanta Markası Hangisi?

Türkiye’de kuyumculuk zanaatı çok köklü bir geçmişe sahip. Dünyaca ün kazanmış pek çok yerli pırlanta markası var. Son derece zengin ve başarılı koleksiyonlar hazırlayan bu markaları ve birkaç tane de global pırlanta markasını, pırlanta almak için araştırma yapan ve karar vermekte zorlananlar için araştırıp, listeledik.

Atasay Kuyumculuk

atasay

Atasay Kuyumculuk sektördeki en eski ve köklü firmalardan biri. 1937 yılında Sarraf Hacı Mustafa Kamer tarafından kurulmuş ve giderek gelişip, büyüyerek bugünkü marka değerine ulaşmış. Özellikle pırlantada Türkiye’nin en ünlü ve saygın markalarından biri olarak anılıyor. Lüks ürün tercih eden müşterisinin yanı sıra her kesime hitap edecek bir ürün skalasına sahip. Tasarımları hem çok zarif hem de özgün. Özellikle tektaş pırlanta ve pırlanta baget yüzük modelleri hem farklı fiyat seçenekleri hem de tasarımlarının güzelliği ile öne çıkıyor. İster evlilik teklifi için isterseniz anneler günü için, özel bir hediye olarak birbirinden güzel Atasay modellerinden birini seçebilirsiniz. Ürünler garantili ve sertifikalı. Tercihini Atasay Pırlantadan yapan kullanıcılar ürünlere tam puan vermiş.

Zen Pırlanta

zen pırlanta

Zen Pırlanta, 1890 yılında kurulmuş, sektörün en eski, deneyimli ve lider firmalarından. Koleksiyonlarını sürekli yenileyen, klasik modellerinin yanı sıra özellikle modern tasarımları ile de öne çıkan bir marka. Avrupa’nın en büyük pırlanta üreticisi olan Zen Pırlanta, çok geniş bir model kataloğuna sahip. Zen Pırlantanın mücevher kataloğunda her zevke ve bütçeye uygun pırlanta takı bulmak mümkün. Tektaş pırlanta yüzükleri, pırlanta alyansları ve renkli taşlardan tasarlanmış modellerinin yanı sıra Zen Pırlanta’nın pırlantalı saat koleksiyonu, kravat iğnesi, kol düğmesi, kalem, cüzdan ve kemer gibi özgün tasarımları ile öne çıkan pırlantalı aksesuarları da var. Satış sonrası hizmetleri de olumlu yorumlar almış. Bilhassa özel koleksiyonları görülmeye değer.

Tiffany & Co.

tiffany co

Tiffany & Co. 1837 yılında kurulmuş New York merkezli bir mücevher firması. Dünyaca ünlü ve seçkin bir marka. Kendine özgü bir stili var ve her yeni koleksiyonu büyük ilgi görüyor. Tiffany firmasının renkli taşlardan hazırlanan koleksiyonları da çok meşhur. İki yüzyıldır sektörde var olan firma, el yapımı mücevher tasarımlarıyla da mücevher tutkunlarının favorisi. Pırlantayı nadir bulunan özel renkli taşlarla buluşturup mücevher sektöründe yeni bir çığır açan Tiffany’den satın alacağınız bir pırlantanın, hediye ettiğiniz kişinin en değerli mücevherleri arasından yer alacağından emin olabilirsiniz!

Blue Diamond 

blue diamond

Türkiye’nin en çok satan pırlanta markası olarak öne çıkan Blue Diamond, 2004 yılından beri sektörde faaliyetini sürdürüyor. Blue Diamond, Türkiye’deki en büyük pırlanta toptancısı ve üreticisi. Aynı zamanda 0.001 – 20 karat arasında değişen en geniş pırlanta ve değerli taş stokuna sahip. Merkezi İstanbul’da olan firma, Türkiye’nin en yüksek hacimli pırlanta ihracatçısı. Blue Diamond firması, Türkiye’de kurduğu pırlanta test laboratuvarı ve Pırlanta Akademisi sayesinde pek çok pırlanta ve değerli taş uzmanı yetiştirerek, sektörün gelişimine büyük bir katkı sağıyor. Blue Diamond, zengin koleksiyonu ve çok beğenilen tasarımlarıyla müşterilerine sadece pırlanta şıklığı değil fiyat avantajı da sunuyor. Özellikle kampanya dönemlerini takip ederseniz, uygun fiyata çok şık ve değerli bir pırlanta parçaya sahip olabilirsiniz.

Altınbaş Pırlanta

altınbaş pırlanta

Altıbaş Kuyumculuk, 1950’de Gaziantep’te kurulmuş giderek büyüyerek perakende sektöründe lider firmalardan biri haline gelmiş, popüler bir marka. Altınbaş markasının özellikle tektaş pırlanta yüzükleri çok ilgi görüyor. Tasarımlar sade ve şık. Klasik prenses kesim tektaş pırlanta yüzük modellerinin yanı sıra baget tektaş pırlanta yüzükler de kullanıcıların beğendiği yüzük seçenekleri arasında yer alıyor. Altınbaş Kuyumculuk fiyat konusunda da müşterilerini üzmüyor. Her zevke uygun, her bütçeye hitap eden sayısız model sunarak bir pırlantaya sahip olmayı herkes için kolaylaştırıyor.

Ariş Pırlanta

ariş pırlanta

Üç kuşaktır mücevher sektörüne hizmet veren bir ailenin nesilden nesile aktarılan tecrübesini ve ustalığını yansıtan Ariş Pırlanta’nın serüveni 1906 yılında Mardin’de küçük bir atölyede başlamış. 1959 yılında merkezini İstanbul’a taşıyan firma, bugün artık pırlanta sektörünün en iyilerinden biri konumuna gelmiş durumda. Ariş Pırlanta, yenilikçi ve yaratıcı tasarımlarıyla ilgi gören koleksiyonlar üretiyor ama asıl işçilik ve pırlanta konusundaki uzmanlığı ile beğeniliyor. Müşterisinin bütçesine ve zevkine uygun en iyi seçenekleri sunarak müşteri memnuniyeti konusunda fark yaratıyor.

Gülaylar Pırlanta

gülaylar pırlanta

Gülaylar Group, 1926 yılından bu yana sürekli büyüyen, ulusal ve uluslararası platformlarda başarıları ödüllendirilmiş, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden biri konumunda. Türkiye’nin mücevher sektöründe saygın global markalarından biri olarak başta ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Avustralya, Japonya, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan, Dubai olmak üzere 55 farklı ülkeye ihracat yapıyor. İnsan, kalite, teknolojik yenilik ve verimlilik odaklı bir yönetim anlayışıyla üretim yapan Gülaylar Pırlanta, sektörde yüksek değerli ürünler yaratmaya devam ediyor. Ancak uygun fiyatlı pırlanta tasarımları da bulunuyor ve her kesimden müşteriye hitap edebiliyor.

Lizay Pırlanta

lizay pırlanta

Lizay Pırlanta, 1978 yılında Adapazarı’nda açılan bir mağazayla yola çıkmış. Bugün 50 ayrı lokasyonda özel koleksiyonlarını satışa sunan seçkin ve büyük bir marka. Merkezi artık İstanbul, Nuruosmaniye’de bulunuyor. Bir aile şirketi olmasına rağmen, kurumsallaşmaya önem veren bir firma ve uzun yıllara dayalı bilgi birikimini, ustalığını koleksiyonlarına yansıtıyor. Fiyatları uygun. Özellikle 0.10 karatlık tektaş pırlanta yüzükler, hem tasarımının inceliği hem de fiyatı nedeniyle çokça talep görüyor ve evlilik tekliflerinde daha geniş bir kesim tarafından tercih ediliyor.

Assos Pırlanta

assos pırlanta

Assos Pırlanta, hem yurt içinde hem de yurt dışında satış merkezleri olan, saygın, kaliteli ve güvenilir bir marka. 1995 yılında kurulmuş ve sürekli kendini geliştiren, yatırımlarını büyüten bir yönetim anlayışı var. Tasarımlarında tarihi formları, modern çizgilerle buluşturan, doğu-batı sentezini koleksiyonlarına yansıtan ve hikâyesi olan ürünler ortaya koymayı önemseyen bir marka Assos Pırlanta. Ürünleri sertifikalı. Koleksiyonlarında her bütçeye uygun seçenekler bulmak mümkün. Özellikle anneler günü gibi kampanya dönemlerinde çok şık elmas küpeleri, pırlanta kolyeleri çok uygun fiyatlara almak mümkün olabiliyor.

Koçak Pırlanta

koçak pırlanta

1958 yılında Koçak Gold olarak kurulan firma Koçak ismiyle mücevher sektöründe faaliyet göstermeye devam ediyor.  Koçak firmasının tasarım ekibi özellikle pırlanta konusunda uzman profesyonellerden oluşuyor. Koçak, pırlanta koleksiyonları ile beğenilen ve adından söz ettiren bir marka. Pırlanta baget kolyeleri, pırlanta yüzükleri çok beğeniliyor. Özellikle düğün hazırlıkları için görülmesi gereken, ikili, üçlü, kombinasyonlarla sunulan, farklı karat, renk ve berraklıktaki pırlanta setleri, zevkli seçimler yapmak için çok şık seçenekler sunuyor.

Bvlgari

bulgari pırlanta

Dünyanın en eski ve köklü mücevher markalarından biri olan Bvlgari, 1884 yılında yetenekli bir mücevher ustası olan Yunan gümüşçü Sotirio Bulgari tarafından Roma’da kurulmuş. Nesilden nesile aktarılan tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde büyüyen ve dünyanın sayılı markalarından biri olan Bvlgari, diğer mücevher dallarında olduğu gibi pırlanta koleksiyonları ile de adından söz ettiriyor. Üst segment alıcı grubuna hitap eden Bvlgari markası, kusursuz taşları, Yunan ve Roma takı sanatından esintiler taşıyan tasarımları ile dünyanın gözde markalarından biri.

Graff

graff pırlanta

Graff mücevher firması 1960 yılında, Londra’da, Laurence Graff OBE, (OBE, Britanya İmparatorluk Nişanının İngilizce ifadesinin kısaltılması) tarafından kurulmuş. Kısa sürede mücevher kalitesi, tasarımı ve işçiliği ile tanınmış, şimdi artık, özel tasarım koleksiyonlarıyla dünyanın bildiği ve beğendiği bir marka haline gelmiş Graff markası. Özellikle Graff pırlanta alyansları, pırlanta tek taş nişan yüzükleri mücevher tutkunlarının gözdesi. Butik hizmet veren Graff firmasının tek taş pırlantaları ve baget yüzüklerinin en ucuzunun 8.000 $’dan başladığını belirtmekte fayda var.

Harry Winston

harry winston pırlanta

Harry Winston, dünyaca ünlü bir Amerikan mücevher ve saat şirketi. En değerli taşların, seçkin tasarımcılar tarafından dizayn edilip, usta zanaatkârlar tarafından yüksek el işçiliği ile işlenip satışa sunulduğu pahalı bir marka Harry Winston. Pırlata taşlı saatleri en ucuz 12.000$ – 13.000 $ civarında satılıyor.

Yorum yapın