En İyi Kask

Özellikle kuryelerin ve motosiklet kullanımının büyük ölçüde artmış olduğu bu dönemde kask kullanımı da büyük önem taşıyor. Kask kullanımı aynı zamanda sürücüler için yaralanma riskini de büyük ölçüde azaltır. Günümüzde bir yandan el işçiliği ile üretilirken bir yandan da modern teknolojilerden faydalanan çok sayıda kask modeli bulunuyor. Bu kask modelleri arasından bazıları standart özelliklere sahipken, bazıları ise kişiselleştirilebilir özelliklere sahip.

Peki piyasada bulunan en iyi motosiklet kaskı hangisi?

Kask Çeşitleri

Kullanım amacına göre bugüne kadar yaratılmış olan çok sayıda kask çeşidi bulunuyor.

Bunlar arasından öne çıkan kask çeşitleri şu şekilde:

  • Açık kasklar,
  • Kapalı kasklar,
  • Yarım kasklar,
  • Çene açılır kasklar,
  • Nazi kasklar,
  • Cross ve enduro kasklar.

Bu kask çeşitlerinin her biri farklı koruyucu ve teknik özelliklere sahiptir. Her biri genellikle tüm kask markaları tarafından üretilir. Burada önemli olan nokta, öncelikle ihtiyaçları belirlemektir. 

Kask Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet kaskı üreten markaların sayısının artması ve farklı kask türlerinin yaratılmış olması seçim yaparken zorlayıcı olabilir. Bu yüzden bazı özellikleri göz önünde bulundurmak seçim yapmayı kolaylaştırır.

  • Havalandırma sistemi konforlu ve rahat bir yolculuk yapmanıza yardımcı olmalı,
  • Kilit sistemi yüksek güvenlikli olmalı,
  • Kafa ölçüsü doğru şekilde hesaplanmalı ve seçilecek kask da ayarlanabilir bir özellikte olmalı,
  • Vizör toz ve taş gibi dış etkenleri engelleyecek yapıda olmalı.

Elbette bunun için ayırdığınız bütçe de kask seçimi konusunda belirleyici olacaktır. Yine de her şeyden önce bir kask seçimi yaparken güvenliğinizi ön plana koymanız gerekiyor.

En İyi Kask Markaları

Siz de güvenli ve sorunsuz bir yolculuk için bir kask satın almayı düşünüyorsanız, marka tercihi konusunda bir rehbere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu yüzden biz de sizler için en iyi 15 kask markasını listeledik…

Aşağıdaki markaların kask fotoğrafları örnek ürünlerden alınmıştır. Başka renk seçenekleri bulunuyor. Markanın resmi sitesini ziyaret ederek diğer ürünlerini görebilirsiniz.

Shoei Kask

shoei kask

Shoei markası motosiklet kaskı üretmek amacıyla 1959 yılında, Kenichiro Ishida tarafından Japonya’da kurulmuştur. Piyasadaki darbelere karşı en dayanıklı kasklardan biri olarak gösterilir. Organik fiberglass malzemeler sayesinde yüksek performans gösterir. Yedek parçalarının kolay ulaşılabilir olması büyük avantaj sağlar. Dünyaca ünlü bir kask markası olan Shoei, her bütçeye uygun şekilde geniş fiyat aralıklarına sahip kasklar üretir. Shoei tarafından üretilen kasklarda rüzgar gürültüsü azaltma, iç güneşlik, yüz siperli 360 derece dönebilen kasklar gibi ekstra özellikler bulunur. Tüm bu özellikleri sayesinde dayanıklı olduğu kadar fonksiyonel bir yapıya sahiptir. 

AGV Kask

agv kask

1946 yılında İtalya merkezli kurulan AGV kask, ilk başlarda hafif kask ve sele örtüsü üretimine odaklanıyordu. Zaman içinde kurucu Gino Amisano, işine ortakları yerine eşiyle birlikte devam etmeye karar verdi ve 1947’de ikilinin ilk üretimi motorcu kaskı piyasaya sürüldü. Şık tasarımı ve yüksek konforu ile başarı getiren bu model, ikilinin pazarlama yetileriyle birlikte dünya çapında ün kazandı. İstikrarlı çalışma politikası, üstün seviye koruma, temizleme ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri ile günümüze kadar popülerliğini koruyan AGV kask, hala oldukça başarılı kasklar üretiyor.

Arai Motor Kaskları

arai kask

Arai; 1937 yılında şapka üretimi için kurulan, 1940’lardan sonra ise kask üretimine odaklanan bir marka. Japonya merkezli kurulan bu firma, ilk başlarda orta kaliteli motosiklet kaskları üretiyordu. Sonrasında daha fonksiyonel ve üstün aerodinamiğe sahip modeller üretmeye yöneldi. Babadan oğula devir sistemiyle ilerleyen Arai, bu süreçte marka vizyonunu değiştirerek daha üst seviye müşterilere hitap etmeye başladı. Günümüzde bu amacı koruyarak yüksek konfora sahip, üstün seviye kasklar üretiyor ve bütün motosiklet türlerine uygun modeller sunuyor. 

Bell Kasklar

bell kask

Orta kaliteli bir kask üreticisi olan Bell, 1923 yılında Amerika’da kuruldu ve ilk başlarda üretimini araç parçaları ile sınırlandırdı. 1945 senesinde Roy Ritcher isimli bir çalışan tarafından satın alındı ve 1954’ten sonra özellikle kask üretimine yöneldi. O günden sonra büyük değişiklikler yaşayan marka günümüzde her türlü yarış sporunun yanı sıra, normal yol ve seyahate özel kask modelleri de üretiyor. Bu nedenle oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor ve farklı amaçlara hizmet eden kask çeşitleri sunuyor. Genellikle orta seviyeli kasklarında yıkanabilir iç astar özelliği ile D-ring bağlantı sistemi sunuyor, bu sayede yol güvenliğini kolaylaştırıyor.

Shark Kask

shark kask

Shark, 1986 yılında profesyonel olarak yarışan iki kardeşin kurduğu bir kask üreticisi. Günümüzde ise yüksek puanlı ve konforlu motosiklet kask modelleri ile özellikle profesyonel sürücülerin sıklıkla tercih ettiği bir marka olarak görülüyor. Markayı öne çıkaran en önemli özellikleri arasında ise tasarladığı modellerde karbon fiber malzeme kullanması yer alıyor. Bu sayede kullanıcı değerlendirmelerinden tam puan alan pek çok model sunuyor. Ek olarak mükemmel koruma, ekstra konfor ve yüksek aerodinamik gibi pek çok beklentiyi de en iyi şekilde karşılıyor. Markanın üretimini yaptığı kasklar piyasadaki en güvenli ve en kaliteli modeller arasında gösteriliyor.

Airoh Kask

airoh kask

Kask üretiminde yeni olmasına rağmen, yüksek başarı yakalayan markalardan biri de Airoh. Marka 1997 yılında İtalya’da kuruldu ve kısa sürede diğer önemli kask markaları ile yarışır hale geldi. Geniş ürün çeşitliliği ile farklı kullanıcılara hitap eden Airoh, genellikle orta seviyeli kaskların üretimini yapıyor ve sürücü zevklerini göz önünde bulunduruyor. Tasarımıyla dikkat çeken modelleri, İtalyan motor yarışçısı Antonio Locatelli imzasını taşıyor. Her kesimden kullanıcıyı hedef alan farklı kask çeşitlerinde kolay takılma özelliği öne çıkıyor, bu sayede kullanım rahatlığı veriyor. Ayrıca bütün motosiklet türlerinde kullanılan farklı modeller, kaliteli malzemelerden üretiliyor ve kompakt tasarımı ile sürüş güvenliği sağlıyor. Bu nedenle marka modern ve kaliteli kasklar üretiyor, profesyonel sporculara erişilebilir seçenekler sağlamasıyla biliniyor.

LS2 Motor Kaskları

ls2 kask

Fiyat/performans motosiklet kaskları arasında gösterilen LS2, ilk kurulduğunda Çin merkezliydi fakat zaman içinde faaliyetlerini İspanya’da devam ettirme kararı aldı. Ekonomik orta grup seçenekleriyle her kullanıcıyı hedef alan marka, günümüzde yüksek güvenlikli ve son derece kaliteli modellerin üretimini yapıyor. Pek çok kişinin öncelikli tercihleri arasında yer alan LS2 kaskları sağlamlığı ve ekonomikliği ile dikkat çekiyor. Her bütçenin rahatça ulaşabileceği kask seçeneklerinde dış kabuk polikarbon malzemeden üretiliyor ve iç kısımda yıkanabilir özellikli bir astar bulunuyor.

Nolan Kask

nolan kask

Bir diğer İtalyan kask firması olan Nolan, 1972 senesinde kuruldu ve günümüzde Avrupa’daki en iyi kask markalarından biri olarak geçiyor. Lander Nocchi’nin kurduğu Nolan, modüler tasarıma sahip kasklarıyla pek çok kişinin beğenisini toplamış durumda. Bu nedenle de oldukça geniş bir pazara sahip ve bütün dünyadan sürücülerin ilgisini çekiyor. Bütün motosiklet türlerinde kullanılan modellerinde havalandırma kanalları bulunuyor. Ayrıca Nolan imzalı kasklar gözlükle birlikte ve her hava koşulunda kullanılabiliyor. Güvenli ve başarılı kask markalarından olan Nolan uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir marka olma özelliği de taşıyor, aynı zamanda yüksek puan toplayan kask çeşitleri sunuyor.

MT Helmets

mt kask

1968 yılında İspanya menşeli kurulan MT Helmets kask modelleri, bütün dünyada geniş pazar ağına sahip olan en iyi motosiklet kaskları arasında yer alıyor. ABD hükümetinin onayladığı bir standart olan DOT onaylı modeller, kafatasını şiddetli darbelere karşı koruyor ve şok emici özellik taşıyor. Ayrıca ECE 2205 sertifikasına sahip olması ve SHARP testlerindeki başarısıyla da öne çıkıyor. Bu nedenle MT Helmets, yüksek güvenlikli ve korumalı modeller sunan bir marka olarak biliniyor. Bunun yanı sıra gece sürüşünde oldukça net bir görüş sağlıyor ve kolay takılıp çıkarılır cam mekanizma sunuyor. Yıkanabilir iç astar ve farklı bölgelerdeki hava kanalları ile sürüş deneyimini her anlamda iyileştirmeyi hedefliyor.

Caberg Motor Kaskları

caberg kask

1974’te kurulan Caberg, flip-up model kaskları ilk üreten İtalyan firması olarak biliniyor ve bu nedenle günümüzde de yüksek bir popülerliğe sahip. İnovasyon tarafı ağır basan marka özellikle modüler tasarımlı kaskların üretimini yapıyor. Son derece kaliteli ve konforlu Caberg marka kasklarda buğu önleyici Pinlock ile yağmura dirençli iç yapı bulunuyor. Ek olarak dayanıklı malzeme kullanımı sayesinde yüksek koruma sağlıyor. Orta seviye kask modelleri üreten firma, kullanıcılar için kişiselleştirilebilir özellikler sunuyor ve bu nedenle pek çok sürücünün dikkatini çekiyor.

HJC Kask

hjc kask

Orta seviye kask üretimine odaklanan bir diğer marka da Güney Kore merkezli HJC. Marka, üretimini yaptığı modellerde aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle dünyaca ün kazanmış durumda. Ayrıca ergonomik kask tasarımı ile yarış ve günlük sürüş kullanımına uygun modeller sunuyor. Ek olarak gece sürüşlerinde net görüş avantajı sağlıyor ve bu özellikleri ile rakipleri arasında sıyrılıyor.

Scorpion Kask

scorpion kask

Premium kask modelleri üreten Scorpion, bütün motosiklet türlerinde kullanılabiliyor ve kullanıcılar için yüksek konfor avantajı sağlıyor. Hafif ve dayanıklı yapısı ile öne çıkan Scorpion motosiklet kask fiyatları, her kesimden sürücüye hitap ediyor. Bunun yanı sıra sağladığı üst düzey güvenlik ile beğeni topluyor ve modüler tasarım sayesinde sürücülere kaskları kişiselleştirme imkanı tanıyor. Rakipleriyle farkını bu şekilde ortaya koyan marka, dikkat çekici ve yüksek performanslı modeller üretiyor.

Axxis Kask

axxis kask

Bir diğer fiyat/performans kask üreticisi olan Axxis, İspanya merkezli bir marka. Hem klasik yol sürüşüne, hem de profesyonel kullanıma hitap eden kaliteli kask modelleri sunuyor. Yüksek güvenlik korumasının yanı sıra kullanıcı konforuna da önem veriyor. Flip-up, tam yüz, açık yüz ve offroad seçenekleri ile her kesimden motor sürücüsüne hitap ediyor. Ayrıca marka 2010 yılından beri teknolojik ve inovatif çalışmalar yürüterek kask çeşitliliğini geliştiriyor.

Givi Motor Kaskları

givi kask

Özellikle aerodinamik özelliği ve hafif yapısı ile öne çıkan Givi kaskları, güvenlik ve konforu bir arada sunan bir marka. Kask modellerinde antialerjik kumaş kullanarak sürüş keyfini artırıyor, aynı zamanda her bütçeye hitap eden seçenekler sunuyor. Geniş ürün yelpazesinde güneş koruma önlemlerinin yanı sıra buğu engelleme gibi ayrıcalıklı özelliklere yer veriyor. Bununla birlikte kaliteli ve dayanıklı yapısı ile standartlara uygun bir güvenlik önlemi sağlıyor, böylece motosiklet sürüş kalitesini iyileştirmeyi hedefliyor. Bu nedenle dünya genelinde tercih edilen markalardan biri olarak gösteriliyor.

Nexx Kask

nexx kask

Yeni üreticiler arasında gösterilen Nexx, 2001 yılından beri Portekiz’de faaliyet gösteriyor. Kısa geçmişine rağmen motosiklet kask inceleme listelerinde yer alan nadir modeller üretiyor. Özellikle ürettiği modeller için intercom sistemi geliştirmesiyle biliniyor. Bu özellik sayesinde Nexx markalı kasklar sürücüye ekstra koruma sağlıyor. Farklı kullanımları destekleyen modellerde kapak rengi değiştirme gibi kişiselleştirilebilir özellikler bulunuyor.

Yukarıda saymış olduğumuz kask markalarının farklı modelleri mevcut. Dolayısıyla istediğiniz özelliklerde ve istediğiniz tasarıma sahip bir motosiklet kaskı bulmak hiç de zor olmayacaktır. 

Yorum yapın