En İyi Lens Markaları

İster göz problemleri, ister estetik tercihler nedeniyle olsun, gözlük kullanımını bırakıp lens kullanımına geçecek olanlar ya da göz rengini değiştirmek isteyenlerin, önce lens kullanımı ve lenslerin özellikleri hakkında detaylı olarak bilgilenmesinde fayda var. Çünkü son derece spesifik bir alan ve de sürekli gelişen teknolojik yenilikler sayesinde kullanım özellikleri değişiyor ve gelişiyor. Bu ihtiyaçtan hareketle, kontak lens kullanımı ile ilgili yenilikleri, terimleri ve kullanım özelliklerini sizler için araştırdık.

Kontakt Lens Kullanacak Olanların Bilmesi Gereken Terimler

Araştırmanın sonucunda hazırladığımız en iyi lens markaları listesini oluşturduk. Ancak daha önce, lenslerin hangi özellikleriyle öne çıktıklarını, ortaklaşan ve ayrışan yanlarını, Lens teknolojisinin özel terimlerine de açıklık getirerek, daha anlaşılır bir yazı hazırlamaya özen gösterdik.

Günlük Lens Ne Demek?

Günlük kontakt lensler tek kullanımlık. Kullan- at şeklinde… Çıkarıp bir losyon içinde muhafaza edilen türden değil. Her günün sonunda gözünüzdekini atıp, ertesi gün için yenisini takıyorsunuz. Sağlık uzmanları daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Kullanıcılar da kolaylık açısından tek kullanımlık lensleri daha çok tercih ediyor.

Aylık Değişimli Yumuşak Kontakt Lens Ne Demek?

Dünyada en yaygın şekilde kullanılan, temizliğine ve kullanım sürelerine dikkat edildiği sürece problemsiz olarak kullanılabilen lens türleridir. Aylık değişimli kontakt lensler, günlük kullan-at lenslere göre daha az maliyetli oluyor. Örneğin 6 ad (3 çift) lensi üç ay kullanabiliyorsunuz. Burada dikkat edilecek husus bu lenslerin her iki göz için de aynı numarada olması. Eğer göz numaralarınız farklı ise göz numaranıza uygun olarak iki ayrı kutu almanız gerekiyor.

Torik Yumuşak Kontakt Lens Ne demek?

Torik lensler, küresel yüzeye sahip olan standart lenslerden farklı olarak tasarlanmıştır. Torik lensin sahip olduğu şeklin özelliği dikey ve yatay oryantasyonlarda farklı kırılma veya odaklanma gücü oluşturmasıdır. Işığın kırılma oranı lensin değişik noktalarında artar ya da azalır. Torik lensler ne işe yarar derseniz, torik lensler korneanın veya göz merceğinin farklı şekilde bombelenmesi sonucu oluşan astigmat sorununu giderir.

En İyi Kontakt Lenslerin Hangi Özellikleri Olmalı?

  • Oksijen geçirgenliği yüksek olmalı
  • Su tutma özelliği yüksek olmalı ve gün sonuna kadar nem oranını koruyabilmeli.
  • Gözün biyolojik yapısına uygun olmalı
  • Kırma kusurunu tam ve en az olacak şekilde düzeltmeli
  • Batma, ağrı, yanma ve alerjik reaksiyonlar gibi rahatsızlıklara yol açmamalı.
  • Kullanımı rahat ve pratik olmalı.
  • Bakımı ve temizliği kolay olmalı

En İyi Lens Tavsiyeleri

Kullananları memnun eden, yüksek puanlı lens markaları editor ekibimiz tarafından özenle araştırıldı. Aşağıda lens kullananlar tarafından beğenilen ve memnun kalınan lens markaları özellikleri ve yorumlarıyla birlikte listelenmiştir.

Air Optix Plus HydraGlyde

air optix lens

Air Optix Plus HydraGlyde kontakt lens, Alcon firması tarafından üretilmiş, saydam ve yumuşak kontakt lens türünden. Lens kullanıcıların en beğendiği markalardan biri. En önemli özelliği gözü hiç rahatsız etmemesi. Çoğu lens kullanıcısı bir süre sonra gözlerinde lens olup olmadığını fark etmediklerini söylüyor. Kullanım süresi oldukça uzun. Doktorunuz aksini söylemedikçe, lensi 30 gün kullanabiliyorsunuz. Su içeriği %33. Bu nedenle kullanımı çok konforlu. Gözleri yakmıyor ve kurutmuyor. Bir diğer özelliği ise smarthield teknolojisi sayesinde lensin etrafında koruyucu bir bariyer oluşturulmuş olması. Böylece lipitler, krem ya da kozmetik artıkları birikip gözü rahatsız etmiyor. Oksijen geçirgenliği de çok iyi olan Air Optix Plus HydraGlyde, fiyat olarak da kalite olarak da lens kullanıcılarının son derece olumlu değerlendirmeler yaptığı ve yüksek puanlar verdiği bir lens.

Dailies Total One Kontakt Lens

dailies lens

Dailies Total One Kontakt Lens, fiyat olarak yüksek fakat lens kullanıcıların en çok tercih ettiği ve uzun yıllar kullanmayı sürdürdükleri bir lens. Özellikle, görmenin optik olarak düzeltilmesi amacıyla, görmeyi etkilemeyecek kadar az düzeyde astigmatizması olanlar için hazırlanmış bu kontakt lensin kullanım süresi, uyanıkken 24 saat. Kullan at şeklinde üretilmiş, tek kullanımlık bir lens. Çok yumuşak. Merkezden yüzeye doğru %33’den %80’lere varan ve değişken su içeriği sayesinde, lens adeta fark edilmiyor. Gözleri kurutmuyor.  Gözler nefes alabiliyor, beyaz ve son derece sağlıklı görünüyor. Kullanıcıların tamamına yakınının en yüksek puanı verdiği lens markası.

Biomedics 1 day Extra toric Kontakt Lens

biomedics lens

Biomedics 1 day Extra toric Kontakt Lens, yumuşak torik lens özelliğine sahip. Tek kullanımlık. Sağlam ve konforlu bir ürün. Batma yapmıyor, gözleri rahatsız etmiyor. Özellikle bilgisayar kullananlar çok tercih ediyor. Geniş balans bandı ile lens dengesi en uygun düzeyde. Orta seviye su içeriğine sahip. Gün boyu lensi hiç hissetmeden kullanabiliyorsunuz. Gözde batma yapmıyor. Her noktası düzgün yüzeyi kullanım rahatlığı açısından avantaj sağlıyor. Günlük kontakt lens markaları içinde en çok tavsiye edilen lens. Değerlendirmeler çok olumlu, puanlama sonuçları da yüksek.

Avaira Vitality Cooper Vision Kontakt Lens

avaira lens

Avaira Vitality Cooper Vision Kontakt Lens, aylık kullanımı olan şeffaf, esnek ve yumuşak lenslerden. Yüksek oksijen geçirgenliğine sahip. Öne çıkan bir diğer özelliği de UV – bloke edici nitelikte olması. Avaira Vitality kontakt lensler kendiliğinden ıslanabiliyor, nemlendirmek için ek olarak damla kullanımına gereksinim olmuyor. Polietilen Glikol’ün (PEG) suyu sıkıca tutma özelliği sayesinde, suyu içinde hapsediyor ve uzun süreler rahatça kullanabiliyorsunuz. Kullanıcılar en çok kullanım kolaylığına, gün boyu fark edilmeden, gözü rahatsız etmeden kullanılabilmesine dikkat çekiyor.

Biofinity Kontakt Lens

biofinity lens

Biofinity Kontakt Lens, Aquaform Teknolojisi ile üretilmiş ve bu sayede yüksek derecede oksijen geçirgenliği özelliğine sahip saydam bir lens. Beyaz görünen, sağlıklı ve nefes alan gözler için kullanıcıların ilk sıralara koyduğu bir marka. Son derece yumuşak ve esnek yapısı sayesinde gün boyunca, gözünüzde varlığını hissettirmeden, güvenli ve konforlu bir şekilde kullanabiliyorsunuz. %48 gibi yüksek bir su oranına sahip. Biofinity Kontakt Lensler ıslatıcı ajanlar, kaplamalar ve katı maddeler içermiyor. Kullanıcılar hem çok olumlu değerlendirmeler yapmış hem de en yüksek puanları vermiş. Çok satan lens markalarından biri Biofinity Kontakt Lens.

Acuvue Oasys Kontakt Lens

acuvue lens

Acuvue Oasys Kontakt Lens, genellikle bilgisayar kullanıcılarının ve klimalı ortamlarda çalışanların ilk tercihleri arasında olan bir marka. Hatta en çok satılan ve talep gören lenslerden. Hiç yokmuş gibi hissettirmesi en çok vurgu yapılan özelliği. Hydra Clear Plus kontakt lens türünden olan Acuvue Oasys, içeriğinde bulunan ıslatıcı ajanlar sayesinde gözü sürekli nemli tutuyor. İlk andan son ana kadar aynı nem oranını koruyor ve gözler günün sonunda da lensli olduğu halde aynı sağlıklı ve nemli halini koruyor. Bir diğer özelliği de göz kapağına sürtünme katsayısının düşük olması. Bu sayede gözde oluşabilecek kontakt lense bağlı komplikasyon ihtimali de azalmış oluyor. Kullanıcılar ağız birliği etmişçesine, yorumlarında Acuvue Oasys lenslerden sonra yeni bir markayı denemek istemediklerini belirtmişler.

AQ Colors Kontakt Lens

aq colors lens

AQ Colors Kontakt Lens, hareli, 10 farklı renk seçeneğine sahip ilk renkli lens markalarından. Nokta Matrix yöntemiyle renklendirilmiş doğal ve etkileyici görünen AQ Colors lensler miyop göz kusuru olanlar için özel olarak üretilmiş. Göz bebeğini saran, kaymayı engelleyen özel kenar teknolojisi sayesinde kullanımı çok rahat. Yumuşaklığı, Hidrojel yapısı ve %43 su oranı ile son derece konforlu, ağrı ve batma yapmıyor. Gözler nemli ve sağlıklı görünüyor. Güneşin zararlı ışınlarına karşı UV-A ve UV-B özelliği ile gözlerinizi koruyor, yanma ve kızarma oluşmuyor. Oksijen geçirgenliği yüksek. Aylık kullanılan ve en çok satan renkli lens markası desek yanlış olmaz. Farklı göz rengi denemek isteyenler için ideal bir tercih. Kullanıcı yorumları da bu yönde.

Acuvue Moist Astigmatism Kontakt Lens

acuvue moist lens

Acuvue Moist Astigmatism Kontakt Lensler, günlük kullan-at lenslerden olup astigmatı olanlar için üretilmiş, net görüş imkânı sağlayan piyasadaki en iyi lens markalarından biri. Sahip olduğu %58 yüksek su oranı ve Lacreon teknolojisi ile nemi içine hapsedip gözün kurumasını önlüyor.  %100’e varan nem içeriği sayesinde lensler, pürüzsüz ve ipeksi bir yapıda oluyor. Acuvue Moist for Astigmatism lensler, ASD (Hızlandırılmış Stabilize Dizaynı) 4 bölgesinde stabilizasyon sistemi olan tek marka. Bu sayede göz ve baş hareketlerinden bağımsız olarak lensin pozisyonunu stabil kalıyor. UV koruması yüksek. Kullananlar lensi çok beğenmiş, değerlendirme puanları yüksek ve tavsiye ediliyor.

Rainbow Color Natural Series Marka Kontakt Lensler

rainbow lens

Rainbow Color Natural Series Marka Kontakt Lensler, aylık planlı şekilde kullanılan, renkli, hareli yumuşak lenslerden. Su içeriği %38. Numaralı kullanıma uygun. Kullanımı gayet rahat ve konforlu. Son derece doğal görünümlü 12 ayrı rengi var. Nemlilik oranı gün boyu sürüyor ve göz kapağı ile temasının az olması sayesinde rahatsızlık vermiyor. Bir İtalyan firması olan Rainbow lensler Türkiye’deki laboratuvarlarda da üretiliyor. Akdeniz tipi, sıcak ve canlı renklere sahip Rainbow lensler her göz rengine uyacak şekilde tasarlanmış. Kullanıcıların daha çok renklerini beğendiği bir ürün.

Bausch+ Lomb Ultra Contact Lenses Marka Kontakt Lensler

bausch lomb lens

Bausch+ Lomb Ultra Contact Lenses Marka Kontakt Lensler, bu alanda 150 yıllık bir deneyime sahip lens markasının ürünü olarak, lens kullanıcılarının en çok tercih ettiği markalardan biri. Yeni Bausch Lomb Moiusture Seal Teknolojisi sayesinde, düşük düzeyde gerçekleşen göz kırpmalarının yaratabileceği lens dehidrasyonunu önlemeye yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde, uzun süreler belli noktalara bakmak durumda olanlar, örneğin sürekli bilgisayar ekranına bakarak çalışanlar için ideal lens seçeneklerinden biri. Kurumayı önlüyor ve gün sonunda da aynı konforu devam ettiriyor. Değerlendirme puanları tam not olarak ifade edilmiş, kullanıcıların beğendiği bir lens markası.

PureVision2 HD Kontakt Lens

purevision lens

PureVision2 HD Kontakt Lens, kullanım şekli aylık planlı değişim şeklinde olan, saydam ve yumuşak kontakt lens markalarından. Lenslerin kullanımında en sık yaşanan problemlere karşı özel olarak tasarlanmış. Tasarımın sağladığı konfor sayesinde saydam lenslerin parlamasını ve halelenmesini büyük oranda azaltıyor. Işığın düşük olduğu koşullarda da net, canlı ve keskin bir görüş sağlıyor. High Definition optik özelliğine sahip PureVision2 HD Kontakt lens, gece araç kullanırken parlamalar ve ışık saçılmaları gibi etkileri en aza indiriyor. En ince lenslerden biri olma özelliğinin yanı sıra, göze batmayan, varlığı hissedilmeyen, nem oranı güzel, oksijen geçirgenliği yüksek bir lens. Lens kullanıcılarının uzun yıllar değiştirmeden kullandığı bir marka.

Proclear 1 Day Kontakt Lens

proclear lens

Proclear 1 Day Kontakt Lens, gözde oluşan aberasyonu düzelten, asferik olarak tasarlanmış günlük, kullan at, hidrojel lens markalarından. Kullanıcılar ürünün performansını beğenmiş. Göz kuruluğuna karşı FDA onayı var. Gözde lipit ve protein birikimini en aza indiriyor. Gözle uyumu çok iyi. Aberasyonu nötralize ederek net ve kesin görüş sağlıyor. Proclear Kontak Lenslerin en önemli özelliği sahip olduğu PC (Phosphorylcholine) Teknolojisi. İnsan vücudu ile biyouyumlu hidrifilik moleküller içermesi sayesinde suyu daha uzun süre tutuyor, buharlaşmayı azaltıyor. PC Teknolojisi suyu lens yüzeyinde tutup lenslerin temiz kalmasını ve düzgün çalışmasını sağlıyor. Lens kullanımında kuruluk ve batma sorunları yaşayanların eski markalarını bırakıp yeni marka olarak tercih ettiği bir lens Proclear.

Yorum yapın